| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Obiekty w okolicy
Baszta przy kościele św. Sebastiana
23
m
Opole
Kapliczka
35
m
Opole
Kościół św. Sebastiana
44
m
Opole
Samodzielna Katedra Biotechnologii...
50
m
Opole
Fragment murów miejskich przy ul. ...
56
m
Opole

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kominka 6

Zbudowano: k. XIX w.
Dawniej: Spółka handlowo-rolnicza "Rolnik"
Zabytek: 2095/84 z 15.06.1984
Budynek spółdzielni Rolnik wchodzący w skład zespołu zabudowań na terenie należącym ob. do Uniwersytetu Opolskiego, zlokalizowany został przy ulicy Kominka, położony w centralnej części miasta, w bliskim sąsiedztwie miejskiego rynku oraz kościoła katedralnego. Do budynku od strony południowo-wschodniej przylega prostopadle d. budynek wydawnictwa Nowiny, w którym mieszczą się obecnie gabinety uczelni. Jest to obiekt murowany z cegły, tynkowany, wybudowany na planie wydłużonego prostokąta, który stanowi północną część dwuskrzydłowego budynku, przylegającego do skrzydła wschodniego i tworzącego wspólnie na planie kształt zbliżony do litery L. Elewacja frontowa – dwuczłonowa, zachowała dawny podział na dwa połączone ścianami szczytowymi budynki. W części
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
erisson
 
Czy w okresie 33-45 zostawiono polskie napisy i nazwę "ROLNIK" ?
2012-04-24 19:24:15 (14 lat temu)
Wątpliwe ,po dojściu Hitlera do władzy.Np.słowiańsko brzmiącą nazwe Polkwitz /Polkowice w 1935r.zmieniono na Herenweg lub jakos tak,na całym Dln.Śl. były takie akcje.
2012-04-24 19:44:21 (14 lat temu)
foxi
 
Czy to o tego Rolnika tu chodzi ? -
2020-12-20 10:37:50 (5 lat temu)
foxi
 
do Dariusz Łukasik: muszę was rozczarować, nawet w chwili wybuchu wojny 1 września 1939 r. napis Rolnik jeszcze istniał. Nic mi jednak nie wiadomo o latach późniejszych i kiedy przybrał współczesną formę rekonstruującą napisy przedwojenne, też dwujęzyczne
2012-04-24 20:31:38 (14 lat temu)
foxi
 
to Kominka 6 budynki i kapliczka istnieją do dziś, widok od ulicy
2012-12-28 15:12:22 (13 lat temu)
Identyczny układ zabudowy jest tutaj: Budynki na pierwszym planie różnią się ogromną ilością szczegółów (poza anteną piorunochronu i wolnym dostępem do piwnic), natomiast drugie z budynków są bardzo podobne. No i układ całości ... wydaje mi się, że rysunek przedstawia właśnie to miejsce
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: zmiana
2014-06-28 14:56:33 (12 lat temu)
Niko
 
Kapliczka ustawiona przez miasto w 1928 na miejscu starszej kapliczki. Wg podań została ustawiona tutaj, gdyż podczas III Wojny Północnej cudowny obraz Matki Boskiej Opolskiej trafił do Opola,a pewnej nocy zniknął z kościoła i odnaleziono go zawieszonego na drzewie w tej właśnie okolicy. :)
2016-07-24 21:10:56 (9 lat temu)
foxi
 
Obecnie nie istniejące już, zapewne przy obecnej Bończyka 6, widok z wieży szkoły w kierunku na śródmieście, i widoczne tam wieże: katedry, ratusza i u franciszkanów.
2013-12-18 09:58:20 (12 lat temu)
do foxi: Obawiam się, że tło jest dozmyślane i niewiele nam pomoże. Tak tutaj widać tylko jeden komin podobny do tego z ryciny:
2013-12-18 12:37:02 (12 lat temu)
do krzysztal: Aha, i jeszcze jeden szczegół - do browaru Konieczki należała działka przy "Zameczku Odrzańskim" łącznie z nim samym
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopis
2013-12-18 17:40:06 (12 lat temu)
foxi
 
do krzysztal: A jak mógł wyglądać ten obiekt od strony Odry zobaczymy na
2013-12-18 20:57:43 (12 lat temu)
do foxi: Trzeba by zerknąć na stare plany.
2013-12-19 10:30:29 (12 lat temu)
do foxi: Najpierw ustalmy, co widzimy na rycinie - są to trzy budynki mniej więcej ustawione w szereg i równie mniej więcej stykające się ścianami szczytowymi. Wiemy też, że browar Erdmanna Konieczki zajmował posesję przy pl. Piłsudskiego 16 ( ) i niedaleką okolicę.
- Budynek proponowany przez Foxiego nigdy nie tworzył szeregu z trzema innymi budynkami (vide plany miasta z 1894 oraz 1907 r), był raczej dostawiony prostopadle do jednego. Nie zgadzają się szczegóły budynku, poza tym jest dość daleko od Zameczku Odrzańskiego - wątpliwe, aby Konieczko zajmował tyle parceli. To niestety nie to miejsce
- Budynek z kominem przy "Zameczku" (a widoczny również tutaj: ,proponowany przeze mnie, mógłby odpowiadać przedstawionemu na rycinie, gdyby kolejnym w linii na rycinie był właśnie "Zameczek" - ale budynek z ryciny znacznie różni się od niego. Różnią się także między sobą budynek z kominem z przytoczonej wcześniej fotografii i z rysunku. To kładzie całą moją teorię.

Moim zdaniem wyjścia są dwa: albo rysownik poszedł mocno w fantazję i środkowy budynek na rysunku to "Zameczek", albo rysunek przedstawia zupełnie inne miejsce, może nawet nie browar Konieczki.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopis
2013-12-23 11:03:55 (12 lat temu)
do krzysztal: Opis obiektu, który zamieściłeś, można wraz ze zdjęciem przenieść tutaj
2013-12-25 18:30:51 (12 lat temu)
do Cristoforo: Racja, zrób tak proszę, ja nie mam takich uprawnień
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopis
2013-12-26 13:56:34 (12 lat temu)
foxi
 
do Cristoforo: być może fragment widocznego tu komina zobaczymy po prawej na górze na
2014-01-01 16:36:52 (12 lat temu)
Gandalf
 
Czy dla takiego czegoś zakładać obiekt, bo mam wątpliwości ?
2017-08-05 16:49:24 (8 lat temu)
Pirania? ;)
2017-08-05 20:04:42 (8 lat temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do Gandalf: I tak ją za chwilę zwiną złomiarze :)
2017-08-05 17:03:26 (8 lat temu)
Gandalf
 
do Jarosław Dubowski: Obok jest Katedra Biotechnologii i Biologii Molekularnej UO, może to skorupa jakiegoś mutanta którego stworzyli :))
2017-08-05 20:20:46 (8 lat temu)
ritterswalder
 
+2 głosów:2
"Rolnik" przy Augustinistrasse (obecnie ul. Kominka).
2019-02-19 21:26:54 (7 lat temu)
Gandalf
 
do ritterswalder: A dokładnie jeden z budynków pod adresem Kominka 6, stojący najbliżej ul. Łangowskiego, w którym mieściła się wtedy drukarnia "Nowin" .
2019-02-20 10:36:33 (7 lat temu)
Piranja?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: wiadomo
2020-06-14 17:12:03 (6 lat temu)
Widoczny napis został odsłonięty jeszcze pod koniec komuny w latach 80-tych jako zabytek polskości. Ale równocześnie był chyba pierwszym oficjalnie funkcjonującym w przestrzeni publicznej napisem niemieckim ;)
2020-06-14 19:05:07 (6 lat temu)
Dużo wcześniej funkcjonowało Neues Deutschland,Rude Pravo i Trybuna Ludu na materiałach z Wyścigu.
2020-06-14 19:22:57 (6 lat temu)
Clipo66
 
do cracusiac: Rekin, zadzerwiały eksponat z filmu Szczeki :)
2020-06-14 17:50:45 (6 lat temu)
Woj11
 
Łagowskiego
2022-03-10 20:49:36 (4 lata temu)
foxi
 
do Woj11: Łangowskiego
2022-03-10 20:58:39 (4 lata temu)
Woj11
 
do foxi: Korzystałem z pliku z wiki, a tam, jak pisałem. Opole to dla mnie raczej tabula rasa-zaczynam ją dopiero zapisywać.
2022-03-10 21:12:05 (4 lata temu)
Woj11
 
Skauci z Holandii
2023-01-02 19:58:23 (3 lata temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
Według mnie to Opole:

Dawny adres Augustinistr. 5.
2024-02-28 11:34:15 (2 lata temu)
Krzyś_
 
2024-02-28 11:36:11 (2 lata temu)
do Krzyś_: No proszę , a to Ci niespodzianka. Dziękuję bardzo :)
2024-02-28 11:41:51 (2 lata temu)
yani
 
+2 głosów:2
do da signa:
Podniosłem dolne datowane ze względu na szyld, który jeszcze w 1931 roku był inny.
Ciężarówka też na pewno nie z lat 20-tych.
2024-02-28 16:43:29 (2 lata temu)
Niby taki znajome, a jednak nie poznaje.
2025-10-19 10:09:18 (8 miesięcy temu)
A ja to cały czas widzę, ale....:)
2025-10-19 12:11:08 (8 miesięcy temu)
Gandalf
 
+1 głosów:1
Mała podpowiedź. Stare Miasto, budynek stoi poza murami miejskimi. Aha, numer 4 widoczny nad wejściem nieaktualny ;-)
2025-10-19 12:32:48 (8 miesięcy temu)
Gandalf
 
+4 głosów:4
Czas rozwiązać zagadkę, zdjęcie opisane jako Buczka 4 a tak ten budynek wygląda obecnie: .
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopis
2025-10-19 20:52:46 (8 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
12 Dyskusji (ostatnia 8 miesięcy temu)
Dzień targowy w Opolu; przed siedzibą spółki "Rolnik". Fot. "Kronika działalności dyplomatycznej Leona Malhomme".
Uczestnicy walnego zebrania "Rolnika" w Opolu w latach 30-tych. W tle widoczne wieże katedry. Skrzydło lewe na http://opolskie.fotopolska.eu/39953,foto.html ...
1890
-
1937
1890
-
1937
1930
-
1939
1933
-
2017
1989
-
2017
2020
-
2024
2020
-
2024
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet