| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Muzeum Górnośląskie (budynek główny)
Najbliższe atrakcje turystyczne
Pomnik poległych mieszkańców Bytom...
291
m
Bytom
Kościół św. Wojciecha
364
m
Bytom
Cmentarz żydowski
639
m
Bytom
Opera Śląska
680
m
Bytom
Kościół św. Barbary
695
m
Bytom

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Muzeum Górnośląskie (budynek główny)

Architekt: Herbert Hettler (5 realizacji)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1929-1931
Dawniej: Oberschlesisches Landesmuseum

Historia Muzeum

Początki bytomskiego muzeum sięgają 1910 roku, kiedy przez grupę miłośników dziejów Bytomia zostało założone Bytomskie Towarzystwo Historyczno-Muzealne (Beuthener Geschichts- und Museumsvereins). Towarzystwo utworzyło wówczas lokalne muzeum w oparciu o depozyty z prywatnych kolekcji kupca Simona Machy i nauczyciela Kurta Bimlera oraz zbiór pamiątek miejskich i cechowych, a także archiwaliów przekazanych przez bytomski magistrat. Ranga tej lokalnej placówki stale wzrastała, co potwierdza fakt, że w 1922 roku znalazł w nim miejsce referent do spraw zabytków archeologicznych dla Prowincji Górnośląskiej. W 1928 roku muzeum zostało przejęte przez samorząd Bytomia. Współpraca z miłośnikami miasta i regionu, własna akcja kolekcjonerska i zakupy nierzadko cennych i pokaźnych zbiorów umożliwiły jego awans do statusu instytucji o charakterze regionalnym.
Siedziba placówki zmieniała się wielokrotnie, nim w latach 1929-1930 zbudowano nowy gmach muzeum według projektu A. Stütza i H. Hatlera. Z powodu światowego kryzysu ekonomicznego budynek zrealizowano tylko w połowie, druga część nigdy nie została wzniesiona. Parter i piwnice skrzydła wystawowego zajęły Miejska Kasa Oszczędności i Biblioteka Miejska. Rozmieszczone w kilku miejscach zbiory przeniesiono w 1931 roku do nowej siedziby, a oficjalne otwarcie Górnośląskiego Muzeum Krajowego (Oberschlesisches Landesmuseum) nastąpiło 24 października 1932 roku.
W muzeum funkcjonowało pięć działów merytorycznych: Przyrody, Dziejów Pierwotnych i Prehistorii, Etnografii i Historii Miasta, Etnologii, Sztuki oraz Biblioteka Muzealna i archeologiczna pracownia konserwatorska. Ponadto swoją siedzibę miał tu okręgowy referat do spraw ochrony przyrody i filia Urzędu Ochrony Zabytków Archeologicznych. W salach wystawowych prezentowano liczne ekspozycje stałe poświęcone przyrodzie, pradziejom, kulturze ludowej i mieszczańskiej Górnego Śląska, historii Bytomia, rozwojowi przemysłu górnośląskiego i sztuce cechowej.

W 1927 roku w Katowicach, będących stolicą polskiej części Górnego Śląska (autonomiczne województwo śląskie) rozpoczęto organizację pierwszej placówki muzealnej - Muzeum Śląskiego. Utworzone w 1929 roku, na stałą siedzibę musiało czekać do 1939 roku, kiedy to został wzniesiony jeden z najnowocześniejszych w Europie gmachów wystawienniczych. Niestety, wybuch wojny uniemożliwił zorganizowanie od lat przygotowywanych ekspozycji, a nowy gmach Niemcy wkrótce rozebrali.
W październiku 1939 roku całość zbiorów zlikwidowanego przez Niemców Muzeum Śląskiego w Katowicach została przewieziona do placówki bytomskiej i umieszczona w magazynach. W latach 1943-1944 najcenniejsze zbiory (również katowickie) ewakuowano do zachodniej części Górnego Śląska. W wyniku walk frontowych, działalności zarządu radzieckiego komisarza wojennego i szabrowników budynek uległ uszkodzeniu, a część zbiorów zniszczeniu i rozproszeniu. Prace zabezpieczające i akcja rewindykacyjna prowadzone od marca 1945 roku przez grupę przedwojennych pracowników Muzeum Śląskiego, pozwoliły na uratowanie i odzyskanie części kolekcji katowickich i bytomskich. Kolekcje te stały się podstawą do reaktywowania w Bytomiu placówki muzealnej, mającej kontynuować tradycje i program przedwojennego Muzeum Śląskiego. 10 maja 1946 roku w Muzeum Śląskim w Bytomiu zorganizowano pierwszą wystawę poświęconą powstaniom śląskim. Ekspozycje stałe: przyrodniczą, archeologiczą, etnograficzną i galerię malarstwa polskiego udostępniono zwiedzającym w 1946 i 1947 roku.
W 1950 roku placówka została upaństwowiona i przyjęła nazwę: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Przez wiele lat pełniła rolę muzeum okręgowego, centralnej instytucji górnośląskiego muzealnictwa.

W latach 1992-1999 w wyniku umowy zawartej między Wojewodą Katowickim i Prezydentem Miasta Bytomia, muzeum funkcjonowało jako jednostka państwowo-samorządowa, a w roku 1999 zostało przejęte przez samorząd nowo utworzonego województwa śląskiego. Zbiory Muzeum Górnośląskiego to ponad 750 tys. eksponatów, a ich charakter ma bezpośredni wpływ na działalność placówki, która koncentruje się zarówno wokół problemów regionalnych, jak i ponadregionalnych.
W muzeum funkcjonuje siedem działów merytorycznych: Archeologii, Etnografii, Historii, Historii i Kultury Lwowa i Kresów Południowowschodnich, Przyrody i Sztuki oraz trzy działy pomocnicze: Dział Edukacyjno-Promocyjny, Wydawniczy i Administracyjny. Muzeum posiada także specjalistyczną bibliotekę, w której zgromadzono 50.000 woluminów. Muzeum Górnośląskie zajmuje obecnie dwa budynki: wzniesiony w latach 1929-1930 dwuskrzydłowy gmach główny, mieszczący sale wystaw, magazyny, pracownie i biura oraz budynek (wraz z oficyną) byłego starostwa powiatu bytomskiego, pochodzący z lat 1899-1902 o interesującej architekturze, mieszczący m.in. salę koncertową .
Dziś Muzeum Górnośląskie to poważna, licząca się w kraju placówka muzealna o niekwestionowanym dorobku, bogatych zbiorach i autonomicznym programie.

http://www.muzeum.bytom.pl/
 

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123następna
Podmiana
2022-02-01 15:25:22 (4 lata temu)
Dana
 
Podmiana
2021-07-14 14:07:23 (4 lata temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Zaporożec 1975+ (wąska listwa ozdobną z przodu].
2025-09-14 13:30:49 (9 miesięcy temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+1 głosów:1
Podmiana
2023-01-03 19:52:56 (3 lata temu)
Dana
 
+2 głosów:2
do Rafał Eckiert (Beuther) : Dzięki :)
2023-01-04 08:44:10 (3 lata temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+1 głosów:1
Podmiana
2025-01-28 17:40:29 (rok temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Gmach Muzeum przy Korfantego.
2019-11-09 11:55:26 (6 lat temu)
Czy to jest pani z końcowej sceny filmu "Brunet wieczorową porą" ? Ta podejrzana w czerwonym kapeluszu ? :)
2019-11-14 13:23:22 (6 lat temu)
†Janowice Wielkie
 
+1 głosów:1
Wózek dla Tereski
2019-11-14 13:34:29 (6 lat temu)
Wózek dla Tereski.
2019-11-14 13:34:43 (6 lat temu)
Nie spojrzałam na datę wykonania zdjęcia i pomyślałam,ze to współczesne zdjęcie muzeum, a ta budka to eksponat muzealny z manekinem wewnątrz :)
2019-11-15 08:29:33 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
Budynek bardziej mi pasował na komendę policji ;-)
2019-12-24 22:01:08 (6 lat temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
''Powstanie i rozwój życia na Ziemi' i w głównej roli Lenin :)
2020-07-24 08:59:38 (5 lat temu)
Pokaż na mapie
22 Dyskusji (ostatnia 9 miesięcy temu)
Bytom - Muzeum Górnośląskie / Beuthen - Oberschlesisches Landesmuseum
Bytom - Muzeum Górnośląskie
1929
-
1936
1929
-
1940
1930
-
1944
1930
-
1944
1936
-
1938
1933
-
1944
1933
-
1944
1939
-
1946
1943
-
1952
1948
-
1952
Muzeum Górnośląskie (budynek główny) na innych zdjęciach
Muzeum Górnośląskie (budynek główny) - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet