| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice"
Obiekty w okolicy
Świerczyny 9
188
m
Mysłowice
Szyb Łokietek
214
m
Mysłowice
Trafostacja
218
m
Mysłowice
Świerczyny 25-25a
227
m
Mysłowice
Świerczyny 50
257
m
Mysłowice

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice"

Obiekt istnieje częściowo
Zbudowano: 1837
Dawniej: Myslowitz Grube, Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice"

Historia KWK „Mysłowice” – obecnego Ruchu „Mysłowice”
Początki górnictwa na obszarze Mysłowic sięgają XVIII wieku, jednak historię obecnego Ruchu „Mysłowice” rozpoczyna data 18 maja 1837r. kiedy to decyzją Królewskiego Wyższego Urzędu Górniczego powołano kopalnię „Danzing”, której obszar górniczy stał się rdzeniem Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice”. Przez wiele lat pozostawał on w rękach pruskich jednak środowisko górnicze „Mysłowic” zawsze było ostoją polskości i postępowych tradycji narodowo-społecznych. Od zakończenia wojny w 1918 roku do chwili powrotu Górnego Śląska w granice Polski, górnicy kopalni „Mysłowice” brali udział we wszystkich trzech zrywach powstańczych, a krwawa masakra na dziedzińcu kopalni (gdy od salw Grenzschutzu zginęło siedmiu górników, 2 kobiety i 13-letni chłopiec) stała się jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego w sierpniu 1919 roku.

W 1936 r. w wyniku rozprawy sądowej majątek ten kupiło polskie konsorcjum reprezentowane przez Skarb Państwa Polskiego. W ten sposób kopalnia „Mysłowice” stała się własnością kapitału państwowego, reprezentowanego przez spółkę holdingową pod nazwą Zjednoczenie Górniczo-Hutnicze Sp. z o.o. Kopalnia „Mysłowice” u schyłku XIX i na początku XX wieku dominowała nad kopalniami na Górnym Śląsku pod względem zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Do ważniejszych należy zaliczyć:

- zastosowanie po raz pierwszy maszyny o napędzie parowym o mocy 6 kM do pompowania wody w 1840r.
- uruchomienie urządzenia wyciągowego systemu Koepego (bęben linowy zastąpiono tarczą wyłożoną na obwodzie klepkami drewnianymi) w 1890 r.
- wprowadzenie w przekopie do pokładu 501 przewozu za pomocą liny bez końca, napędzanej przez maszynę parową w 1887 r.

Jednak najbardziej epokowym wydarzeniem w historii kopalni, było wprowadzenie po raz pierwszy w górnictwie światowym na skalę przemysłową w 1901 roku podsadzki hydraulicznej, polegającej na wypełnianiu pustek powstałych po wybraniu węgla mieszaniną wody i piasku. Zastosowanie podsadzki hydraulicznej w 1901 roku w kopalni „Mysłowice” było przewrotem w technologii wydobywania, porównywalnym z zastosowaniem maszyn parowych czy materiałów wybuchowych. Za jej przykładem technologia ta została wprowadzona w większości kopalń Górnego Śląska.
Należy również wspomnieć, że w roku 2000 (na poziomie 500 m) zabudowano najdłuższy w Europie przenośnik taśmowy o długości 2,5 km., w którym zastosowano najnowocześniejsze światowe rozwiązania techniczne i technologiczne.
W historię kopalni wpisało się także tragiczne wydarzenie z 4 lutego 1987 roku . W jednym z pokładów zapalił się metan, po czym nastąpił wybuch pyłu węglowego. 17 górników zginęło na miejscu, 2 zmarło w szpitalu, a 26 zostało rannych.
Proces restrukturyzacji w górnictwie rozpoczęto w 1990 r, gdy rozwiązano Wspólnotę Węgla Kamiennego i zlikwidowano (PEW) Przedsiębiorstwo Eksploatacji Węgla. Kopalnia podjęła szereg działań mających na celu obniżenie kosztów produkcji (m.in. poprzez restrukturyzację i przekształcenia strukturalne - utworzenie szeregu spółek na bazie majątku kopalni, sprzedaż części nieruchomości socjalnych-bytowych niezwiązanych z działalnością kopalni, racjonalizację stanu zatrudnienia, którą realizowano poprzez tzw. naturalne odejścia z pracy - renty i emerytury, czy w ramach pakietu osłonowego), dostosowania się do wymogów rynkowych, podniesienia bezpieczeństwa, higieny i jakości warunków pracy.
1 marca 1993 r. kopalnię przekształcono, w jednoosobową Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa a 29 czerwca 1993 r. powołano KHW SA, który objął 11 kopalń węgla, w tym kopalnię „Mysłowice” i „Wesoła” .

Dostosowując się do wymogów rynku w kopalni wdrożono Systemy Zarządzania Jakością, Środowiskiem i BHP a w roku 2004 uzyskano Certyfikat dla Zintegrowanego Systemu Zarządzania w oparciu o normy PN - EN ISO 9001, PN - EN ISO 14001, PN – N – 18001.

za http://www.khw.pl/?d=169

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
W ciągu 5 lat zacznie się w tym miejscu budowa DTŚ która połączy Katowice ze Sosnowcem.
Ale z prawej strony jest zabytkowy most(tunel) nie widoczny na tej fotce.
2012-05-16 15:24:23 (14 lat temu)
:(
 
Ciekawy artykuł na temat śląskich zdjęć Bułhaka
2010-04-20 20:20:54 (16 lat temu)
Ul. Świerczyny w Mysłowicach, w starym przebiegu, w okolicy skrzyżow2ania z ul. Obrzeżną Północną. W latach 80-tych tor tramwajowy i ulicę przełożono jakieś 50m na północ, prostując dwa zakręty.
2010-04-21 10:57:58 (16 lat temu)
:(
 
do Jarosław Dubowski: Dziękuję ślicznie.
2010-04-21 13:01:59 (16 lat temu)
do kodens79: DTŚ? Tamtędy?
2012-05-17 18:25:51 (14 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Są plany ze będzie aż do Jaworzna,a tu jest planowany przebieg w Mysłowicach.
2012-05-17 18:38:18 (14 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Tak DTŚ ma też iść w kierunku na Sosnowiec i na Jaworzno
2014-06-01 10:37:45 (12 lat temu)
do kodens79: Ten projekt jakoś nie wystartował...
2021-08-19 07:39:47 (4 lata temu)
do Jarosław Dubowski: To pytanie do władz wyższych.
2021-08-19 08:30:01 (4 lata temu)
Czy może ktoś usunąć podwójny obiekt b652
2018-11-02 18:18:21 (7 lat temu)
do Eugeniusz S.: Nie zrobię tego bo cos zawale i bydzie rolada
2018-11-02 18:36:59 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do Eugeniusz S.: Czyli kopalnia jest przypisana do siebie ? W pierwszym obiekcie jest lepszy opis i nieco inne dane. Może warto to uporządkować przed usunięciem.
2018-11-02 21:03:38 (7 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do piotr brzezina : I modro kapusta
2018-11-02 18:38:57 (7 lat temu)
do ZPKSoft: Możesz dodać do tego opisu.
2018-11-02 21:57:02 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
do Eugeniusz S.: Eugeniuszu a nie są to dwie kopalnie różne Mysłowice i Wesoła ? W obu obiektach są różnice w dacie powstania kopalni, nazwy i w opisie też. Jeśli potwierdzisz, że to jest ta sama kopalnia to usunę obiekt b652.
2018-11-02 22:40:43 (7 lat temu)
do ZPKSoft: Nie kopania Wesoła jest to była kopalnia Lenin i znajduję się w dzielnicy Wesoła ulica Kopalniana.Kopalnia Mysłowice jest w likwidacji i należy do SRK
2018-11-16 13:00:41 (7 lat temu)
Może ktoś usunąć obiekt kopalnia Mysłowice bo są dwa b652
2020-06-22 21:05:15 (6 lat temu)
Wincenty Miros
 
+1 głosów:1
2019-03-01 11:49:49 (7 lat temu)
4elza
 
Wymiana.
2023-10-21 06:15:49 (2 lata temu)
do Wincenty Miros: Zrobione.
2019-03-01 15:44:24 (7 lat temu)
Ten obiekt już jest historyczny (przeróbka w sensie)
2021-06-21 02:23:53 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Jeśli zamknięta to skąd ten dym z komina ?
2020-08-10 12:04:16 (5 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+3 głosów:3
do ZPKSoft: Kopalnia tak, ale ciepłownia należy do Dalkia Polska Energia S.A i ogrzewa osiedla i wymienniki ciepłej wody.
2020-08-10 16:28:26 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
do Eugeniusz S.: Dzięki za wyjaśnienie.
2020-08-10 17:43:55 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Obraz Rafała Malczewskiego czyli należy go podać jako autora.
2021-07-22 05:58:35 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
Źródło "inne" tzn. jakie ?
2021-10-13 12:01:52 (4 lata temu)
Grzegorz Małyszczuk
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Dodałem do opisu link. Myślę, że nie ma sensu zakładać źródła bo jest ono wyczerpane. Jedne zdjęcie i koniec.
2021-10-13 22:37:17 (4 lata temu)
do Grzegorz Małyszczuk: Opis mógł być Zabudowania szybu Bończyk wraz jednozastrzałową wieżą wyciągową.
2021-10-13 23:12:22 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Grzegorz Małyszczuk: Ok, tak jest dobrze. Jak wiesz unikamy źródła "inne" bez szczegółowego opisania go pod zdjęciem.
2021-10-14 09:52:53 (4 lata temu)
do Eugeniusz S.: SVP
2021-10-13 23:33:08 (4 lata temu)
vetinari
 
+3 głosów:3
No ja zwykle u Marcina, nietuzinkowe ujięcie......brawo...
2022-06-14 18:59:06 (4 lata temu)
Marcin Cholewa
 
+1 głosów:1
do vetinari: Dziękuję. Uznałem, że dodam, bo jeszcze nie spotkałem się z takim ujęciem ;)
2022-06-14 21:49:39 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Marcin Cholewa: A ja tak, spotykam się z takym widokiem prawie co dziennie, tylko źe ja ten widok znam z stalowymi linami.
2022-06-14 22:10:06 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do Marcin Cholewa: Kiedyś też zrobiłem
2022-06-14 22:14:36 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+3 głosów:3
2022-06-14 22:36:24 (4 lata temu)
do vetinari: Waść pracujesz w Oddziale Szybowym na kopalni czy w jakiejś firmie usług szybowych?
2022-06-15 08:50:06 (4 lata temu)
do Eugeniusz S.: U mnie ujęcie przekręcone ;)
2022-06-14 23:06:18 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Eugeniusz S.: ☺☺☺
2022-06-14 22:38:18 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+3 głosów:3
do Marcin Cholewa: Nic nie szkodzi ostatnio mnie przegonili tam.
2022-06-14 23:16:16 (4 lata temu)
vetinari
 
+4 głosów:4
do Jarosław Dubowski: Tak, pracuje jako ślusarz (?) przy szybie. Naprawiam, usuwam, remontuje, spawam zamieniam ale najwięcej to uźywam róźnego rodzaju mlotków i przekleństw....☺☺☺
2022-06-15 09:08:36 (4 lata temu)
Jazzek
 
+2 głosów:2
do vetinari: Po czesku "spavam" to zdaje się sypiam, a jak sie spawa?
2022-06-15 09:39:06 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+3 głosów:3
do Jazzek: svařování
2022-06-15 10:25:42 (4 lata temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do Jazzek: Svařuje ☺
2022-06-15 10:57:17 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Eugeniusz S.: Piękne ☺
2022-06-15 10:57:30 (4 lata temu)
do vetinari: A po śląsku swarny to piękny np Swarne dziołszki idą...
2022-06-15 15:16:49 (4 lata temu)
do Eugeniusz S.: U na teź to używano, rzadko, ale jest.
2022-06-15 16:22:47 (4 lata temu)
Desperado
 
+2 głosów:2
Podobne zdjęcie mają Filipinki :)
2026-01-13 15:34:41 (5 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
17 Dyskusji (ostatnia 5 miesięcy temu)
KWK Mysłowice
Mysłowice ul. Bytomska, wizyta Fidela Castro na kopalni dawniej "Mysłowice" teraz "Wesoła-Mysłowice"
1900-1905
1890
-
1914
1890
-
1918
1900
-
1918
1905
-
1925
1910
-
1925
1920-1930
1920
-
1930
1920
-
1939
1918
-
1944
1918
-
1944
1930
-
1939
Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice" - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet