| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

SIM Chojny

Zdrowie
Wojsko
Edukacja
Transport
Budowle
Kultura
 
Religia
Zieleń
Sport
Kolej
Przemysł
Inne
Obszar nr 20 Chojny.
Tuszyńska - Unicka – Bednarska – Rzgowska – Dąbrowskiegi – Al. Śmigłego Rydza –Niższa – Orkana – tory PKP – Tuszyńska.
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...567891011...3536następna
blaggio.
 
+2 głosów:2
Zmieniłem adres obiektu nr 134 na 148, bo później numeracja przy ulicy uległa zmianie.
2023-11-20 23:31:37 (2 lata temu)
blaggio.
 
+3 głosów:3
Do Zeto: Łaźnia była w budynku położonym w głębi działki tak, jak sam napisałeś pod zdjęciem i wejście było chyba od ulicy Kilińskiego. Dodałem osobny podobiekt łaźni.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2023-11-20 23:52:25 (2 lata temu)
zeto
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Oczywiście masz rację. Podpisałem jak widać i miałem jeszcze uzupełnić, ale zająłem się czym innym.
2023-11-22 21:51:32 (2 lata temu)
Do Zeto: To nie jest basen, tylko pomieszczenie z natryskami, które widać wokoło.
2023-11-20 23:46:22 (2 lata temu)
zeto
 
Moim skromnym zdaniem jest to basen, wykorzystywany czasowo do zbiorowych kąpieli - tutaj dzieci. Że basen jest bez wody, to żaden problem, łatwo można przywrócić go do jego właściwej funkcji. Chyba tutaj chodziło o element zbiorowości i chyba był w ten sposób wykorzystywany w okresie np. nasilonej zakażalności świerzbem lub wszawicą.
2023-11-22 23:32:25 (2 lata temu)
zeto
 
+1 głosów:1
Trochę mi to przypomina cotygodniowy (tak jest - jeden raz w tygodniu) seans w wojskowej łaźni w JW ???? w Mrzeżynie. Po kąpieli dodatkowa atrakcja, czyli fasowanie krótkich garnizonowych gaci wojskowych. Też jedna para na tydzień...
2023-11-24 16:01:59 (2 lata temu)
Stanisław Goś
 
+4 głosów:4
Moim zdaniem data powinna być wcześniejsza, przed I Wojną Światową. Po obu stronach chłopców stoją mężczyźni w rosyjskich mundurach.
2023-11-24 16:18:00 (2 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do blaggio.:
Ale wcześniej to musiał być basen, bo widać napis - "Dla pływających".
2023-11-21 16:49:40 (2 lata temu)
do yani: Trudno powiedzieć, czy tak było, może tak. Mogły to być oddzielne natryski tylko dla pływających, bo kąpiel pod natryskiem przed wejściem do basenu była raczej obowiązkowa, i Ci którzy chcieli się tylko umyć mieli osobne, żeby nie przeszkadzali. Napis w odniesieniu do basenu miałby jakiś sens, gdyby przyjąć, że był jakiś drugi basen płytszy, taki tylko do moczenia się. Z drugiej strony dla pływających niekoniecznie basen musiał mieć aż 2,5 m głębokości, chyba że miałby umożliwiać skakanie "na główkę", ale to raczej przy dłuższym basenie, gdzie możliwe są zawody, ale nie tu (zakład kąpielowy).
2023-11-21 18:40:19 (2 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do blaggio.:
Jaki sens miałoby mieć budowanie natrysków co najmniej 2 metry poniżej poziomu podłogi?
2023-11-22 01:50:01 (2 lata temu)
do yani: Jak widać, pojawia się sporo argumentów za i przeciw. Budynek był dwukondygnacyjny, więc natryski może były na parterze, a intensywność oświetlenia i jego kierunek mogą wskazywać na to, że powyżej był dach ze świetlikami. Ale z drugiej strony zastanawiające jest, po co pomieszczenie natrysków byłoby odkryte, i te poręcze poniżej poziomu górnej podłogi jakby przeznaczone dla pływających. Rury doprowadzające wodę do natrysków poprowadzone są na wierzchu tak, jakby zamontowane były później, więc może to jednak był basen i ja się mylę.
2023-11-22 19:34:41 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do zeto: Jeśli pierwotnie to był basen, to wydaje mi się, że po zamontowaniu natrysków już chyba nie pełnił tej funkcji.
2023-11-22 23:45:27 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do zeto: Dodane teraz przez Ciebie plany łaźni potwierdzają, że to był basen. Widok jest od strony wschodniej z płytszej części, gdzie było zejście po schodach, chłopcy stoją w części głębszej (z tego wynika, że napis dotyczył tej głębszej tylko dla pływających). Poziom galerii był wyższy od poziomu 0 o jakieś 1,4 m, na wprost za przepierzeniem były natryski, a po prawej przebieralnie. Wejście było w rogu na prawo od gościa na galerii. Na basen przechodziło się korytarzem, wzdłuż którego były kabiny z wannami (24 szt.). Główne wejście do łaźni było jednak przez kamienicę od Kilińskiego. Pytanie: czy basen był tylko dla mężczyzn?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: pytanie
2023-11-23 23:49:37 (2 lata temu)
zeto
 
+2 głosów:2
do blaggio.: Łaźnia była dostępna dla obu płci (wtedy były zresztą tylko dwie), natomiast był jakiś harmonogram dzienny dla kobiet i mężczyzn. Na basenie działała np. nauka pływania. Dużo ciekawostek jest na świetnej stronie Bedeker Łódzki.
2023-11-24 11:46:47 (2 lata temu)
zeto
 
+4 głosów:4
do Stanisław Goś: Słuszna korekta dat. Krakowskim targiem ustalono jednak, że najwcześniejsza data tego zdjęcia, to połowa czerwca 1915 r, czyli już czas okupacji niemieckiej. . Wtedy to zainstalowano w basenie 24 natryski i zorganizowano tzw. kąpiele ludowe. W takiej postaci z kąpieli korzystali mężczyźni w poniedziałki i środy, zaś kobiety we wtorki. W pozostałe dni łaźnia była nieczynna ze względu na kłopoty z opałem. Kąpiący się dostawali kawałek mydła, ale ręcznik musiał być własny..
2023-11-26 22:36:46 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do zeto: Noo, trzeba było tak mówić od razu ;-)
2023-11-26 23:08:19 (2 lata temu)
zeto
 
do blaggio.: Od razu, to należy się brać do całkiem innej roboty. Tutaj niezbędny jest spokój, zaduma, refleksja. No i współpraca z Koleżankami i Kolegami...
2023-11-27 23:19:34 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Do Zeto: Coś dziwnie jezdnię z chodnikiem wypchnęło środkiem do góry ;-)
2023-09-04 19:43:25 (2 lata temu)
zeto
 
do blaggio.: Ale ino ździebko. Może się ostać. A jak nie, to róbta, co chceta.
2023-09-04 22:23:39 (2 lata temu)
blaggio.
 
+3 głosów:3
do zeto: No nie, gdzie by tam. Przecież wcześniej szóstkę dałem, to teraz nie wypada robić z tego afery ;-)
2023-09-04 23:13:49 (2 lata temu)
zeto
 
+3 głosów:3
do blaggio.: Mam podejrzenia, co do przyczyny tego wybrzuszenia. To jest klasyczny efekt ruchów górotwórczych. Ani chybi za czas jakiś nasi potomkowie na nartach będą po Łodzi śmigać.
2023-09-05 13:10:04 (2 lata temu)
zeto
 
+1 głosów:1
Obie krańcówki linii 1: na ul. Kilińskiego przy ul. Tymienieckiego (na zdjęciu) i przy Centrum Krwiodawstwa na ul. Franciszkańskiej mają charakter mijanki, czyli "weksla". Tutaj tramwaj przybywający z północy zatrzymuje się na widocznym po prawej stronie torze przyjazdowym i po wyjściu pasażerów zmienia tor na odjazdowy na widocznym w głębi odcinku obok stadionu szkoły im. Kazimierza Górskiego (dokładnie widać to na mapie), po czym ustawia się w sposób widoczny na fotografii na stanowisku postojowym. Do tych manewrów wykorzystuje się tramwaje dwukierunkowe.
2023-09-16 00:24:38 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Zmieniłem przypisanie, bo EC 1 jest tu głównym obiektem, nie sama ulica.
2023-11-04 17:34:32 (2 lata temu)
este
 
do blaggio.: OK. Ten chaos trudno ogarnąć :)
2023-11-04 17:36:21 (2 lata temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Do Zeto: Prawdopodobnie dojście do budynku łaźni było przez przejazd bramny w kamienicy narożnej i podwórze, a druga kamienica dwupiętrowa nie miała przejazdu i stykała się z łaźnią.
2023-11-23 18:34:27 (2 lata temu)
zeto
 
+2 głosów:2
Niedawno, bo w październiku b.r. podczas prac przygotowawczych - w tym archeologicznych - do budowy czegoś tam na terenie dawnej łaźni odkryto jej fundamenty. Pisze o tym GW :
2023-11-23 20:25:45 (2 lata temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do zeto: Na drugim zdjęciu w artykule można rozpoznać rozkład pomieszczeń: kobieta stoi w miejscu pierwszej z prawej kabiny z wanną, przed nią na prawo większe pomieszczenie hallu, sam basen na zdjęciu jest z tyłu jeszcze nieruszony.
2023-11-24 00:11:08 (2 lata temu)
blaggio.
 
+3 głosów:3
Zdjęcie przypisane.
2023-12-23 14:15:38 (2 lata temu)
Desperado
 
+3 głosów:3
do blaggio.: Dziękuję Ci dobry człowieku za wszelkie przypisy, poprawki, znaczniki, etc :)
2023-12-23 14:54:47 (2 lata temu)
Stenek
 
+3 głosów:3
Piza to to nie jest, ale ..........
2023-12-26 23:10:44 (2 lata temu)
do Stenek: ... ale może za to w środku podłogi są wypoziomowane.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Złe określenie
2023-12-27 14:21:46 (2 lata temu)
do Stenek: ...z krzywym domem w Toruniu może śmiało konkurować ;)
2023-12-27 14:52:33 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
351 Dyskusji (ostatnia 2 lata temu)
Lista ulic w dzielnicy SIM Chojny
12
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet