| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat cieszyński
TEMATY - Ratusz

Iglica wieży

Makieta ratusza

Widoki z Ratusza

OBIEKTY - Ratusz

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Iglica wieży

Prace remontowe wieży cieszyńskiego ratusza zakończono w październiku 1984r. Nad wieżą umieszczono banię, do której włożono szczelnie zalutowany cylinder z dokumentami, drukami, zdjęciami, monetami. Zwieńczenie ratusza stanowiła iglica z orłem w koronie oraz chorągiew z wyciętym rokiem wykonania. Wymienione elementy wykonał Roman Dziobek z Cieszyna. Na początku lutego 2016 roku silny wiatr nadłamał iglicę. Przełamane zwieńczenie zdemontowali strażacy. W późniejszym czasie usunięto także banię. Do czasu ponownego montażu wierzchołek wieży umieszczono w ratuszowym korytarzu. Iglica wróciła na swoje miejsce 14 marca 2017 r. 10 sierpnia tego samego roku została ponownie strącona przez porywisty wiatr.
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
czesil
 
Prawie jak dynia :-)
2016-10-02 20:50:08 (9 lat temu)
Jest coś w środku ??
2016-10-02 20:58:37 (9 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2016-10-10 22:56:16 (9 lat temu)
Dziwnie pokorodowana.Widać na niej żelazne elementy no ale na banie na ratuszu to żelazo nie patrzy.Cos ktos pognoił.
2016-10-10 23:23:44 (9 lat temu)
do antypuszka©: Przed demontażem było (w opisie). Teraz-nie wiem, ale chyba sprawdzali czy zawartość nie niszczeje.Warto też przy okazji uzupełnić kapsułę czasu.
2016-10-02 21:07:30 (9 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
do antypuszka©: Sprawdzimy - jest ktoś z kluczem do konserw w pobliżu? Kolega Antypuszka może ma? ;)
2016-10-02 21:08:39 (9 lat temu)
Stenek
 
do antypuszka©: Czytać Panowie - czytać:
"Latem 1984 roku, ze względu na zły stan techniczny wieży ratuszowej, przystąpiono do jej generalnego remontu. 17 sierpnia zdjęto z hełmu banię, z której wydobyto zestaw dokumentów umieszczonych tam w 1845 roku. Rozebrany został także cały miedziany hełm oraz jego miedziana więźba. Nową konstrukcję ciesielską wykonali Jan Michałek i Franciszek Waszut z Koniakowa, hełm odtworzył Jan Nizio z Wapiennicy, zaś banię, orły i koronę wykonał cieszyński rzemieślnik Roman Dziobek. Do nowej bani, którą wciągnięto na wieżę 3 października 1984 r., włożono dokumenty zawierające informacje o remoncie wieży, dane o Cieszynie, kalendarium dziejów Cieszyna w XIX i XX w., kopie ważniejszych dokumentów, fotografie, plany miasta i książki o Cieszynie oraz 44 monety. "

źródło:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: corr
2016-10-02 21:13:53 (9 lat temu)
grzegorzem
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Antypuszka - sama wymowa zobowiązuję. Dobre ;-)))
2016-10-02 21:16:09 (9 lat temu)
do Stenek: Można też przeczytać opis obiektu...
2016-10-02 21:18:05 (9 lat temu)
1 Dyskusja (ostatnia 9 lat temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet