| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Miejsca spoczynku władców Polski

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Miejsca spoczynku władców Polski

2 subskrypcje
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456następna
2023-04-03 18:47:40 (3 lata temu)
Clipo66
 
Zbudowano 2007, chyba wcześniej, mam zdjęcie z 2006 r.
2022-05-30 15:25:11 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
"Z racji 700-lecia koronacji Przemysła II na króla Polski z inicjatywy Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu – przeprowadzono w 1995 generalny remont kaplicy. Na zachodniej ścianie kaplicy osadzono potężną płytę epitafijną z brązu ważącą około 3200 kg, wykonaną według projektu prof. Mariana Koniecznego. Ta monumentalna płaskorzeźba przedstawia w centralnej części Przemysła II króla Polski, w towarzystwie ojca Przemysła I i żony Rychezy – Mariana Koniecznego. Ponad nimi orzeł Przemysła II." - Jan Kaczmarek
2024-01-24 15:46:38 (2 lata temu)
Balbina
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Dzięki za opis! :-D
2024-01-24 18:11:57 (2 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Piotrze, przenieś tu . Podobnie 2 sąsiednie fotki.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dod.
2022-05-25 18:30:06 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
O...widze ducha 😀😀😀
2022-05-25 17:04:38 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do vetinari: W miejscu dość szczególnym ;-)
2022-05-25 18:20:37 (4 lata temu)
Warto przenieść do obiektu.
2022-05-25 17:36:50 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
2022-05-25 18:18:41 (4 lata temu)
Tumba ma osobny obiekt.
2022-05-25 17:36:19 (4 lata temu)
4elza
 
To w realu tak wygląda, czy zostało zniekształcone w trakcie obróbki?
2022-05-26 06:43:54 (4 lata temu)
do Mariusz Brzeziński: Dzięki załatwione.
2022-05-26 06:15:57 (4 lata temu)
do 4elza: Podejrzewam że trochę zniekształcony podczas prostowania.
2022-05-26 06:55:07 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
Obraz Feliksa Antona Schefflera, przedstawiający św. Jadwigę jak rozdaje obiad 12 żebrakom.
2022-05-25 20:58:40 (4 lata temu)
do ZPKSoft: Dodałem do opisu.
2022-05-25 21:17:57 (4 lata temu)
tatranclimber
 
+3 głosów:3
Książę Przemysław był jednym z najwybitniejszych i najbogatszych książąt śląskich. Oprócz Cieszyna posiadał pół Bytomia, Toszek, Pyskowice, Gliwice, Głogów i chwilowo księstwo oświęcimskie. Ponadto w zastawie trzymał Mistek z Hukwaldami. Dobra stosunki utrzymywał zarówno z Władysławem Jagiełłą jak i Karolem IV. Córkę tego drugiego odwoził do Anglii, gdzie została wydana za króla Ryszarda II. Wtedy przywieziono z Anglii pisma reformatora angielskiego Wicliffa, z którymi zapoznał się Jan Hus, profesor uniwersytetu praskiego i sam zaczął je popierać.
2024-01-15 23:11:27 (2 lata temu)
Stenek
 
>>W czasie okupacji Niemcy przenieśli nagrobek do kaplicy zamkowej<< To może to zdjęcie: pochodzi z kaplicy zamkowej? Ale też NIE, bo tam NIE ma dużych i tak nisko osadzonych okiem
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: crrr
2024-01-27 22:03:34 (2 lata temu)
stoik
 
do tatranclimber: nie pisz, że pada śnieg.inni też prawdopodobnie maja okna :)
2024-01-22 16:26:45 (2 lata temu)
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
do tatranclimber: WoW! Ale informacje - wiedza! takie koligacyje i nawet prawie aż do mnie obecnie miał Terytoria!
2024-01-24 20:02:58 (2 lata temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
do stoik: Chyba nie skumałeś po co to napisałem. Nie chodziło o ksieciunia i jego dokonania, ale o to jak jedno wydarzenie z nim związane odegrało wielki wpływ na historię reformacji. Pisma Johna Wicliffa zostały potępione przez KK a po pewnym czasie spalone w Anglii. Szczątki J.W. wykopano, też spalono i wrzucono do Tamizy. Zanim to nastąpiło w Londynie pojawił się orszak ślubny o którym wspomniałem. Zakupiono wtedy sporo książek dla Uniwersytetu w Pradze. Do Pragi trafiły między innymi książki Wicliffa które też kupiono lub otrzymano. Przywiózł je właśnie cieszyński książę Przemysław. Oczywiście nie mógł on nawet podejrzewać że będą miały wpływ na zmianę poglądów niejakiego Jana Husa. Z kolei kazania Husa i jego działalność miały wpływ na Marcina Lutra.
2024-01-23 18:45:02 (2 lata temu)
stoik
 
do tatranclimber: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-01-24 19:53:27 (2 lata temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-01-24 20:00:25 (2 lata temu)
do stoik: W Wiki tego nie znajdziesz ani u M.Ż, bo zalezy do jakich zródeł dotrzesz
2024-01-24 23:54:05 (2 lata temu)
stoik
 
do tatranclimber: ojej. nie załapałeś dowcipu. przepraszam. gdzieś sobie to zapiszę. z mojej bezcennej wiedzy wiem, że w Cieszynie działał jeden z uczniów Jana Parlera. Być może nawet kilku - warsztat jednego z uczniów. Co macie do wsponienia o Madonnie. Tak dla oświecenia pogan :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edie
2024-01-28 13:46:07 (2 lata temu)
stoik
 
do stoik: Xv wiek to dosyć odległe czasy. Tatran - jak Cię już tak rozpiera energia - interesuje mnie rodzina Lechnitich.
2024-01-28 15:16:37 (2 lata temu)
do stoik: Tematy off the topic polecam pod obiektami z nimi związanymi. Z tymi "poganami" to bym był ostrożny bo akurat Pismo Święte co innego ma do powiedzenia, 5 Mojżesz 5;8. Nie tu miejsce jednak na racje i spory. Lechnitii (inna doba) znana w cieszyńskim rodzina. Właściciele Błogoc, zwiazani też z alkoholami ;)
2024-01-28 18:24:04 (2 lata temu)
stoik
 
do tatranclimber: no w końcu coś ciekawego :)
2024-01-28 19:03:16 (2 lata temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Hmmmmm mnie się ta kolumna raczej kojarzy z tym obiektem
2024-01-25 19:53:18 (2 lata temu)
stoik
 
jakiej zaś Rotundzie
2024-01-27 16:29:09 (2 lata temu)
Stenek
 
to NIE jest kościół Św. Marii Magdaleny ! NIe ma tam kamiennego słupa, zaś okna NIE są aż tak nisko, odwrotnie, są bardzo wysoko - patrzcie na poprawione, wyraźniejsze zdjęcie:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: crrrr
2024-01-27 21:52:46 (2 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do vetinari: Okno też się zgadza
2024-01-25 20:00:04 (2 lata temu)
do vetinari: Możliwe że tak, choć w rotundzie były wtedy inne okna
2024-01-25 22:05:23 (2 lata temu)
do vetinari: Wiem, ale jak piszę kolega, te okna byly wyźej i tu tumba widocznie stoji na podlodze tego pomieśczenia. Jestem na 100% przekonany źe to jest w tym miejscu, bylek bibliotece....
2024-01-25 22:18:59 (2 lata temu)
do Woj11: No wlaśnie ☺☺☺
2024-01-25 20:07:49 (2 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do tatranclimber: Ale na innej wysokości od posadzki i kolumny zupełnie inne,
2024-01-25 22:10:58 (2 lata temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
do Woj11: Racja
2024-01-25 22:17:20 (2 lata temu)
stoik
 
do Stenek: przypomina obecne Cafe Muzeum. Nie sądzicie ? jak sugeruje Vetinairi. dużo zabytkowych artefaktów przenoszono na teren Muzeum,.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edcycja
2024-01-28 13:48:35 (2 lata temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
do stoik: Tak sądzimy, ale to już napisano, nie musisz powtarzać. Jak nie zauważyłeś to napisałem "prawdopodobnie". W XIX w. rotundę zasypano do połowy, górną część okryto cegłami i wybito większe okna. Nie ma jednak zdjęć wnętrza z tamtego okresu i nie można porównać. Dopiero w czasie II WŚ usunięto przeróbki i odsłonięto pierwotny poziom posadzki. Najprawdopodobniej posąg przemierzył szlak od kościoła św Marii Magdaleny przez rotundę, dawną stajnię w pałacu Larischa i wrócił na swoje pierwotne miejsce.
2024-01-28 17:50:27 (2 lata temu)
stoik
 
do tatranclimber: tak. wziąłem to pod uwagę. tylko dlaczego posąg tak krążył, tego wciąż nie wiem.
2024-01-28 19:06:46 (2 lata temu)
stoik
 
do stoik: no dobra. z dobrze poinformowanych źródeł dowiedziałem się, że tumba na czas konserwacji została przeniesiona do Kawiarni Muzeum :) to pewne.
2024-01-29 20:58:28 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
52 Dyskusji (ostatnia 2 lata temu)
Miejsca spoczynku władców Polski - obiekty i wydarzenia
Miejsca spoczynku władców Polski w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet