| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat łódzki wschodni
OBIEKTY - Plac 500-lecia
1
2
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Plac 500-lecia

Dawniej: Rynek
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Niezłą mieliście tramwajową komunikacją podmiejską. O tramwajach w Tuszynie wiedziałem ale w Kruszowie już nie - kiedy je stamtąd wycofali?
2010-10-21 21:26:24 (15 lat temu)
zeto
 
do Neo[EZN]: Odcinek z Tuszyna do Kruszowa powstał w 1917 i kończył się bocznicą do istniejącej tam cegielni - zostało to, podobnie jak budowa całej linii z Rudy Pabianickiej przez Rzgów i Tuszyn, wymuszone przez Niemców. Odcinek kruszowski istniał do czasów II WŚ i przez cały okres istnienia nie był zelektryfikowany.
2010-10-21 22:37:01 (15 lat temu)
do zeto: Czyli tramwaj elektryczny dojeżdżał do Tuszyna a pasażerowie przesiadali się w Tuszynie do tramwaju spalinowego do Kruszowa? Czy może do Tuszyna jechały dwa wagony - elektryczny ciągnął spalinowy - elektryczny zostawał w Tuszynie a spalinówka jechała dalej? Czy może po jednej trasie jeździły tramwaje elektryczne i spalinowe? :)
2010-10-21 22:41:52 (15 lat temu)
zeto
 
do Neo[EZN]: No, wypsnęło mi się:) Podstawowym celem budowy linii Tuszyn - Kruszów (ok. 4 km) była cegła (głównie dla Łodzi) i myślę, że odbywały się na tym odcinku głównie przewozy towarowe. Nie wiem, czy był tam regularny ruch pasażerski - pewno w miarę możliwości. Jak często transportowano cegłę - nie wiadomo. Jeśli wyruszał pociąg do Kruszowa, to mogli się zabrać i pasażerowie (to są głównie moje domniemania). Odcinek do 1931 r. był obsługiwany przez ŁWEKD, a później przez właściciela cegielni. Napęd był parowy, a nie spalinowy - klasyczna ciuchcia... Parowozy były chyba serwisowane w Chocianowicach, bo widziałem je tam na zdjęciu z lat 30-tych ; o, pardon 30.
2010-10-21 22:58:09 (15 lat temu)
zeto
 
do zeto: Co do możliwości ruchu tramwajów po torach, to sprawa jest prosta. Łódzkie i podłódzkie tramwaje miały i mają rozstaw 1000 mm, więc problemu z przejezdnością nie było. Ale elektryfikacja zakończyła się na Tuszynie. Były również początkowo projekty wydłużenia linii do Piotrkowa, ale nic z tego nie wyszło. Podobnie jak ze Zduńską Wolą, czy Brzezinami...
2010-10-21 23:01:46 (15 lat temu)
do zeto: Czyli pociąg do Kruszowa jeździł tylko na trasie Tuszyn - Kruszów? Ciekawe jest to, że te dwie sieci (Łódź - Tuszyn i Tuszyn - Kruszów) były ze sobą połączone - zgadza się?
2010-10-21 23:09:25 (15 lat temu)
zeto
 
do Neo[EZN]: Linia stanowiła jeden ciąg: z Łodzi przez Rudę, Rzgów i Tuszyn do Kruszowa. Elektryczka kończyła bieg \"wekslem\" na ul. Piotrkowskiej (w Tuszynie), skąd następował jej powrót, natomiast dla przejazdów towarowych- po cegłę - był napęd parowy. I to były moim zdaniem oddzielne pociągi. Pociąg z cegłą mógł z Kruszowa dojechać do Łodzi. Przy wylocie z Tuszyna na trakt piotrkowski była \"stacja\", gdzie był chyba punkt poboru wody i paliwa - tak mi opowiadali starzy tuszynianie...
2010-10-21 23:18:53 (15 lat temu)
do zeto: No to fajnie to wymyślili :) Tor tramwajowy mógł być używany zarówno przez kolej jak i przez tramwaje. Mam nadzieję, że kiedyś dokopiemy się zdjęć na których widać kolejkę zmierzającą z Kruszowa w stronę Tuszyna czy nawet Łodzi lub odwrotnie.
2010-10-22 00:19:41 (15 lat temu)
2010-10-22 12:27:04 (15 lat temu)
zeto
 
do Neo[EZN]: Jest już zdjęcie kolejki w dniu inauguracji trasy do Tuszyna, z zestawem wagonów osobowych i z napędem parowym. Linia została zelektryfikowana dopiero w 1927 r. Parowozy \"kruszowskie\" były te same, tylko inne - towarowe - wagony... Możliwe, że parowóz ciągnął wagony tylko do Rudy Pab. i tu przypinano wagon silnikowy elektryczny. Tego nie wiem. Podobna trakcja parowa działała na linii Zgierz - Ozorków. Ciekawostką może być również to, że jeszcze po wojnie (kiedy już nie było trakcji parowej) tramwaje z Łodzi do Zgierza i Ozorkowa były ujęte w normalnym rozkładzie jazdy PKP.
2010-10-22 12:35:21 (15 lat temu)
zeto
 
2010-10-22 12:49:40 (15 lat temu)
do zeto: Umknęło mi. Sorki :-(((
2010-10-22 13:16:02 (15 lat temu)
Właściwy tzw. Stary Rynek był tam, gdzie skwer pomiędzy Rzgowską i Parkową.
2015-10-14 21:47:10 (10 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
To później tę linię zelektryfikowano i jeździły tędy "normalne" tramwaje?
2013-04-06 20:02:20 (13 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
Kolejka za czasów parowej trakcji też miała szerokość toru 1000mm?
2013-04-07 11:21:39 (13 lat temu)
augiasz
 
+3 głosów:3
do Neo[EZN]: Tak, w tym wagony z Cieszyna
2013-04-06 20:31:56 (13 lat temu)
zeto
 
+3 głosów:3
do Neo[EZN]: Linia do Rzgowa i dalej do Tuszyna, (a nawet Kruszowa) powstała w 1916 r. na żądanie i rozkaz Niemców. Tramwaje podmiejskie, w tym i rzgowsko-tuszyńskie wchodziły w skład konsorcjum utworzonego pod koniec XIX w. przez łódzkich przemysłowców pod nazwą Łódzkie Wąskotorowe Elektryczne Kolejki Dojazdowe (początkowo zwane jako Podjazdowe). Do 1927 r. ta linia nie była zelektryfikowana i stąd stosowano do napędu lokomotywki parowe. Tramwaje do Tuszyna jeździły do roku 1978, kiedy zlikwidowano odcinek Rzgów - Tuszyn. Odcinek z Łodzi do Rzgowa skasowano w 1993 r. Rozstaw szyn w całym systemie łódzkich i podłódzkich tramwajów zawsze wynosił 1000 mm. Gdy istniał jeszcze poprzedni podział administracyjny można było przejechać tramwajem przez trzy województwa, jadąc na trasie: Lutomiersk (woj. sieradzkie) przez Łódź do Tuszyna (woj. piotrkowskie).
2013-04-07 18:41:19 (13 lat temu)
zeto
 
+1 głosów:1
do augiasz: Łącznie 4 (cztery) wagony eksploatowane w latach 1924/25/ - 1956.
2013-04-07 19:04:56 (13 lat temu)
augiasz
 
+2 głosów:2
do Jarosław Dubowski: W Łodzi i okolicach nie było innych rozstawów niż metrowy
2013-04-07 11:45:45 (13 lat temu)
augiasz
 
+1 głosów:1
do zeto: Dwa były jeszcze wykorzystywane jako doczepy bierne, a ostatni skasowano 9 maja 1959 roku.
2013-04-07 21:07:17 (13 lat temu)
Ciekawe czy pozostawiony na pamiątkę czy dlatego że nikt nie remontował jezdni od 40 lat?
2014-09-22 13:00:08 (11 lat temu)
mag
 
+1 głosów:1
Przypuszczam, że pozostawiony celowo.
2014-09-22 13:09:23 (11 lat temu)
mag
 
Poprawiłem... dzięki.
2015-02-20 10:43:12 (11 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
Tramwaje do Tuszyna jeździły jeszcze przez 5 lat po wykonaniu tego zdjęcia...
2015-09-27 19:46:16 (10 lat temu)
Pokaż na mapie
6 Dyskusji (ostatnia 10 lat temu)
Plac 500-lecia - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet