| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Rzeka Odra (zachodniopomorskie)
Obiekty w okolicy
Żwirownia Bielinek
2903
m
Bielinek
Agroturystyka "Leśniczówka"
3269
m
Piasek
Stacja zasuw (gazociągu)
4568
m
Bielinek
Bielinek 51
4682
m
Bielinek
Kościół św. Barbary
4816
m
Bielinek

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...116117następna
Jazzek
 
+1 głosów:1
Może to być śluza koło Siadła Dolnego, wtedy po lewej widać teże Siadło, a na wprost Kurów.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: meryt.
2018-03-21 17:48:23 (8 lat temu)
Jazzek
 
Ponieważ nie ma kontrpropozycji (sprawdziłem wszystkie śluzy aż do Schwedt i tylko to jedno miejsce pasuje), proszę o odpisanie od Szczecina i przypisanie (ew. z utworzeniem) do obiektu (śluza? Odra? Międzyodrze?)
2020-03-25 16:07:41 (6 lat temu)
"Czcigodnych a zacnych adminów", aberracyjny "Wersal", jeszcze ktoś pomyśli że to prawda ...
2025-12-09 16:28:50 (6 miesięcy temu)
Hauka
 
+2 głosów:2
Stworzony obiekt i przypisany
2025-12-10 20:21:47 (6 miesięcy temu)
Jednak dodam moje "3 grosze" ... zaskoczenie istnieniem Starej Regalicy, ale ja nie nazywałbym wąskiej odnogi Międzyodrza rzeką, ale to tylko ja ... Dodam że jak wiadomo lokalsom istnieje fragment starego koryta Regalicy w pobliżu Mostu Cłowego w Szczecinie tj. Stara Martwa Woda. Coś tam w okolicy fociłem tj. dawne obiekty kolejowe na prywatnym terenie, ale to chyba były okolice Bryneckiego Nurtu.

Zapewne lokalizacja jest trafna, choć mam wątpliwości w kontekście terenu za wodą ...
2025-12-11 10:40:16 (6 miesięcy temu)
Bachinstitut
 
+2 głosów:2
do Jazzek: A czy to nie jest przypadkowunio taka sobie śluzka koło Gartz/Oder?
Takie jakby podobne...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: ... i powódka edycji.
2025-12-03 20:16:12 (6 miesięcy temu)
Bachinstitut
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Jeszcze trochę popatrzyłem na śluzy w okolicy słynnego Schiffshebewerk koło Niederfinow. Coś tam jest w tym stylu. Może podobne ukształtowanie terenu?
2020-03-25 20:53:19 (6 lat temu)
Jazzek
 
do Bachinstitut: Zakładam, że przypisanie do Szczecina nie było przypadkowe. W końcu Siadło i Kurów wchodziły w skład Grossstettin. Ale wycieczka z Eberswaldu do Niederfinow jest niewykluczona. PS. Chociaż nie, za śluzą widać szeroki ciek wodny, śluza Liepe ma inne wyjście i inny most.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: nie Liepe
2020-03-26 18:04:30 (6 lat temu)
Bachinstitut
 
+2 głosów:2
do Jazzek: A ja bym nie zakładał. :)
Kilka razy dostaliśmy różne zdjęcia podpisem „Stettin”.
Raz był to budynek szkolny. Po piętnastu latach odnalazł się cały i zdrowy w Dębnie.
Innym razem były jakieś koszmarne oficyny. W rachubę wchodziło tylko i wyłącznie Stare Miasto. Wiele osób się nad tym pochyliło, rozgrzebując arkusze katastralne i policję budowlaną. Bez skutku. Dwa lata temu odnalazła się zguba. Kwartały przy Nikolaikirche. Tylko że w Berlinie. :/
2020-03-26 19:39:31 (6 lat temu)
Jazzek
 
do Bachinstitut: A to przy okazji nadmienię, że jest tu taka seria zimowych zdjęć ze Stettina, ale chyba nie naszego. Może też berlińskiego ;)
2020-03-27 11:13:06 (6 lat temu)
do Jazzek: A gdzież onaż jest-ż?
2020-03-27 12:13:30 (6 lat temu)
Jazzek
 
do Bachinstitut: A oczywiścież w niezindentyfikowanych, lata 1914-1937, weźmyż na początek . W ogóle większość zdjęć tamże jest dla mnie podejrzana, ale nie jestem przecież specjalistą od Stettin,
2020-03-27 13:48:17 (6 lat temu)
do Jazzek: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-12-06 19:25:56 (6 miesięcy temu)
do Bachinstitut: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-12-06 19:20:03 (6 miesięcy temu)
Jazzek
 
do Bachinstitut: Skłonny jestem się zgodzić. Swoją propozycję już wcześniej zdyskwalifikowałem, nie przyznając się jednak na forum.
2025-12-08 11:37:38 (6 miesięcy temu)
do Jazzek: fotopolska.eu
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Chyb mam bana :)))
2025-12-08 13:20:47 (6 miesięcy temu)
Bachinstitut
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Dziękuję, czuję, że z tą zgodą spłynął na mnie zdrój łask. :)
2025-12-08 19:32:40 (6 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Bachinstitut:
A nie wklejasz przypadkiem linka do konkurencyjnego portalu?
2025-12-08 13:25:06 (6 miesięcy temu)
Bachinstitut
 
+1 głosów:1
do yani: Mogło się tak zdarzyć... :(
W każdym razie nazywa się to oficjalnie „Śluza komorowa żeglugowa na Odrze Zachodniej (Gartz)” i zbudowana została w 1912.
2025-12-08 19:31:36 (6 miesięcy temu)
Jazzek
 
do Bachinstitut: Poczułem się dobroczyńcą przez chwilę :D
2025-12-08 20:47:06 (6 miesięcy temu)
do Jazzek: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-12-09 09:16:48 (6 miesięcy temu)
Bachinstitut
 
+3 głosów:3
do Jazzek: Istotnie, chyba chodziło o link do konkurencyjnego (wrogiego?) portalu. :)
Jeśli ewentualnie dostąpiłbym zaszczytu obłożenia banem przez czcigodnych a zacnych Adminów, to proszę mieć na względzie, że ja jestem zbyt leniwy na to, by się w ogóle chcieć obrazić.
(Bosze, jaki Wersal!)
2025-12-09 10:08:26 (6 miesięcy temu)
do Kajordzak2: W każdej prawdzie jest trochę ... fałszu ... 😅😅😅
2025-12-09 21:07:28 (6 miesięcy temu)
do Bachinstitut: Nieprawda, właściwa dla krętaczy ...
2025-12-10 08:21:46 (6 miesięcy temu)
do Kajordzak2: Była to wprawdzie szydercza inwersja pewnego wyrafinowanego cytatu, chyba więc należy odpuścić :)
2025-12-10 17:12:33 (6 miesięcy temu)
do Bachinstitut: No tak, w każdym kłamstwie jest rzekomo ziarno prawdy ?! Niemniej podtrzymuję własne "jeszcze ktoś pomyśli że to prawda" ... Odpuścić? Komentarze powinny dotyczyć wyłącznie zdjęcia ...
2025-12-10 18:18:39 (6 miesięcy temu)
Jazzek
 
do Kajordzak2: Gartz, czyli po naszemu Grodziec, znajduje się na niewielkim wzniesieniu. Kraniec gęstszej miejskiej zabudowy widzimy po lewej. Śluza celuje już na przedmieście.
2025-12-11 13:50:00 (6 miesięcy temu)
Hauka
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Polska nazwa Gartz to Gardziec Odrzański lub Grodzisk
2025-12-19 18:54:33 (6 miesięcy temu)
Kajordzak2
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Po Hauce rozejrzałem się nieco, Gartz a. d. Oder to dawny Gardziec. W źródłach dawnych najprawdop. nazwy Gardiz i Gardz dotyczą tematycznej miejscowości ... Ciekawe są jego dzieje w kontekście relacji ze Szczecinem!
2025-12-20 08:36:53 (6 miesięcy temu)
Jazzek
 
+3 głosów:3
do Hauka: Skorzystam z okazji i dam upust swojej pasji językoznawczej :) Fakt, że podajesz dwie tak różne nazwy miejscowości świadczy o tym, że jej polska nazwa historycznie nie istniała, a te dwie propozycje są zapewne efektem prac komisji do spraw spolszczenia nazw niemieckich. Nazwa Grodzisk jest całkowicie polskim wymysłem, dawna nazwa zapisana z niemiecka jako Gardiz świadczy o tym, że pomorskie jej brzmienie nie zawierało końcówki -sk, która przez Niemców była systematycznie oddawana jako -zig (np. Lipsk-Lepizig). Z kolei Gardziec jest bliskim oryginału mieszańcem polsko-pomorskim. Mamy tu pomorski rdzeń gard-, odpowiadający polskiemu gród-, jest to bardzo charakterystyczna cecha dialektów pomorskich i bardziej na zachód położonych, że prasłowiańskie 'ar' między spółgłoskami nie uległo przemianie w 'ro', jak w polskim, 'ra' jak w czeskim albo 'oro' jak w ruskim. Fakt, że Niemcy oddawali słowiańskie zmiękczające 'e' (czyli polski zapis 'ie') jako 'i', pozwala odtworzyć pomorskie brzmienie jako 'gardiec'. Niestety, dialekty pomorskie wymarły, zanim zdążyły wytworzyć język literacki, więc nie możemy powiedzieć, czy zmiękczone 'd' przeszłoby jak w polskim w 'dź', czy jak w innych językach słowiańskich ostałoby się, dlatego uważam Gardziec za formę mieszaną. Gdyby Gartz pozostawał przez dłuższy czas w pod panowaniem polskim w okresie piastowskim, nazywałby się po naszemu właśnie Grodziec. Nb. tą samą nazwą, tylko po czesku, jest Hradec oraz, po białorusku, Horodec.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2025-12-22 09:33:43 (6 miesięcy temu)
Kajordzak2
 
+2 głosów:2
do Kajordzak2: P.S. Po przypadkowym natknięciu się w moich historycznych wycinkach prasowych, wzmiankuję w temacie pisowni tematycznej miejscowości o artykule w Kurierze Szcz. sprzed niemal równo 20 laty, tytuł "Bitwa o Gardziec", autorstwo E. Bruska. W artykule nie ma rozważań nt. nazwy, ale jest ogólne powołanie się na kronikarza 16. wieku Thomasa Kantzowa ...
2026-01-02 15:55:46 (5 miesięcy temu)
Kajordzak2
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Jestem pod wrażeniem, ale nie mogę ocenić, musiałbym po kilku przeczytaniach lepiej zrozumieć Twoją wypowiedź ...
2025-12-22 13:50:08 (6 miesięcy temu)
Hauka
 
+2 głosów:2
do Kajordzak2: Co ciekawe jest "niedaleko" Barlinka jest wieś Gardziec (niem. Gartz), kolejna jest w powiecie Kamieńskim. Dlatego Gartz jest Oder :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: depełnienie
2026-01-13 13:57:23 (5 miesięcy temu)
Hauka
 
+2 głosów:2
do Kajordzak2: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z 1880 roku podaje miejscowość pod nazwami Gardziec oraz Grodzisk.
Atlas nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej autorstwa ks. Stanisława Kozierowskiego z 1934 roku podaje nazwę Gardziec Odrzański
W mapach szkolnych 1925-1930 też jako Gardziec.

Nazwa wywodzi się od staropołabskiego rzeczownika - gardec. Gard czyli gród i końcówka -ec jako zdrobnienie, czyli mały gród :) co ewaluowało do Gardziec,
2026-01-13 14:09:45 (5 miesięcy temu)
do Hauka: The artykuł z KS opisuje bitwę o tematyczny Gartz, bo w drodze do Schwedt. The Gartz czy inny, pochodzenie nazwy byłoby raczej takie samo ...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-01-13 16:12:39 (5 miesięcy temu)
Odkrywamy Sieradz
 
+2 głosów:2
Właściwie to nie filar, tylko jeden z przyczółków mostu. Żelbetowa konstrukcja podpory została zatopiona w nasypie kolejowym po jego wykonaniu.
2026-02-12 07:41:08 (4 miesiące temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-04-30 13:02:38 (miesiąc temu)
MarekAntoniusz - dodajesz bardzo ciekawe zdjęcia szczecińskie! Przed dwoma laty dodałeś/aś najciekawsze na fotopolsce archiwalne zdjęcia prawobrzeżne, obrazujące okolice wiaduktu kolejowego nad ulicą Struga - których lokalizacja była niełatwa dla innych, oprócz mnie ...
2026-01-17 13:44:16 (5 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Nabrzeża Wieleckiego tu nie widać, przypisanie właściwe to
2026-03-03 15:28:29 (3 miesiące temu)
Fonik1
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: Dziękuję za uwagę, trudno mi było przypisać to zdjęcie do konkretnego obiektu ze względu na brak jednego, wyróżniającego się budynku/ulicy. Teraz jest dobrze.
2026-03-03 15:48:46 (3 miesiące temu)
Bachinstitut
 
+1 głosów:1
Ej, nie no nie bardzo 1916+.
Wałów nie ma, Kościół Pocysterski stoi sobie grzecznie w najlepsze.
Zatem najpóźniej to 1904. Ale chyba wcześniej...
2026-03-08 20:48:37 (3 miesiące temu)
Ale na podobnym zdjęciu o szerszym kadrze widać szpic nowego Friedenskirche ukończonego w 1890. Skoro więc chyba nie ma Wałów, to nawet przed 1902. Nie wiem, czy Frauentorkaserne się nie załapały na kadr, ale chyba nie, a zostały rozebrane najpóźniej w 1896 roku. Zawęziłbym więc 1896-1902.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Drobiazgi
2026-03-08 20:57:43 (3 miesiące temu)
mirekjot
 
+1 głosów:1
W gaszczu masztow wszelakich ja nie dostrzegam masztow trakcji tramwajowej. W1898 juz by byly, zatem z datowania 1897-1902 lapie sie tylko 1897.
2026-03-09 13:40:46 (3 miesiące temu)
do Bachinstitut: Bardzo proszę.
2026-03-08 21:04:28 (3 miesiące temu)
do mirekjot: Coś mi się zdaje, że koszary mogli zacząć rozbierać w już 1896, zatem może nawet bezpieczniej odatować całość: 1896-1897.
2026-03-10 08:26:37 (3 miesiące temu)
Bachinstitut
 
+1 głosów:1
Hm... jeden tylko komin elektrowni? To wtedy 1938-1939.
2026-03-16 14:16:56 (3 miesiące temu)
Dana
 
Czy może ktoś postawić znacznik na którymś z domów widocznych za dworcem?
2026-04-19 11:57:20 (2 miesiące temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
2026-04-19 13:31:21 (2 miesiące temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: To lubię - dzięki :)
2026-04-19 16:30:43 (2 miesiące temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
Dopisałem do mostu.
2026-05-28 12:02:46 (30 dni temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
1972+, kolor Fiata bahama yellow wprowadzono w 1972 roku
2026-06-14 08:04:14 (13 dni temu)
mirekjot
 
+3 głosów:3
Na lewo od tramwaju widoczna jest wywrotka Berliet GBH, wiec 1973+,choc mysle, ze widok jeszcze ciut pozniejszy (remont Urzedu Celnego to 1974 rok).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2026-06-14 22:35:32 (13 dni temu)
Pokaż na mapie
1163 Dyskusji (ostatnia 13 dni temu)
Rzeka Odra (zachodniopomorskie) na innych zdjęciach
Rzeka Odra (zachodniopomorskie) - obiekty i wydarzenia
poprzedniaSTR.1 STR.0
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet