| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - 1958-1965 - Akcja "1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”
Więcej (52)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

1958-1965 - Akcja "1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”

W związku z potrzebami szkolnictwa, wynikającymi z wchodzenia w wiek szkolny wyżu demograficznego lat 50. XX w., masowo budowano w Polsce w latach 60. budynki oświatowe, głównie szkoły podstawowe. W sytuacji ogromnego przeludnienia izb lekcyjnych (w 1961 r. na 1 izbę lekcyjną przypadało prawie 74 uczniów) wybudowanie nowych placówek oświatowych stało się koniecznością.
Nazwę szkół „tysiąclecia” powiązano z obchodzonymi oficjalnie uroczystościami 1000-lecia Państwa Polskiego, przypadającymi na rok 1966. Hasło budowy „tysiąca szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” rzucił Władysław Gomułka, 24 września 1958 r.
Pierwszą szkołą „tysiąclatką” została szkoła podstawowa nr 7 w Czeladzi, której uroczyste otwarcie miało miejsce 26 lipca 1959 r. Wybór właśnie tej lokalizacji nastąpił pod namową Jerzego Ziętka, a pracami kierował Jerzy Galon z sosnowieckiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Mieszkaniowego. Budowę obiektu rozpoczęto 26 października 1958 r.; jest to 15-salowa placówka z kuchnią, stołówką i świetlicą. 26 lipca 1959 r. otwarto na Śląsku także 32 inne szkoły. Przy budowie placówki pracowali m.in. żołnierze Wojskowego Korpusu Górniczego.
Pierwszą „tysiąclatką” w stolicy kraju było XVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, pod które kamień węgielny został wmurowany 9 marca 1959 r, otwarte 28 czerwca 1960 r.
4 września 1965 r. oddana została tysięczna „tysiąclatka” w Polsce i 47. w stolicy – szkoła im. Hugona Kołłątaja przy ul. Ożarowskiej. Większość z 1417 szkół zbudowanych w ramach tej akcji była zrealizowana według jednego z kilku standardowych projektów (na ogół jako 2- albo 3-kondygnacyjne pawilony), dostosowywanych do warunków lokalnych. Budynki były stawiane z prefabrykowanych fragmentów ścian i stropów, które powstawały na placach budowy.
Powstawały także bardziej ambitne realizacje, np. 15-klasowej Szkoły Podstawowej nr 71 im. Leona Kruczkowskiego we Wrocławiu przy ul. Podwale, zaprojektowanej przez inż. arch. Jadwigę Hawrylakową, a zbudowanej w latach 1959-1960. W związku z zimną wojną, trwającą wówczas pomiędzy krajami bloku wschodniego, a krajami zachodnimi, liczne „tysiąclatki” posiadały schrony przeciwlotnicze. Przeznaczeniem tych budynków, uwzględnianym podczas projektowania, było również użycie ich w razie wojny w charakterze szpitali polowych. W pracach związanych z budową uczestniczyli także ochotnicy a część środków finansowych pochodziła ze społecznych składek wpłacanych przez zakłady pracy, kopalnie i osoby prywatne. Do końca 1965 r. na specjalnym koncie zebrano 8,5 mld zł; wpłat dokonywała też Polonia – z jej składek zebrano 210 tys. dolarów.

Źródło: Wikipedia

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...1617następna
kovac
 
+1 głosów:1
Gdzieś tu pewnie jestem, bo w tym roku i w tej szkole kończyłem I klasę. Ech ależ się łezka zakręciła.
2015-04-26 23:10:36 (11 lat temu)
marconiusz
 
+2 głosów:2
To jest moja klasa - 1a, wykonywaliśmy w tych strojach piosenkę "Pomarańczowe niebo". A przemawia kierownik szkoły p.Musiałowski.
2026-06-13 00:17:30 (15 dni temu)
pawulon
 
+2 głosów:2
To też moja szkoła, choć tylko przez trzy lata w klasach 1-3.
2026-06-13 00:22:47 (15 dni temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
1900 - 2000 ??
2025-12-24 10:13:08 (6 miesięcy temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do Desperado: Dodający skan nie loguje się od dawna i nie ma co czekać na reakcję więc skorygowałam ostrożnie do 1920. Jeśli ktoś ma inna propozycję to sprawa nadal otwarta. Zmieniłam też podpis.
2025-12-24 11:16:31 (6 miesięcy temu)
A czy wiadomo z którego rocznika jest ta klasa?
2026-06-10 01:05:15 (18 dni temu)
1970? Obstawiałbym może kilka lat później...
2026-06-10 07:18:31 (17 dni temu)
Chodziłem do tej szkoły w latach 1965-73 - nikogo z mojego rocznika tu nie ma, ale wydaje mi się, że poznaję jednego chłopaka (Leszka) z rocznika 1967-75, z tym że nie jestem pewny,dlatego zapytałem; może to jest klasa tego, co wstawił to zdjęcie?
2026-06-11 02:35:36 (17 dni temu)
Dwóch gości na tym zdjęciu poznaję... :-)
2026-06-10 01:03:55 (18 dni temu)
Jazzek
 
Dodałem znaczniki.
2026-06-10 11:17:10 (17 dni temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
SP4 im. M. Kopernika; Chopina 15
2024-05-06 14:28:17 (2 lata temu)
Michał Kazimierski
 
+3 głosów:3
Mam zdjęcie jak był tu tylko wykop pod szkołę. :) Obiecuję zamieścić.
2026-05-25 22:04:54 (miesiąc temu)
yani
 
+1 głosów:1
Tu:
Zdjęcie już jest, ale obcięte i zniekształcone.
2026-01-21 23:05:27 (5 miesięcy temu)
GZ_Zuk
 
Podmieniłabym to starsze.
2026-01-22 08:13:21 (5 miesięcy temu)
Woj11
 
Zdjęcie w monografii szkoły opisane "Nowy budynek szkoły 1975"
2026-04-19 10:46:06 (2 miesiące temu)
suwal
 
+1 głosów:1
do Woj11: Pocztówka jest z lat 60-tych. ale na stronie szkoły jest coś takiego .
2026-04-19 11:01:35 (2 miesiące temu)
Woj11
 
do suwal: Ok. To Twój teren. Ale ktoś w szkole powinien to posprawdzać, bo to na ich stronie znalazłem
2026-04-19 11:05:26 (2 miesiące temu)
suwal
 
do Woj11: Tylko że fotki szkoły Tadeusza Sumińskiego są umieszczone jako Białystok. Pisałem ale ja przysłowiową" kulą w płot".
2026-04-19 11:15:53 (2 miesiące temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Szkoła zmieniła patrona, skorygowalam.
2026-06-09 07:48:10 (18 dni temu)
Krzyś_
 
+2 głosów:2
2026-06-22 09:41:21 (5 dni temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-06-25 17:17:29 (2 dni temu)
Gdzieś w Polsce
 
+1 głosów:1
Szkoła Podstawowa nr 84 we Wrocławiu. Przebudowana w latach 2014-2016.
2026-06-25 17:32:47 (2 dni temu)
verbensis
 
+3 głosów:3
2026-06-25 17:19:37 (2 dni temu)
Pokaż na mapie
164 Dyskusji (ostatnia 2 dni temu)
1958-1965 - Akcja "1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 STR.3 następna
1958-1965 - Akcja "1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet