| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Granica niemiecko-czechosłowacka

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1918/1920
Zlikwidowano: 1945 (1938)
Dawniej: Granica niemiecko-austriacka (fragment od Nysy Łużyckiej do ujścia Białej do Wisły) z późniejszymi zmianami

Dotyczy obiektów w powojennych granicach Polski.


Granica niemiecko-czechosłowacka obowiązywała od momentu powstania w 1918 r. Republiki Czechosłowackiej i potwierdzona została w 1919 r. traktatem wersalskim i traktatem w Saint-Germain (ostateczne odrzucenie roszczeń Republiki Austrii do przygranicznych terenów planowanych jako prowincja Niemieckie Czechy i Kraj Sudetów, a zamieszkanych w wiekszości przez Niemców). Przebieg granicy pokrywał się z przebiegiem istniejącej wcześniej granicy pomiędzy Cesarstwem Niemieckim i Cesarstwem Austro-Węgier. Na odcinku na wschód od Nysy Łużyckiej była to granica Królestwa Saksonii z Królestwem Czech (do dolnego styku z rzeką Witką, obecnie rejon ujścia Kociego Potoku koło Zawidowa) oraz prowincji śląskiej Królestwa Prus z Królestwem Czech, Margrabstwem Moraw i Śląskiem Austriackim. Status fragmentu tej granicy na wschód od Odry do ujścia rzeki Białej do Wisły w związku z konfliktem polsko-czechosłowackim na Śląsku Cieszyńskim nie był uznany aż do podziału jego terenu w VIII 1920 r.


W 1920 r. na mocy ustaleń na konferencji pokojowej w Wersalu granica została zmieniona na korzyść Czechosłowacji (przyłączenie fragmentu Górnego Śląska, tzw. Kraiku Hulczyńskiego). Po przyłączeniu w 1922 r. części Górnego Śląska do Polski granica na wschód od Odry do styku z ustaloną w 1920 r. granicą podziału Śląska Cieszyńskiego stała się granicą polsko-czechosłowacką.


Po zawarciu w IX 1938 r. układu monachijskiego pomiędzy Wielką Brytanią i Francją a Niemcami i Włochami dotychczasowa granica państwowa niemiecko- czechosłowacka na wschód od Nysy Łużyckiej z małymi wyjątkami (okolice Nachodu) przestała istnieć i stała się wewnętrzną granicą z przyłączonym do Niemiec Krajem Sudetów (poza Krajem Hulczyńskim włączonym na powrót do Górnego Śląska). Jednocześnie pośrednią konsekwencją tego układu było zajęcie Zaolzia przez Polskę, w tym Bogumina, i w rezultacie tego fragment granicy w tym rejonie na południe od ujścia Olzy do Odry stał sie granicą polsko-niemiecką.


Granica zgodna z przebiegiem sprzed 1938 r. została formalnie przywrócona po kapitulacji Niemiec w maju 1945 r., a po przyznaniu Polsce terenów Śląska na podstawie ustaleń konferencji poczdamskiej granica ta na wschód od Nysy Łużyckiej stała się częścią granicy polsko-czechosłowackiej.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123następna
blatro
 
To jest ulica Niepodległości.
2013-03-14 23:40:51 (13 lat temu)
Podmiana na troszkę większe.
2020-05-28 22:38:17 (6 lat temu)
Datowanie góra paźdierik 1938r potym juź niebylo tej granicy ☺
2021-04-07 16:05:37 (5 lat temu)
2010-10-09 16:32:22 (15 lat temu)
pawulon
 
do Cristoforo: Czyli Czechy i nie na granicy. Co z tym robimy?
2010-10-09 17:26:18 (15 lat temu)
czesil
 
+2 głosów:3
Ale spasiony wehrmachtowiec :-) Takiego łatwo trafić!
2010-10-11 20:51:58 (15 lat temu)
Julo
 
do pawulon: Skasować. Skąd te Chałupki się wzięły?
2010-10-11 22:25:30 (15 lat temu)
ŁAPA
 
No jak to wywalamy? Skoro to most w Boguminie, to jest to most graniczny między Polską a Republiką Czeską. A poza tym mamy zdjęcia z zajęcia Trzyńca i Karwiny.
2010-10-11 23:13:03 (15 lat temu)
pawulon
 
do ŁAPA: Tu się z tobą zgodzę. Most jest na granicy więc częściowo po naszej stronie, ale zaraz pojawią się fotki z samego Bohumina i ościennych miejscowości i co wtedy...? Ja bym go zostawił jako Most Graniczny i tyle. Co wy na to ?
2010-10-11 23:34:59 (15 lat temu)
ŁAPA
 
Ja bym zostawił także w obiekcie Przyłączenie Zaolzia.... Wprawdzie wydarzenia terytorialnie działy się na terenie nienależącym dziś do Polski, ale zawierają się tam i Czeski Cieszyn i właśnie mosty graniczne.
2010-10-11 23:46:24 (15 lat temu)
pawulon
 
do ŁAPA: Tak, oczywiście do tego obiektu przypisanie też powinno być, tylko nie wchodźmy dalej w głąb Czech.
2010-10-12 00:09:24 (15 lat temu)
wito,
 
To moje z Bohumina też \"weg\".
2010-10-12 17:24:33 (15 lat temu)
wito,
 
2010-10-12 17:24:52 (15 lat temu)
wito,
 
To moje z Bohumina też \"weg\".
2010-10-12 17:25:48 (15 lat temu)
stoik
 
+2 głosów:2
ale zaraz - ja was nie rozumiem, przyznam. jest obiekt \"Przyłączenie Zaolzia do Polski\" i to jest bardzo wspaniałe zdjęcie w ogólnym kontekście tego obiektu. o co chodzi ? nie wiem - strzelić jakiś wykład o Zaolziu ? bez sensu. każdy umie czytać. a ja się nie znam.
2010-10-12 21:40:34 (15 lat temu)
To jest posterunek straży granicznej
2010-10-09 08:13:09 (15 lat temu)
wito,
 
Nie pisałem nic bo się nie znam. Napiszę Straż, ktoś mnie skrzyczy, napiszę posterunek WP, inny powie, że Poczta. Piszę ogólnikowo i tyle. Każdy czuje inaczej, jak pięciu ślepców macających słonia.
2010-10-09 09:16:10 (15 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do wito,: Ale to jest wyraźnie straż graniczna - WP miało inne umundurowanie.
2010-10-09 09:37:21 (15 lat temu)
augiasz
 
Podmiana
2017-10-06 18:49:36 (8 lat temu)
ŁAPA
 
+2 głosów:2
Na widokówce jest podpis mówiący o moście granicznym między Niemcami a Austrią. Granica taka w Chałupkach istniała do 1918 roku.
2011-11-24 09:40:57 (14 lat temu)
blatro
 
Ulica Niepodległości.
2013-03-15 00:18:48 (13 lat temu)
Danuta B.
 
+3 głosów:3
Wózek dla T.:).
2013-04-04 22:34:48 (13 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+3 głosów:3
Schlagbaum ;)
2013-04-05 14:00:31 (13 lat temu)
Zbigniew Kamiński
 
+1 głosów:1
To zdjęcie można przypisać do -> ulicy Niepodległości. Przedstawia dawne przejście graniczne w Zawidowie.
2019-08-01 22:06:46 (6 lat temu)
Tu, teź...góra 1938r. padziernik.
2021-04-07 16:06:17 (5 lat temu)
do vetinari: Jasne, poprawione :)
2021-04-07 21:08:06 (5 lat temu)
do blaggio.: ☺☺☺
2021-04-07 21:13:02 (5 lat temu)
ylooC
 
Dubel - jeden przypisany do Trókąta Trzech Republik, drugi do Zabełkowa.
2019-11-21 14:26:37 (6 lat temu)
Fadel
 
OK, podmieniłem zdjęcie. Może teraz być?
2019-11-25 18:38:07 (6 lat temu)
ylooC
 
do Fadel: Takie znaczniki chciałeś dodać?
2019-11-27 11:09:48 (6 lat temu)
Fadel
 
do ylooC: Mniej więcej. Tylko że nie granica polsko - czeska, bowiem tu nie ma Czech, co najwyżej Česko. A w czasie kiedy to zdjęcie wykonano - nazwa państwa brzmiała Republika Czechosłowacka. Ta linia graniczna jest źle naniesiona. Trójstyk granic był w połowie nurtu Odry, mniej więcej pomiędzy napisami CS i D. Tak jak na mapach z tamtego czasu.
2019-11-27 11:21:49 (6 lat temu)
ylooC
 
do Fadel: Żeby móc nanieść jakiś znacznik musi istnieć taki obiekt. Nie mamy granicy Polsko - Czechosłowackiej jako obiektu podobnie jak granicy Czechosłowacko - Niemieckiej. Mamy tylko granice Polsko - Czeską i Polsko Niemiecką. Mamy obiekt trójkąt 3 republik i do niego przypisane jest to zdjęcie. Można ewentualnie dodać ten znacznik w miejscu na odrze o którym piszesz.
2019-11-27 11:28:34 (6 lat temu)
ylooC
 
do ylooC: Teraz możesz przesuwać lub usuwać te znaczniki . notki - i możesz zmieniać.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2019-11-27 11:30:05 (6 lat temu)
Fadel
 
do ylooC: Dzięki za pomoc. Znacznik granicy przesunąłem, ale wydaje mi się, że należało by go usunąć, skoro oznacza on granicę pomiędzy Polską a Republiką Czeską. Natomiast umieszczenie go przy narysowanej na zdjęciu linii jest niewłaściwe, gdyż tam żadna granica nie biegła, ani nie biegnie. Obecna granica biegnie środkiem nurtu Odry i Olzy, aż do ich połączenia. Tak jak na tej mapie: . Szkoda, że nie uznajecie "maziania".
2019-11-27 12:24:08 (6 lat temu)
ylooC
 
do Fadel: Znacznik możesz usunąć - w trybie edycji znaczników , klikasz raz - i pojawia się X . I po sprawie.
2019-11-27 12:34:04 (6 lat temu)
Śkoda no.....cholerny coronawirus.....Co ciekawego, z naszej strony są granice prawie otwarte, (z Slowacjią, Węgrami, Austrią I z Niemcami niezupelnie, ale moźna wjechać do Saksonii bez ograniczeń, reśtaRFN tylko przypadkowe kontroly i to nie na granicy ale wewnątrz kraju ) opróć z Polską, kiedy wasz minister zpraw zagranicznych niepodal konkretnego terminu naszemu ministru...Z czeskiej strony zniknely bariery, tylko sluźba jest nadal na miejscu.
2020-06-06 18:26:52 (6 lat temu)
do vetinari: Szkoda, delikatnie mówiąc. Z naszej strony, będąc tam, chcieliśmy coś dobrego zjeść, a wszystkie ciekawe knajpki są po drugiej stronie mostu... czyli kłopot ;) Wracając do domu, najszybszy zjazd na A1 jest... po drugiej stronie mostu ... Z innej strony, nie zazdroszczę siedzącym tam żołnierzom, totalna nuda i każda godzina się chyba wlecze...
2020-06-07 12:54:26 (6 lat temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do Arkadiusz K. (Arro): Korci Cię tam jechać co? :-)
2020-06-07 13:02:17 (6 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+2 głosów:2
do piotr brzezina : Korci... i wcześniej czy później pojadę ;)
2020-06-07 13:03:32 (6 lat temu)
do Arkadiusz K. (Arro): Czekam...i zapraszam..ser praźony frytky i dobrze nalany radegast....wczoraj ponowne wyprubowalem..☺
2020-06-07 13:07:08 (6 lat temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
do vetinari: Dzięki za zaproszenie, wpadniemy jak tylko będzie szansa :D
2020-06-07 13:12:38 (6 lat temu)
do Arkadiusz K. (Arro): Super, tylko daj wcześniej znać, i podotykam od 15.6. mnie niema w domu...Weltawa wzywa....☺
2020-06-07 13:17:03 (6 lat temu)
do vetinari: Oki, jesteśmy w kontakcie :-)
2020-06-07 13:19:52 (6 lat temu)
do vetinari: Ile dni trwa ten spływ po Wełtawie?
2020-06-07 13:19:53 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : To zaleźy...nam 6 dni, moźna tych 90 km plynąć krócej, ale po co....☺☺☺
2020-06-07 13:21:21 (6 lat temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Fotopiesek (zagraniczny) ;)
2021-04-07 15:00:58 (5 lat temu)
Pokaż na mapie
21 Dyskusji (ostatnia 5 lat temu)
Granica niemiecko-czechosłowacka - obiekty i wydarzenia
Granica niemiecko-czechosłowacka w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet