| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - 1980-1981 "Karnawał" Solidarności
1980
1981

1980 - 1981 - "Karnawał" Solidarności - Warszawa

1980
1981

1980 - 1981 - "Karnawał" Solidarności - Wrocław

1980
1981

1980-1981 - "Karnawał" Solidarności - Toruń

1980
1981

1980-1981 "Karnawał" Solidarności - Bydgoszcz

1980
1981

1980-1981 "Karnawał" Solidarności - Gdańsk

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

1980-1981 "Karnawał" Solidarności

Zbudowano: 1980
Zlikwidowano: 1981
Tzw. Karnawał Solidarności - nazwa używana w odniesieniu do okresu między sierpniem 1980 (podpisanie porozumień w Gdańsku) a wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 r. Był to również pierwszy okres legalnej działalności NSZZ "Solidarność". Czas ten charakteryzował się m.in. względnym uwolnieniem swobód obywatelskich (wolność słowa, prawo do zgromadzeń) i ograniczeniem cenzury.
Pod koniec 1980r. wydarzenia w Polsce, niepokoiły najwyższe kierownictwo polityczne i partyjne w Moskwie. Jako działanie przymusowe Związek Radziecki wybrał ćwic...
dodano: 2022-12-13, autor: vetinari
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123następna
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
A nie powinny takie zdjęcia trafić do "przedmiotów"?
2026-05-07 09:22:54 (miesiąc temu)
vorwerk
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: Już tam są
2026-05-07 09:30:56 (miesiąc temu)
Podmiana.
2020-10-29 13:05:07 (5 lat temu)
Według muzeum we Wrocławiu to lato 1982 a nie 1980.
2020-10-29 13:06:49 (5 lat temu)
do Desperado: Przyznali się do błędu :)
2020-10-29 13:23:29 (5 lat temu)
"Ogórek" po prawej bez "filmu" - wersja podmiejska / międzymiastowa?
2013-06-13 19:02:33 (13 lat temu)
kate16
 
A "pośpieszne" takie nie jeździły?
2013-06-13 19:29:51 (13 lat temu)
Tak, to wersja dla PKSu. ale w komunikacji miejskiej tez się trafiały - zarówno malowane na czerwono, jak i na niebiesko. Dla odmiany PKS posiadał wozy typowo miejskie, z "filmem" i drzwiami pneumatycznymi. To taki peerelowski folklor.
2014-02-03 14:19:37 (12 lat temu)
mirekjot
 
+1 głosów:1
Tu dla odmiany Jelczyk miejski w służbie PKSu:
2014-02-03 14:45:59 (12 lat temu)
Na linii "A" jeździł czerwony z drzwiami zamykanymi ręcznie. Nie pamiętam czy z "filmem"
2023-06-26 19:50:36 (3 lata temu)
Soravia
 
do kate16: Tak, praktycznie do połowy lat 70-tych. Zmiana nastąpiła dopiero po podpisaniu umowy z Jugosławią na autobusy marki TAM i SANOS.
2023-06-26 20:26:02 (3 lata temu)
Pięknie uchwycone tory prowadzące do i z dawnej zajezdni tramwajowej...
2021-06-17 23:29:36 (5 lat temu)
To ciekawe - białe tablice rejestracyjny na motocyklach? W dodatku w starym formacie - sprzed reformy z 1976 roku.
2021-06-17 23:28:27 (5 lat temu)
mirekjot
 
+5 głosów:5
do Neo[EZN]: To były tablice motorowerowe - na białym tle czarne trzy litery i trzy cyfry.; obowiązywały w latach 1964-83. Później zmieniono tło na zielone.
2021-06-17 23:50:02 (5 lat temu)
Piękne "ogórki" dla Matomiego :) Tomek - gdzie jesteś? :)
2021-06-17 23:27:35 (5 lat temu)
mirekjot
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Wygląda na to, że ten Jelczyk 043 to ten sam, co tu
2021-06-18 00:02:08 (5 lat temu)
Licho
 
do mirekjot: Ja bym nie zakładał, że ten numer musi być oryginalny.
2021-06-18 01:03:55 (5 lat temu)
do Licho: Hmm, numer jest ten sam, więc jedynie autobus może być nieoryginalny.
2021-06-18 13:01:28 (5 lat temu)
atom
 
do mirekjot: W każdym razie "mój" jest oryginalny :-)
2021-06-18 13:32:32 (5 lat temu)
Licho
 
do mirekjot: No jak, jeśli się przenumeruje wóz to wtedy to numer jest nieoryginalny.
2021-06-18 13:41:41 (5 lat temu)
do Licho: Numer jest oryginalny, bo wóz o takim numerze istniał, więc jedynie autobus może być "nie ten sam" :)
2021-06-18 14:04:26 (5 lat temu)
Bez automatycznych drzwi jeździł na linii "A".
2021-06-18 19:34:11 (5 lat temu)
Dürgoy Marcin
 
+1 głosów:1
Jelcz?Wydaje się że na klapce do wlewu chłodnicy ma znaczek Skody?
2021-06-18 19:36:50 (5 lat temu)
do Dürgoy Marcin : A co w tym dziwnego? Wszystkie Jelcze produkowane na licencji Skody go miały.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: mala korekta
2021-06-18 21:20:23 (5 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
Ten namalowany napis "niedotarty" .. każdy szofer był "niedotarty",, jeździli na czwórce czy piątce aby meć nszmal za oszczędzone paliwo... musiał to być dobry dodatek do wypłaty.. W szczycie niewiele mogłi uczynić, ale poza szczytem wlókł się, po Borowskiej, dwie dychy na godzinę na wysokim biegu...
2021-06-18 21:50:09 (5 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
Aż z ciekawości sprawdziłem czy pan Robert był spokrewniony ze słynnym panem Jerzym no i okazuje się, że to jego ojciec.
2021-06-17 23:26:58 (5 lat temu)
atom
 
Dodam jeszcze, że po prawej stronie stoi Jerzy Piórkowski, kierowca autobusu i przewodniczący powstałego wtedy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.
2021-06-18 19:01:48 (5 lat temu)
atom
 
+1 głosów:1
Jest i Frasyniuk.
2022-05-12 11:43:02 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
2022-08-26 14:48:32 (3 lata temu)
atom
 
do ZPKSoft: Słusznie, zapomniałem. Dzięki :-)
2022-08-26 15:01:26 (3 lata temu)
† ML
 
+3 głosów:3
Nazywanie okresu 1980-81 karnawałem to głupota. To nie był czas rozrywki. Przynajmniej dla większości Polaków.
2025-05-24 17:56:46 (rok temu)
polskup
 
+2 głosów:2
do † ML: Po karnawale zwykle następuje post. Wtedy był post i podczas karnawału, ale dziennikarze muszą pewne rzeczy ponazywać, żeby mieli o czym pisać. Dla nich rzeczy nienazwane nie istnieją. A to, że często jest to kulą w płot, to już ich nie obchodzi. I potem się rozchodzą takie hasła-klucze czy -wytrychy. Dla mnie taka głupią nazwą jest nazywanie Wojny Obronnej 1939 kampanią wrześniową. Kampanię to mieli tamci :)
2025-05-24 18:06:38 (rok temu)
Jarosław Dubowski
 
+3 głosów:3
do † ML: Ale faktem było że wtedy wolno było więcej niż wcześniej i później.
2025-05-24 20:05:31 (rok temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
do Jarosław Dubowski: I biorąc to pod uwagę ukuto ten termin grubo po samym karnawale
2025-05-24 20:23:37 (rok temu)
† ML
 
25 maja - jaka to była okoliczność?
2025-05-26 15:39:18 (rok temu)
Woj11
 
do † ML: W 14 ośrodkach akademickich odbywają się, zorganizowane przez Niezależne Zrzeszenie Studentów i „Solidarność”, marsze w obronie więźniów politycznych – członków KPN oraz Jerzego i Ryszarda Kowalczyków. Bierze w nich udział ponad 100 tys. osób.
2025-05-26 16:04:14 (rok temu)
† ML
 
do Woj11: No tak. W tamtym czasie już dawno przestałem być studentem, a do Instytutu PAN ta wiadomość jakoś nie dotarła. Dzięki za wyjaśnienie.
2025-05-26 18:16:07 (rok temu)
Anneob
 
+1 głosów:1
Fakt. Wielu naszych rodaków ‘’zachłysnęło się wolnością’’, łącznie z nami w lokalnych strukturach. Rodzice i dziadkowie przestrzegali nas …’’Oby nie było tak, że po latach, będziemy parobkami we własnym kraju a właścicielami wszystkiego będą obcy’’... A my na to - ‘’mądrale’’. Gdzie tam -‘’bydymy na swoim’’. Tylko z politowaniem kwitowali naszą naiwność i zadufanie. Tradycyjnie, nie słuchaliśmy tych, którzy wiedzieli doskonale jak to wyglądało przed wojną… Dziadkowie ostrzegali także przed wielkim bratem i rodzimą piątą kolumną. Pod koniec legalnej działalności Związku, szykanach i aresztowaniach, czuć było coraz bardziej tężejącą atmosferę zagrożenia. Strategiczne zapasy państwowe (np. żywność) wywiezione do bratnich krajów… Wielu ważniejszych działaczy (skrycie) informowano o przygotowaniach wodzów. Z zaleceniem natychmiastowej ‘’ewakuacji’’. Wielu jednak wytrwało, aby później, odsiedzieć swoje. Taki to był carnival…
2025-05-27 14:44:26 (rok temu)
verbensis
 
+2 głosów:2
Fantastyczne zdjęcie do datowania innych widoków z katedrą w tle - właśnie następuje zmiana pokrycia ceramicznego na blaszane. :)
2025-07-15 18:58:09 (11 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
30 Dyskusji (ostatnia miesiąc temu)
1980-1981 "Karnawał" Solidarności - obiekty i wydarzenia
1980-1981 "Karnawał" Solidarności w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet