| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (27)
Obiekty w okolicy
Centrum Medyczne Księży Młyn
56
m
Łódź
Przędzalniana 65
98
m
Łódź
Osiedle przyfabryczne Księży Młyn
101
m
Łódź
Przędzalniana 64 Przy Księżym Młyn...
110
m
Łódź
Księży Młyn 5
144
m
Łódź

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Nekma Alarm System

Zbudowano: 1872
Dawniej: Sala Bauma; Dom Kultury Zakładów im. Obrońców Pokoju; Międzyzakładowego Domu Kultury im. Ludwika Waryńskiego; kino Odra
Zabytek: A/44

Ważną inwestycją kulturalną na Księżym Młynie pod koniec XIX w. był klub fabryczny, który powstał w 1885 r. z inicjatywy inżynierów zatrudnionych w zakładach Scheiblera i został poparty finansowo przez właścicieli fabryki.

Siedziba klubu mieściła się w specjalnie do tego celu wzniesionym budynku przy Przędzalnianej 68. Od frontu, na parterze, mieściła się restauracja prowadzona przez Augusta Bauma. Od jego nazwiska wzięła się nieoficjalna nazwa budynku: "sala Bauma". W niższej, przyległej oficynie znajdowała się sala widowiskowa. Odbywały się w niej również, w soboty, wieczory taneczne, do których przygrywała orkiestra fabryczna.

W ramach klubu działał także amatorski zespół teatralny dający bezpłatne przedstawienia. Był to pierwszy na ziemiach polskich teatr dla robotników. W związku z pozytywnym odzewem robotniczej widowni na teatr zrodziła się myśl, aby przystąpć do organizowania stałych przedstawień z udziałem zawodowych aktorów. Teatr taki rozpoczął działalność w 1898 r. Wstęp był płatny, ale ceny biletów były przystępne. Ogółem odbyło się 21 przedstawień i w styczniu 1899 r. teatr zakończył działalność. Prawdopodobnie podstawową przyczyną zamknięcia teatru było preferowanie polskich sztuk. Teatr amatorski działał dalej.

Po 1. wojnie światowej w budynku, aż do 1927 r. mieściła się szkoła policyjna. Po jej wyprowadzce nastąpił powrót do poprzedniej działalności. W 1928 r. powstał klub sportowy połączonych zakładów Scheiblera i Grohmana pod nazwą "Zjednoczeni", który również miał tu swą siedzibę. W sali widowiskowej odbywały się walki bokserskie i wyścigi kolarskie na rolkach.

Po 2. wojnie światowej urzędował tutaj Dom Kultury Zakładów im. Obrońców Pokoju., który następnie, w związku z rozszerzeniem zakresu działalności, przyjął nazwę Międzyzakładowego Domu Kultury im. Ludwika Waryńskiego. Salę widowiskową zajmowało kino "Odra". Około roku 1964 niezbędne okazało się zawieszenie działalności kulturalnej w celu przeprowadzenia gruntowego remontu i wzmocnienia konstrukcji obiektu.

W okresie przemian ustrojowych nastąpiło kolejne zawieszenie działalności, tym razem definitywne. Budynek przeszedł w ręce prywatne i został przystosowaniu do całkiem innych celów.

 

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
blaggio.
 
+1 głosów:1
Do Zeto: To chyba w tym budynku był dom ludowy pracowników zakładów Scheiblera, potem kino "Odra", czy nie?
2023-01-28 23:41:31 (3 lata temu)
zeto
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Zgadza się. była to popularna wśród robotników Scheiblera "sala Bauma". Potańcówki, restauracja, koncerty orkiestry zakładowej, teatr ludowy a nawet, przez jakiś czas, szkoła policyjna.
2023-01-29 15:38:50 (3 lata temu)
Pokaż na mapie
1 Dyskusja (ostatnia 3 lata temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet