| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica polsko-niemiecka

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica polsko-niemiecka

Dawniej: Granica polsko-niemiecka (NRD)

Granica państwowa pomiędzy Polską i Niemcami (Republiką Federalną Niemiec) istnieje od 3 października 1990, kiedy to doszło do rozwiązania Niemieckiej Repubiki Demokratycznej i zjednoczenia obu państw niemieckich. 

W listopadzie 1943 r. na konferencji wielkiej trójki w Teheranie Stalin licząc się z możliwością ostatecznego pokonania hitlerowskich Niemiec i odzyskania terenów wschodniej Polski zagarniętych przez ZSRR w 1939 r. wysunął propozycję przyznania Polsce wschodnich terenów państwa niemieckiego jako rekompensaty za utracone na rzecz ZSRR ziemie. Ustalono wtedy wstępnie, że zachodnia granica Polski zostanie oparta o rzekę Odrę, a szczegółowe określenie jej przebiegu nastąpi później. Przed konferencją w Jałcie w styczniu 1944 r. Stalin przedstawił konkretną propozycję przebiegu granicy wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry (bez lewobrzeżnej części Szczecina). Na konferencji propozycja została wstępnie przyjęta przez aliantów, jednak z zastrzeżeniem co do fragmentu obejmującego Dolny Śląsk (możliwość granicy na Nysie Kłodzkiej). Mimo to od marca 1945 r. w miarę zajmowania terenów niemieckich przez Armię Czerwoną przekazywane były one stopniowo, choć z pewnymi ograniczeniami, polskiej administracji w zakresie terytorialnym objętym tą propozycją. 14 marca rząd polski ustanowił na tych terenach okregi administracyjne (Śląska Opolskiego, Dolnego Śląska, Pomorza Zachodniego i Mazurski) zarządzane przez pełnomocników podległych Ministerstwu Ziem Odzyskanych. A i w Szczecinie polscy przedstawiciele próbowali w dniach 28.04-19.05.1945 r. oraz 09.06-19.06.1945 przejąć władzę nad lewobrzeżną częścią miasta, jednak wobec niejednoznacznego stanowiska radzieckich władz okupacyjnych i na skutek protestów aliantów zmuszeni byli do wycofania się. Dopiero w przededniu konferencji poczdamskiej w dniu 05.07.1045 r. umożliwono im powrót na trwałe.  Ostatecznie na wspomnianej konferencji w lipcu 1945 r. ustalono przebieg tymczasowej granicy polsko-niemieckiej wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry ze Szczecinem po stronie polskiej.

Granica ta uznawana była jako tymczasowa, bo określała tylko zasięg terytorialny jurysdykcji państwa polskiego do czasu zwołania konferencji pokojowej, na której zatwierdzone miały być nowe granice Niemiec i ustrój przyszłego państwa po zakończeniu pełnej okupacji. Formalnie była to granica z radziecką strefą okupacyjną i nie miała jeszcze charakteru uznanej dwustronnie granicy państwowej, bo Niemcy nie były wtedy suwerennym państwem. O szczegółowym przebiegu granicy decydowały de facto władze radzieckie. Granica biegła od granicy czechosłowackiej wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry, następnie wzdłuż Kanału Hohezollernów i Odry Zachodniej, a w pobliżu Szczecina odbijała w stronę zachodnią mijając miasto w odległości ok. 9 km i osiagała brzeg Zalewu Szczecińskiego po zachodniej stronie miasta Altwarp, skąd prowadziła dokładnie na północ przez zalew i wyspę Uznam pozostawiając Swinoujście po polskiej stronie. W październiku 1945 r. wprowadzono korekty na odcinku ok. 30 km na zachód od Szczecina przesuwając granicę o ok. 2 km na korzyść Polski, a na dalszym odcinku przesuwając ja na wschód tak, że przecięła Jezioro Nowowarpieńskie. W 1949 r. do drobnej korekty doszło jeszcze w rejonie miejscowości Nowe Linki-Neu Linken.

Kryzys we wspólpracy ZSRR z zachodnimi aliantami w 1948 r. w sprawie zakończenia okupacji Niemiec i powołania do istnienia nowego państwa niemieckiego doprowadził do powstania we wrześniu 1949 r. Republiki Federalnej Niemiec nie obejmującej radzieckiej strefy okupacyjnej, na terenie której w w wyniku tego proklamowano w październiku Niemiecką Republikę Demokratyczną. 6 lipca 1950 r. w Zgorzelcu został podpisany układ pomiędzy Polską i NRD "o wytyczeniu istniejącej i ustalonej granicy posko-niemieckiej". Dla władz polskich był on podstawą do uznania granicy za legalną w świetle prawa międzynarodowego. Jednakże granica ta nie uznawana była za taką przez władze Republiki Federalnej Niemiec traktujące przedwojenną granicę polsko-niemiecką za nadal obowiązującą. Podczas dokonywania w 1951 r. rozgraniczenia przesunięto granicę z Kanału Hohenzollernów na Odrę i dokonanono na  wyspie Uznam wymiany terenów umożliwiającej dostęp do ujęcia wody dla Świnoujścia.

7 grudnia 1970 r. doszło do podpisania układu pomiędzy Polską i RFN, w którym strona niemiecka uznała nienaruszalaność polsko-niemieckiej granicy w postaci ustalonej na konferencji poczdamskiej i potwierdzonej układem zgorzeleckim z zastrzeżeniem, że ostatecznie zadecydować powinny o tym władze zjednoczonych i suwerennych Niemiec poprzez zawarcie  traktatu granicznego, co nastąpiło dopiero 14 listopada 1990 r.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12345678następna
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Datowanie do ujednolicenia z tym Widzę trzy te same samochody w tej samej kolejnosci (Opel Rekord, DAF i Peugeot 204 po drugiej stronie).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Link
2025-12-13 17:11:17 (6 miesięcy temu)
edekdolata
 
+3 głosów:3
Jeździłem z mamą na zakupy. Dla mnie gumisie i buty, dla mamy biustonosze i halki zakładane na siebie po kilka sztuk. W Ahlbeck jadłem pierwszy raz kurczaka z rożna z Coca-colą.
2023-09-09 21:04:37 (2 lata temu)
czarek
 
to moje pierwsze przejście za granicę w 1972 na tymczasowy dowód osobisty
2023-09-10 12:53:47 (2 lata temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do edekdolata: Miśki. Gumisie to pojęcie późniejsze.
Co do kurczaka z rożna to za Gierka był w Polsce znany bez większego problemu do kupienia, Coca-Cola również...
2023-09-10 13:12:20 (2 lata temu)
fotopolska.eu
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2022-12-16 22:30:07 (3 lata temu)
do Karol Kaczmarek: Ooo, Karol ;-)
2022-12-17 00:13:22 (3 lata temu)
do blaggio.: To nie jest Gryfino.
2023-03-11 17:37:50 (3 lata temu)
junaczy
 
+1 głosów:1
To nie jest Gryfino. Most na zdjęciu to ten na Odrze Zachodniej przy Mescherin.
2024-05-31 00:13:59 (2 lata temu)
Dana
 
Przeniesione
2024-05-31 09:47:48 (2 lata temu)
Ismena
 
+3 głosów:3
Po raz kolejny spróbuję namówić Cię na rozbicie tej czteropolówki na poszczególne zdjęcia. Jeśli ktoś przegląda FP na smartfonie, to niewiele z tego skorzysta. Rozumiem, że jest to zdjęcie "wyjaśniające" do tematu Most na kanale torfowym, ale lepiej to zrobić przez linki do pojedynczych zdjęć. No i pomyśl sobie, że będziesz miał o trzy zdjęcia więcej na koncie :)
2024-07-10 00:11:48 (rok temu)
siewie4
 
+2 głosów:2
do Ismena: Zrobiłem to .
2024-07-10 10:28:12 (rok temu)
siewie4
 
do Ismena: To nic nie daje bo mnie zablokowali .Robię przerwę we współpracy z FP .
2024-07-10 19:18:31 (rok temu)
blaggio.
 
+4 głosów:4
do siewie4: Zablokowało Cię, bo masz obecnie tymczasowo ograniczenie dzienne do 15 zdjęć zamiast standardowych 30. Zrobiłem to po ostatnim moim ostrzeżeniu nie informując Ciebie o tym, bo po sprawdzeniu jaką ilość zdjęć dziennie dodawałeś w ostatnim czasie, uznałem że taka liczba wystarczy. Przywróciłem liczbę 30. Potraktuj to wszystko jako kolejne ostrzeżenie, bo na razie powody nie znikły jeszcze.
Wyloguj się i zaloguj ponownie, żeby dziś móc dalej dodawać zdjęcia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-07-10 19:43:29 (rok temu)
Ismena
 
+1 głosów:1
do siewie4: No i po kłopocie. Wyjaśniło się.
2024-07-10 23:16:19 (rok temu)
siewie4
 
2024-07-08 19:27:08 (rok temu)
ylooC
 
do siewie4: Znacznik mostu na zdjęciu mostu, to tak nie bardzo. Przypisz to zdjęcie dodatkowo do obiektu mostu i usuń ten znacznik na niebie.
2024-07-08 20:32:07 (rok temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do siewie4: Utworzyłem obiekt istniejącego mostu, i przeniosłem wszystkie zdjęcia do niego - usunąłem od razu ten podniebny znacznik. Na przyszłość, nie dodawaj "wiszących" w powietrzu znaczników. Bo to nie wiele wyjaśnia. Znacznikami oznaczamy obiekty które przy okazji widać na zdjęciu :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uszczeg.
2024-07-08 20:34:15 (rok temu)
do siewie4: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-07-08 20:44:20 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do siewie4: Przypisałem zdjęcie do całej granicy polsko-niemieckiej, bo przypisanie do obiektu Granica... przypisanego do ul. Wojska Polskiego nie pasuje. Tamten obiekt ktoś kiedyś utworzył dla zebrania zdjęć z granicy tylko w tamtym rejonie, i jest on podobiektem całej granicy.
2024-07-08 20:52:47 (rok temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do siewie4: Zaznacz jeszcze siebie jako autora, zamiast źródła Aukcje.
Przypisałem jeszcze most do Kanału Torfowego i jedno zdjęcie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-07-08 20:55:41 (rok temu)
siewie4
 
do blaggio.: A ja przestawiłem znacznik mostu z lasu na drogę.Jeszcze muszę opanować poprawność edytowania.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzupełnienie
2024-07-09 11:09:16 (rok temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
do siewie4: Wg mnie, jeśli zdjęcie przypisane jest do mostu, znacznik mostu na zdjęciu jest zbędny. Albo / albo... :)
2024-07-09 11:59:32 (rok temu)
siewie4
 
+1 głosów:1
do Arkadiusz K. (Arro): Zgoda ,dzięki .Usuwam znacznik
2024-07-09 13:28:48 (rok temu)
Kilometraż wiaduktu podałam "na oko". Proszę o doprecyzowanie.
2024-09-09 07:13:24 (rok temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do da signa: Akurat tu nie ma to aż takiego znaczenia, 100 m w tę, czy "wew tę". ;-)
Gwoli przypomnienia: gdy przypisanie obiektu do miejscowości dodajesz jako drugie z kolei klikaj przy nim "odziedzicz". Bez tego jego zdjęcia nie będą widoczne w zakładce "Wszystkie zdjęcia" miejscowości, jedynie na stronie obiektu. Tak samo jest z przypisaniem pojedynczych zdjęć.
2024-09-09 23:41:01 (rok temu)
do blaggio.: Ok.
2024-09-10 06:25:59 (rok temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Nie jest to "restauracja przy przejściu granicznym " bowiem w 1910 nie było w Gryfinie granicy. Nazwa Mescheriner Zoll pochodzi zapewne z okresu przed zjednoczeniem Niemiec w 1871, albo nawet z okresu panowania szwedzkiego na Pomorzu.
2024-11-03 20:20:36 (rok temu)
Dana
 
+4 głosów:4
W początkach XIV wieku wybudowano w Gryfinie mosty i wały przeciwpowodziowe i za korzystanie z nich pobierano opłaty (Zoll), które zreszą bardzo wzbogaciły miasto. Być może powyższa restauracja powstała gdzieś w pobliżu dawnego miejsca poboru myta, a chociaż od dawna opłat już nie pobierano to nazwa Zoll na określenie mogła przetrwać.
2024-11-03 21:26:22 (rok temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
Konkurencja ma to zdjęcie przypisane (razem z kilkoma innymi) do tego obiektu:
2024-11-03 21:34:41 (rok temu)
do nyskadolniak: Na mapie niemieckiej przy moście na Odrze Zachodniej jest zaznaczony i Zollhaus i Zollkrug. Podstawowa wersja mapy jest z 1888 r. Przeglądając takie mapy wiele razy natrafiałem na zollhausy przy drogach wewnątrz Prus np. na granicach pomiędzy prowincjami i nie tylko. Nie wiem co tam pobierano, czy to były opłaty drogowe, czy cła.
2024-11-03 20:46:59 (rok temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Również nie znam odpowiedzi na to pytanie, jednak sformułowanie "...na przejściu granicznym" jest moim zdaniem nie do obrony.
2024-11-03 21:02:56 (rok temu)
do nyskadolniak: Tak, z tym oczywiście zgadzam się. Nastąpiła tu pewna nadinterpretacja pojęcia zollhaus.
2024-11-03 21:12:33 (rok temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do blaggio.: Wydaje mi się, że w odniesieniu do zdjęć/map z okresu wilhelmińskich Niemiec należałoby tłumaczyć "Zoll" bardziej/częściej jako "myto" niż "cło" - to pozwoliłoby uniknąć nieporozumień.
2024-11-03 21:22:11 (rok temu)
Dana
 
do Krzyś_: Pierwotnie też tak przypisałam i nadal tego miejsca nie wykluczam.
2024-11-03 21:37:03 (rok temu)
do Krzyś_: Jeśli o mnie chodzi, to takie przypisanie od początku uważałem za oczywiste (patrz też zalinkowana przez blaggio mapa).
2024-11-03 21:40:53 (rok temu)
Krzyś_
 
do nyskadolniak: Tak, zgadza się.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Akt.
2024-11-03 23:37:04 (rok temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: Źle zrozumiałam Twój pierwszy komentarz - przyjęłam, że chodzi o złe przypisanie, a nie o błędny opis pod zdjęciem. Dziąki za spostrzegawczość :)
2024-11-04 07:44:08 (rok temu)
Do Michał: To zdjęcie odpisałem od linii do Zittau zgodnie z tym, co napisałem pod zdjęciem mostu. Przypisałem za to do linii do Bogatyni, bo ten tor po prawej to nie jest bocznica.
Przypisałem tez do granicy, bo widać słup graniczny.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-11-22 20:29:04 (7 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
79 Dyskusji (ostatnia 6 miesięcy temu)
Betonowa kładka dla pieszych łącząca brzegi rzeki Nysy, dzisiejszej granicy państwowej. Kładka, którą ładnie widać na przedwojennych widokówkach, zbudowana b...
Widok na słup graniczny, rz. Nysę Łużycką oraz kamienice na ul. Uferstraße - widok z ul. Daszyńskiego.
1945
-
1955
1945
-
1969
1965
-
1976
1976
-
2001
1981
-
2001
2007
-
2009
2007
-
2011
2009
-
2011
2011
-
2012
2012
-
2012
Przedmioty związane z Granica polsko-niemiecka
1945
-
1945
1945
-
1945
Granica polsko-niemiecka - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 następna
Granica polsko-niemiecka w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet