| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Granica niemiecko-czechosłowacka

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1918/1920
Zlikwidowano: 1945 (1938)
Dawniej: Granica niemiecko-austriacka (fragment od Nysy Łużyckiej do ujścia Białej do Wisły) z późniejszymi zmianami

Dotyczy obiektów w powojennych granicach Polski.


Granica niemiecko-czechosłowacka obowiązywała od momentu powstania w 1918 r. Republiki Czechosłowackiej i potwierdzona została w 1919 r. traktatem wersalskim i traktatem w Saint-Germain (ostateczne odrzucenie roszczeń Republiki Austrii do przygranicznych terenów planowanych jako prowincja Niemieckie Czechy i Kraj Sudetów, a zamieszkanych w wiekszości przez Niemców). Przebieg granicy pokrywał się z przebiegiem istniejącej wcześniej granicy pomiędzy Cesarstwem Niemieckim i Cesarstwem Austro-Węgier. Na odcinku na wschód od Nysy Łużyckiej była to granica Królestwa Saksonii z Królestwem Czech (do dolnego styku z rzeką Witką, obecnie rejon ujścia Kociego Potoku koło Zawidowa) oraz prowincji śląskiej Królestwa Prus z Królestwem Czech, Margrabstwem Moraw i Śląskiem Austriackim. Status fragmentu tej granicy na wschód od Odry do ujścia rzeki Białej do Wisły w związku z konfliktem polsko-czechosłowackim na Śląsku Cieszyńskim nie był uznany aż do podziału jego terenu w VIII 1920 r.


W 1920 r. na mocy ustaleń na konferencji pokojowej w Wersalu granica została zmieniona na korzyść Czechosłowacji (przyłączenie fragmentu Górnego Śląska, tzw. Kraiku Hulczyńskiego). Po przyłączeniu w 1922 r. części Górnego Śląska do Polski granica na wschód od Odry do styku z ustaloną w 1920 r. granicą podziału Śląska Cieszyńskiego stała się granicą polsko-czechosłowacką.


Po zawarciu w IX 1938 r. układu monachijskiego pomiędzy Wielką Brytanią i Francją a Niemcami i Włochami dotychczasowa granica państwowa niemiecko- czechosłowacka na wschód od Nysy Łużyckiej z małymi wyjątkami (okolice Nachodu) przestała istnieć i stała się wewnętrzną granicą z przyłączonym do Niemiec Krajem Sudetów (poza Krajem Hulczyńskim włączonym na powrót do Górnego Śląska). Jednocześnie pośrednią konsekwencją tego układu było zajęcie Zaolzia przez Polskę, w tym Bogumina, i w rezultacie tego fragment granicy w tym rejonie na południe od ujścia Olzy do Odry stał sie granicą polsko-niemiecką.


Granica zgodna z przebiegiem sprzed 1938 r. została formalnie przywrócona po kapitulacji Niemiec w maju 1945 r., a po przyznaniu Polsce terenów Śląska na podstawie ustaleń konferencji poczdamskiej granica ta na wschód od Nysy Łużyckiej stała się częścią granicy polsko-czechosłowackiej.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123następna
Granica polsko-niemiecka w górach? To bardziej pasuje do granicy niemiecko-czechosłowackiej z okresu przyłączenia Kraju Sudeckiego do Rzeszy. Wtedy tak stroili szlabany.
2024-11-18 00:29:22 (rok temu)
Most był wówczas polsko- niemiecki (Chałupki po stronie niemieckiej, Stary Bogumin po polskiej), wcześniej czechosłowacko-niemiecki, dziś czesko-polski.
2025-09-06 17:23:37 (9 miesięcy temu)
marekantoniusz
 
+2 głosów:2
strażnik w mundurze z lat 1930-1933, potem wprowadzono wężyk na patki kołnierza
2024-07-09 15:30:16 (rok temu)
ylooC
 
Wygląda na kolejowy w Zatorze - podwójne przęsło. Pewności nie mam ze względu na kratownicowe przęsła które tutaj widać.
2019-12-15 15:11:20 (6 lat temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do ylooC: To jest kolejowy most graniczny na Odrze - Bogumin - Chałupki -
2023-05-10 14:16:16 (3 lata temu)
vetinari
 
+6 głosów:6
Takie male zprostowanie, teraz wlaśnie mluwili na TVP Info źe jeźeli ktoś jedzie w kierunku poludnia, i mial w planu jechać przez Ostrawe, tz. przez Autostrade A1,to polecone jechać przez Cieszyn i Czeski Cieszyn, bo po czeskiej stronie jest autostrada zamknięta.Jadąc więc przez Cieszyn i Czeski Cieszyn, powini jechać w kierunku Frýdku Místku po autostadzie D48. Tam powinno być bez klopotów. Ostrawa jest odcięta od świata.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dodatek ☺
2024-09-17 09:54:46 (rok temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Jeśli z tego miejsca do schroniska "Ziegenhausbaude" (dziś "Korund") jest 15 min. piechotą to, czy to może być to miejsce: 50°22'40.8"N 16°21'45.8"E ?
2020-11-23 09:22:29 (5 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+2 głosów:2
Mandat za brak maseczek ?
2020-11-23 10:39:07 (5 lat temu)
Myślę że to przejscie graniczne między Rzeszą a Czechami. Na zdjęciu niemiecki celnik sprawdza dokumenty przekraczającym granicę. W tle widać słupek graniczny z literą D jak Deutchland. Prawdopodobnie zdjęcie zrobiono w tym miejscu rozkład drogi i nachylenie terenu się zgadza.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Poprawka
2020-11-23 11:37:32 (5 lat temu)
Co to za mundur z taką "milicyjną" czapką?
2024-09-29 16:44:44 (rok temu)
fantom
 
do Dana : Moim zdaniem to może być to miejsce.
Stąd do schroniska Ziegenhausbaude jest jakieś 1,2 km. Jest też granica i droga w stronę schroniska jest stamtąd również pod górkę.
2020-11-23 11:25:23 (5 lat temu)
do bonczek_hydroforgroup: ☺☺☺
2020-11-23 10:59:08 (5 lat temu)
Dana
 
do fantom: W takim przypadku to chyba jest to samo miejsce: Czy w przeszłości to był jakiś oficjalny punkt przekraczania granicy? Jak się nazywał?
2020-11-23 11:33:37 (5 lat temu)
fantom
 
do Dana : Tak, to jest to samo miejsce. Ale czy tam było przejście i jak się zwało, to nie wiem.
2020-11-23 11:37:34 (5 lat temu)
do MichałLew: Tylko pytanie czy datowanie jest dobre - czy granica po odkrojeniu Sudetenlandu na rzecz Rzeszy dalej była w tym miejscu? Z tego co pamiętam z map to krótkie odcinki nie przesuniętej granicy funkcjonowały jedynie w okolicy Kudowy i Międzylesia.
2024-09-29 16:43:44 (rok temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do fantom: A jednak. Na mapie jest:
Das Schwarze Kreutz
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2020-11-23 11:40:59 (5 lat temu)
Dana
 
do fantom: Dzięki! Wkrótce spróbuję założyć obiekt.
2020-11-23 11:59:48 (5 lat temu)
Dana
 
do Jarosław Dubowski: Jeśli masz ochotę pomanipulować z datowaniem, to bardzo proszę, nie krępuj się :))
2024-09-29 17:27:10 (rok temu)
do Dana : Moim zdaniem to jest przed październikiem 1938...
2024-09-29 18:05:23 (rok temu)
Dana
 
do Jarosław Dubowski: Poprawione, dzięki :)
2024-09-29 18:09:26 (rok temu)
To z jakiejś książki czy czasopisma?
2021-11-26 21:27:46 (4 lata temu)
atom
 
+1 głosów:1
Ktoś się napracował, żeby wykonać grafikę na podstawie zdjęcia.
2021-11-27 22:18:56 (4 lata temu)
Ewqa100
 
do ritterswalder: "Illustrirten Zeitung" in Leipzig z dnia 28 lipca 1866
2021-11-27 20:17:02 (4 lata temu)
Super seria, nie wszystkie dotyczą tego mostu, ale zapytam i doedituje....
2023-05-09 08:01:52 (3 lata temu)
Wszystkie zdjięcia doeditowane do pościególnych obiektów....dziękujemy za dodanie tych perelek....
2023-05-09 11:00:14 (3 lata temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Albo opis pod zdjęciem jest błędny, albo jest to źle przypisane.
2023-10-27 17:11:23 (2 lata temu)
jasiekjanow
 
+2 głosów:2
Pokaż na mapie
21 Dyskusji (ostatnia 9 miesięcy temu)
Granica niemiecko-czechosłowacka - obiekty i wydarzenia
Granica niemiecko-czechosłowacka w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet