| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Najbliższe atrakcje turystyczne
Spichlerz
397
m
Włocławek
Kościół św. Jana Chrzciciela
420
m
Włocławek
Kuria Diecezjalna (Pałac Biskupi)
436
m
Włocławek
Stary Rynek 15 (Muzeum Historii Wł...
488
m
Włocławek
Muzeum Historii Włocławka
509
m
Włocławek

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Most im. gen. Edwarda Rydza-Śmigłego

Biuro architektoniczne: Biuro Konstrukcyjne Departamentu Dróg Kołowych (1 realizacja)
Architekci: Eugeniusz Hildebrandt (3 realizacje), Stanisław Lenczewski (1 realizacja), Zygmunt Pieślak (1 realizacja)
Wykonawca: 1937 – K. Rudzki i S-ka (1 realizacja)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1937

Most na Wiśle długości 620 metrów, szerokości - ulica 6 m i 2x chodniki 1,5m. Most o konstrukcji kratownicowej (z jazdą dołem). Budowę rozpoczęto w 1937r. a już 2 lata później wysadzony przez wojsko polskie. Odbudowany przez okupanta i przez niego wysadzony ponownie w 1945r. W 1948r. ponownie odbudowany. Leży na drodze krajowej nr 67 łączącej Włocławek z Lipnem. W 2008 odremontowany i w tym roku okraszony zieloną iluminacją widoczną z daleka. W razie konfliktu, jako punkt o dużym znaczeniu strategicznym, będzie doskonale oznaczony dla przeciwnika.
Żródło: http://kolumber.pl/elementy/show/golist:68821/page:2

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
1234następna
Komentarz został usunięty przez administratora - powód: podmiana
2020-07-15 21:23:20 (5 lat temu)
Komentarz został usunięty przez administratora - powód: podmiana
2017-10-24 14:42:52 (8 lat temu)
Komentarz został usunięty przez administratora - powód: podmiana
2020-07-26 21:41:18 (5 lat temu)
ylooC
 
+2 głosów:2
Dopisałem dodatkowo do mostu
2020-07-26 22:27:13 (5 lat temu)
MichałLew
 
+2 głosów:2
Ta konstrukcja to przystań dla statków pasażerskich, takich jak "Leslau", które służyly prawdopodobnie jako przeprawa na drugi brzeg a może i transport do sąsiednich miejscowości.
2023-01-16 09:40:07 (3 lata temu)
do Rado-NDM: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-10-24 17:30:21 (8 lat temu)
zdjęcie powojenne 1945-48
2020-02-02 01:13:24 (6 lat temu)
Według wikipedii Niemcy odbudowali most dopiero w 1944 ale ta pocztówka to jakaś grafika, katedra jakaś taka wielka :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawa
2020-02-02 01:04:38 (6 lat temu)
zdjęcie powojenne 45-47
2020-02-02 01:15:47 (6 lat temu)
zdjęcie z 1947-48 z odbudowy mostu
2020-02-02 01:01:44 (6 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
do MichałLew: Hmm... dwa lata po zakończeniu działań wojennych, a tu, we Włocławku, jakaś niemiecka enklawa, Oficerowie niemieccy dyrygują naszymi rodakami jak mają prowadzić prace budowlane:)
2020-02-02 05:06:51 (6 lat temu)
ylooC
 
do MichałLew: Most został uszkodzony 9 IX 1939 - Wysadzono trzy filary, zaś dwa zostały poważnie uszkodzone przez spadającą do rzeki konstrukcję mostową.Ocalała tylko część mostu pośrodku rzeki z jednym filarem co widać dokładnie na tym zdjęciu :
Niemcy w 1940 roku przystąpili do wydobywania stalowych konstrukcji i opracowania dokumentacji technicznej. Następnie rozpoczęli odbudowę, którą zakończyli na początku 1944 roku. Więc co do datowania nie ma cienia wątpliwości. Nie będę odpisywał pod każdym skomentowanym zdjęciem mostu.
Jeśli dysponujesz informacjami bardziej szczegółowymi, to z chęcią się z nimi zapoznam - nikt nie jest nieomylny.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: error
2020-02-02 18:47:45 (6 lat temu)
do esski : Komentarz został usunięty przez użytkownika
2020-02-17 20:43:06 (6 lat temu)
do esski : A gdzie masz dowód że to Niemcy, może milicjanci albo panowie z KBW
2020-02-17 21:35:47 (6 lat temu)
do ylooC: Jeśli twierdzisz ze zdjęcie lotnicze które przytoczyłeś pokazuje stan z 1939 to jakim cudem ten most z 1940 wygląda i tu i jeszcze tu czy zapadniete przęsła z Twojego zdjecia zostały magicznie naprawione w kilka miesiecy? Moim zdaniem w 1939 został wysadzony środek mostu co widać na zdjęciach z 1940 roku za to 1945 Niemcy wysadzili ten most "dokładniej" mając więcej czasu na jego zaminowanie. W 1939 uszkodzony jest zjazd od strony Szpetala i brakuje całkowicie wysadzonych środkowych przęseł a Niemcy wysadzili go w 1945 tak jak widać tutaj porównaj to zdjęcie z tym twoim lotniczym niby z 1939 za zobaczysz że wyglądają identycznie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawka
2020-02-17 20:30:56 (6 lat temu)
ylooC
 
do MichałLew: Jeśli mogę na jeszcze jedną rzecz zwrócić uwagę, to na dwa przytoczone przez Ciebie ujęcia to: i to

To dokładnie to samo ujęcie, zrobione z tej samej strony mostu - widać, że przęsło na pierwszym planie, stoi na zesztukowanym filarze (zwalonym w 1939), dodatkowo filary po prawej stronie - dwa nie uszkodzone, i trzeci uszkodzony (z przechylonym przęsłem na sobie), widać na obu zdjęciach. Ten trzeci jest "sztukowany" drewnem, a przęsło wyprostowane i podniesione. Pierwsze podlinkowane zdjęcie pokazuje wg. mnie 1939 a drugie 1940.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Orto
2020-02-18 00:47:58 (6 lat temu)
ylooC
 
do MichałLew: Spójrz na to zdjęcie . Dokładnie tak zwalone jest przęsło które widać w dali tego tutaj kadru. Oczywiście, możesz mieć rację, ale tak jak pisałem jestem w stanie przyjąć inne datowanie mając konkretne argumenty. Moim zdaniem, to zniszczenia z 1939 i naprawa mostu w trakcie działań wojennych, a nie powojennych.
Odbudowa mostu po wysadzeniu w na początku 1945 została zakończona w 1946r (2400 ton stali i 80% konstrukcji). Montaż zakończono w grudniu 1947 roku, po czym nastąpiły roboty wykończeniowe i nawierzchniowe. Uroczystość otwarcia odbyła się 18 lipca 1948 roku. Piszesz o datowaniu tego zdjęcia między 1947-48 ? Jak się ten stan rzeczy ma do faktów powyżej przytoczonych? Jeśli to w trakcie odbudowy, przy podnoszeniu konstrukcji, to musiałby to być rok 1945-46. Jeśli 1947 to pracowaliby nad nawierzchnią i wykończeniem, a nie "sprzątaniem gruzu" ze zwalonymi przęsłami w tle.
Mimo wszystko, jeśli dysponujesz, wiedzą i informacjami które świadczą inaczej, proszę podziel się - a jestem pewny, że dojdziemy do rzeczywistego stanu rzeczy tego i innych zdjęć.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uszczeg.
2020-02-18 00:14:34 (6 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2020-02-02 01:02:19 (6 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2020-02-02 01:02:58 (6 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2020-02-02 01:03:16 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Nielepiej do tego mostu dopisać ?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2021-10-19 16:56:40 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Dopisalem do mostu....
2021-10-19 23:14:13 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
32 Dyskusji (ostatnia 3 lata temu)
Most z niskiego brzegu rzeki.
Fragment mostu im. gen. Edwarda Rydza-Śmigłego. Obiekt powstał w 1937 r. i był dwukrotnie wysadzany i odbudowywany. Zdjęcie w kierunku brzegu od strony Szpet...
1937
-
1938
1937
-
1938
1937
-
1939
1939-1940
1937
-
1940
1937
-
1940
2
1939
1
1939
1939
-
1939
1939
-
1939
1939
-
1939
1939
-
1940
1939
-
1940
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet