| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Osiedle robotnicze

Zbudowano: 1935

Osiedle Robotnicze – (osiedle domów robotniczych) przy ulicy Praskiej (w okresie budowy - Czarodziejska). Powstało z inicjatywy Towarzystwa Osiedli Robotniczych i miało przeciwdziałać brakowi mieszkań dla robotników. Część z mieszkań przekazano bezpłatnie osobom powyżej 50. roku życia zasłużonym w bojach o niepodległość kraju.

Oryginalny projekt Stefana Piwowarczyka przewidywał powstanie czternastu jednopiętrowych bloków. Osiedle miało realizować program zapewnienia podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Mieszkania miały powierzchnię 36 m2, a w ich skład wchodziły pokój, kuchnia, przedpokój i łazienka.

Budowę osiedla rozpoczęto w kwietniu 1935 w zachodniej części ówczesnej XI dzielnicy Dębniki, w pobliżu Wisły, jednak w oddaleniu od istniejącej zabudowy. Początkowo prace postępowały w dużym tempie, bo pierwsze 2 bloki oddano do użytku już w listopadzie tego samego roku. Budowę wstrzymano w 1938 ze względu na brak funduszy. Powstało w tym okresie osiem budynków po nieparzystej stronie ulicy oraz dwa po stronie parzystej. Na początku lat 1950. wszystkie bloki nadbudowano o jedno piętro oraz dobudowano trzy budynki i szkołę dopełniając pierwotny projekt osiedla, ingerując jednak w oryginalne bryły budynków.

Przed wojną, w ramach osiedla powstał również budynek Domu Społecznego (obecnie Dębnicki Ośrodek Kultury „Tęcza” oraz siedziba Rady Dzielnicy) z salą widowiskową, przedszkolem, biblioteką i sklepami.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
4elza
 
Założyłam obiekt, skorygowałam przypisanie.
2023-12-25 07:12:40 (2 lata temu)
V8
 
Co za robotnicy mieli tam pracowac bo tam nie ma zadnego zakladu? Ci z kamieniolomu?
2025-12-03 00:32:42 (6 miesięcy temu)
2 Dyskusje (ostatnia 6 miesięcy temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet