| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat sztumski
Obiekty w okolicy
Weissenberg (Biała Góra) - Pieckel...
51
m
Biała Góra
Wielki Upust
122
m
Benowo
Kamień graniczny - Trójstyk granic...
176
m
Biała Góra
Początek Nogatu
482
m
Piekło
Krzyż Zachodniopruski
1473
m
Biała Góra

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Stopień Wodny Biała Góra

Zbudowano: 1912-15
Zabytek: 55/79 z 8.08.1979

Składa się z trójkomorowego jazu i śluzy komorowej z wrotami przeciwpowodziowymi. Wybudowany w latach 1912-15 na nowym przekopie Nogatu (stary, nieczynny, znajduje się 4 km na północ, w pobliżu wsi Piekło - dobrze widoczny na zdjęciu satelitarnym). Usytuowany jest w korpusie prawego wału przeciwpowodziowego Wisły. Jest konstrukcją betonową, obłożoną cegłą klinkierową. Zadaniem stopnia jest zasilanie Nogatu w okresach wyższego stanu wody w Wiśle, piętrzenie wód Wisły oraz piętrzenie wód Nogatu w czasie niższego stanu wody w Wiśle. Każda komora jazu posiada stalowe zasuwy zarówno od strony Wisły i Nogatu. Do 1996 roku mechanizm zasuw posiadał napęd ręczny, który zastąpiono elektrycznym. Z kolei śluza do dziś posiada napęd ręczny. Ma ona nietypową konstrukcję. Posiada po dwie pary wrót w głowie górnej i dolnej, co umożliwia śluzowanie przy stanie wody w Wiśle zarówno niższym jak i wyższym niż w Nogacie. Przy głowie górnej znajdują się ponadto wrota przeciwpowodziowe, zabezpieczające nisko położone Żuławy Elbląskie przed zalaniem wodami Wisły. Wrota te również posiadają napęd ręczny.

Źródło: http://www.rzgw.gda.pl/?mod=content&path=58

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
MichałLew
 
+1 głosów:1
To raczej Biała Góra
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: popr
2023-05-11 23:03:02 (3 lata temu)
Wolne Miasto nie sięgało do Korzeniewa.
2016-12-25 22:46:47 (9 lat temu)
Czyli zrobił sobie wycieczkę. Ale dlaczego zachodniopomorskie?
2016-12-25 23:18:41 (9 lat temu)
WW
 
Przed wrzuceniem takie zdjęcia warto kontrastować - widać o wiele więcej szczegółów.
2016-12-26 20:46:02 (9 lat temu)
MaW
 
+1 głosów:1
Jest to granica między WMG a Prusami Wschodnimi na śluzie na Nogacie w Białej Górze.
Widać dużo szczegółów budowy śluzy nie pozostawiających wątpliwości co do identyfikacji, szczególnie jak się poprawi kontrast. Dom również stoi, tylko drzewa zasłaniają.
Miejsce o tyle ciekawe, że był to punkt styku granic Polski, WMG i Prus.

Edit: Zresztą ten link rozwiewa wszelkie wątpliwości:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: nowe info
2019-03-07 00:40:08 (7 lat temu)
esski
 
do ritterswalder: Ten sam sfotografowany koleś widnieje na zdjęciach w Korzeniewie.
2016-12-25 23:03:35 (9 lat temu)
esski
 
do ritterswalder: 00000ps.. pomorskie miało być
2016-12-25 23:47:38 (9 lat temu)
Fa2i
 
Z Gdańskiem to chyba niewiele będzie miało wspólnego. Jak dla mnie to jest gdzieś na granicy niemiecko - gdańskiej. Litera "D" czyli widok od strony niemieckiej, pod spodem to oznaczenie to będzie kolejny numer słupka granicznego. Ja tam widzę "..003". Musiałby się wypowiedzieć ktoś kumający tą numerację
2021-06-16 15:48:39 (5 lat temu)
Pomuchelskopp
 
+1 głosów:1
2021-06-16 16:49:38 (5 lat temu)
do Fa2i: Ale na górze jest tabliczka z napisem Danzig.
2021-06-16 15:54:55 (5 lat temu)
fantom
 
+2 głosów:2
do da signa: Nie tyle Danzig, co Freie Stadt Danzig.
Wolne Miasto Gdańsk zajmowało terytorium dużo większe niż sam Gdańsk. Kilka powiatów i prawie 2 tys km2.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: litery
2021-06-16 16:11:09 (5 lat temu)
Dana
 
do Pomuchelskopp: Dzięki, przypisane :)
2021-06-16 19:17:12 (5 lat temu)
To zdjęcie nie ma nic wspólnego z Gdańskiem. Przejścia graniczne między WMG a Rzeszą były pod Białą Górą w okolicy Sztumu, pod Malborkiem (Kałdowo) i chyba koło Jazowej nad Nogatem. Na razie nie potrafię dopasować tej fotografii do żadnego z tych miejsc
2023-04-16 19:11:22 (3 lata temu)
labeo7
 
do Pomuchelskopp: Ok, odpisałem od Gdańska.
2023-04-16 19:43:56 (3 lata temu)
do Pomuchelskopp: Ale na tablicy z lewej jest napis "Freie Stadt Danzig". A Gdańsk miał też przejścia graniczne z Polską, może to któreś z nich. Wygląda że to przejście na jakimś moście nad żeglownym kanałem przy śluzie czy stopniu wodnym.
2023-04-16 19:57:30 (3 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do labeo7: Tu podobne zdjęcie przypisane do Białej Góry, a właściwie do Piekła. Tu na powyższym zdjęciu po prawej widać dwa przyczółki, które stykają się ze śluzą usytuowaną na prawo w dole.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: na powyższym...
2023-04-16 21:49:23 (3 lata temu)
Woj11
 
do Jarosław Dubowski: Sekcja F (granicą z Rzeszą, sekcja G to głównie Zalewu) miała 13 przejść i kilka punktów kontroli. A w sumie na całej granicy WMG takich miejsc było chyba z 40 (jednak większość o charakterze lokalnym). Krótko pisząc sporo tego.
2023-04-16 20:14:02 (3 lata temu)
labeo7
 
+3 głosów:3
do blaggio.: Zgadza się także płot i trójkątny słup. Jak dla mnie to z dużym prawdopodobieństwem to miejsce.
2023-04-16 23:49:55 (3 lata temu)
Pomuchelskopp
 
+2 głosów:2
do labeo7: Też mi się wydaje, że to będzie to samo.
2023-04-17 07:27:43 (3 lata temu)
Pokaż na mapie
4 Dyskusje (ostatnia 3 lata temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet