| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat strzeliński
OBIEKTY - Pałac
Obiekty w okolicy
Parkowa 9
86
m
Prusy
Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej
143
m
Prusy
Parkowa 8
145
m
Prusy
Folwark
164
m
Prusy
Zakład Drzewno-Budowlany Bek i Syn...
200
m
Prusy

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Pałac

Zbudowano: 1608
strzeliński /
Renesansowy pałac, wzniesiony na początku XVII wieku , przebudowany w drugiej połowie XVIII wieku , restaurowany w XIX wieku . Położony na sztucznej wyspie, otoczony fosą. Założony na czworoboku z wewnętrznym arkadowym dziedzińcem, ze sklepieniami, przejazdowymi sieniami i portalem z 1608 roku. Skrzydła dwutraktowe,dwukondygnacyjne. Na przestrzeni kilkuset lat pałacem władały tylko trzy rodziny: von Borschnitz , von Lilgenau i von Zierotin, którzy byli ostatnimi właścicielami pałacu aż do roku 1945. W przypałacowym parku rosły piękne egzotyczne drzewa, po których nie ma dziś śladu. Zostały bezmyślnie zniszczone.Taki sam los spotkał mogiły znajdujące się w parku i pałacu. Gdy obiektem opiekował się PGR – zrobiono w nim magazyny, a potem zaczęły znikać
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
Hellrid
 
Pomnik sądząc po topografii miasta, znajdował się na górce, za pewne gdzieś w okolicach kościoła.
2014-02-26 23:12:46 (12 lat temu)
Danuta B.
 
+3 głosów:3
Posprzątali to? Softynkę pytam, bo byli w Prusach.
2013-05-28 22:10:49 (13 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
Wspaniałe zdjęcie. Cenny punkt odniesienia w rozważaniach \"jak bardzo można zobrzydzić sobie środowisko własnego życia\", które prowadzę podczas podróży po kraju.
2010-06-14 23:20:42 (16 lat temu)
† Festung
 
+2 głosów:2
do Danuta B.: Naiwna.
2013-05-28 22:19:59 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do Danuta B.: Niestety tę fotkę obejrzałam dopiero teraz. Nasza marszruta przebiegała w inną stronę . W "to" konkretne miejsce nie zajrzeliśmy, a szkoda.
2013-05-28 22:26:10 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
do Danuta B.: Byliśmy wczoraj - nic się nie zmieniło, a od strony wjazdu do pałacu nadal mamy taki widok .
2014-03-09 17:33:51 (12 lat temu)
sameh
 
Mój tato będąc 11 letnim dzieckiem miał okazję przebywać w tym pałacu. Służył tu do Mszy Św. w tej kaplicy co widać na zdjęciu. Ołtarz został przeniesiony do kościoła w Prusach. Kościół w Prusach był w czasie przedwojenny kościołem ewangelickim. Jeśli chodzi o wygląd pałacu (ze wspomnień mojego taty), to pamięta dokładnie, że wokół pałacu można było pływać łódką po fosie. W parku stały ławeczki na których można było przysiąść i odpocząć. Z tego co mi mówił to chciały tu zamieszkać siostry zakonne wraz z sierotami wojennymi, ale ówczesne władze nie pozwoliły na to przyłączając pałac do PGRu.
2016-09-06 14:28:54 (9 lat temu)
sameh
 
I po tej decyzji zaczęła się dewastacja budynku. Każdy co chciał to przychodził i sobie zabierał. A trzeba pamiętać że pałac nie był pusty. Mówił, że w salach wisiały na ścianach ogromne lustra. Pełno było sprzętu, wyposażenia np. kuchennego. Sztućce pamięta w szufladach i te lustra. Ja już jako młokos pamiętam jeden fotel stojący w pokoju u sąsiada zabrany z tego pałacu. Cóż taka była wtedy polityka i nikt się tym wcale nie przejmował. Ja już jako chłopak już większy bawiliśmy się w ruinach pałacu. Nigdy nie mieliśmy odwagi żeby sprawdzić dokładnie piwnice w których były stajnie dla koni. Ponoć i to też jest info od mojego taty w piwnicy było ukryte przejście pod ziemią którym można było przejść aż do młyna (teraz go już nie ma) w Maleszowie. To jest w linii prostej jakieś 650m. Jeden ze starszaków w stosunku do mnie odnalazł to wejście i przeszedł jakieś 100m i napotkał zawał i zawrócił. Mój tato pamięta to dokładnie że było przejście do młyna. Wspominał też o przejściu w Rakowicach z ruin przy stawie ale to już inna bajka.
2016-09-06 14:29:21 (9 lat temu)
sameh
 
I jeszcze jedno. W parku znajdowała się jedna (o tym wiem) mogiła. Ponoć należała do syna właściciela pałacu. Chodzi mi o tę przy miłorzębie.
2016-09-06 14:39:15 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
Nieistniejąca brama wjazdowa.
2014-05-22 14:15:01 (12 lat temu)
ZPKSoft
 
Zawsze się zastanawiałam w którym miejscu była brama wjazdowa :)
2013-12-08 15:31:30 (12 lat temu)
ZPKSoft
 
Ooo, ktoś zmienił nasycenie sepii.
2013-12-08 16:52:05 (12 lat temu)
jurek59
 
do ZPKSoft: Na tej pocztówce dobrze widoczna wieża bramna
2013-12-08 16:39:11 (12 lat temu)
jurek59
 
do jurek59: Nawet widać o której robione było zdjęcie- 17.55
2013-12-08 16:41:56 (12 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do jurek59: Obecnie w tym miejscu jest kupa gruzu, śmieci i chaszcze.
2013-12-08 16:43:58 (12 lat temu)
jurek59
 
do ZPKSoft: Przykre, tym bardziej, że przetrwał zawieruchę wojenną w dość dobrym stanie, jak czytałem na portalach
2013-12-08 16:46:53 (12 lat temu)
WW
 
do jurek59: Przytłaczającą większość dolnośląskich rezydencji zniszczono już po wojnie.
2013-12-08 18:29:44 (12 lat temu)
jurek59
 
do WW: Śmiem twierdzić, że największe zniszczenia powstały po 1989 roku ale już o tym kiedyś pisałem
2013-12-08 18:34:36 (12 lat temu)
Komentarz został usunięty przez administratora - powód: Już nieaktualne
2014-03-09 17:36:56 (12 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2014-03-09 18:58:11 (12 lat temu)
do esski : Komentarz został usunięty przez użytkownika
2014-03-09 17:59:30 (12 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Przypisane.
2015-08-07 09:11:56 (10 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Cenne foto !
2021-01-12 12:18:16 (5 lat temu)
Wstawiam na razie z opisem, bo za cholerę nie znajduję takiej miejscowości.
2021-10-19 18:19:38 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
2021-10-19 18:33:27 (4 lata temu)
do ZPKSoft: No żeby sraczki dostali z taką pisownią.
2021-10-19 18:35:45 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Też Prusy.
2021-10-19 18:33:52 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
15 Dyskusji (ostatnia 4 lata temu)
Prusy - dwór
Pałac w Prusach. Obiekt renesansowy, usytuowany na sztucznej wyspie, przebudowany w XVIII w. Jest to założenie na planie kwadratu, z dziedzińcem w środku. O...
1905
-
1913
1900
-
1940
1900
-
1940
1900
-
1945
1918
-
1945
1933
-
1953
1933
-
1953
1953
-
1953
1953
-
1956
1953
-
1956
Pałac na innych zdjęciach
1908
-
1908
1908
-
1908
Pałac - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet