| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Obiekty w okolicy
Węzeł wodny Przegalina
48
m
Gdańsk
Nadzór Wodny Przegalina
55
m
Gdańsk
Most przy śluzie północnej
65
m
Gdańsk
Most przy śluzie południowej (star...
73
m
Gdańsk
Most w Przegalinie - zwodzony
77
m
Gdańsk

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Śluza Przegalina północna

Zbudowano: 1895
Zlikwidowano: 1992
Zabytek: 1645 (d. 1178 / 14.11.1997)
1 subskrypcja

XIX-wieczna śluza w Przegalinie to śluza regulująca obecny bieg Wisły od 1895 r. do roku 1992, kiedy została definitywnie zamknięta/
Zabytkowa śluza w Przegalinie, nierozerwalnie związana jest z budową przekopu Wisły w latach 1889-1895. Wtedy to powstała konieczność oddzielenia starego koryta Wisły (Wisły Gdańskiej-Martwej) od jej nowego nurtu (Przekop Wisły ) urządzeniem hydrotechnicznym. Śluza oprócz regulacji wód Wisły miała także zapewnić swobodne przeprawianie się przez nią statków - tzw. śluzowanie. Dlatego w Przegalinie w 1894 r. wybudowano 2 śluzy: jedną małą dla tratew oraz drugą dużą dla żeglugi. W miejscu śluzy dla tratew w latach 1975-1980 wybudowano nową śluzę żeglugową i nadano jej nazwę - Południowa. Dotychczasową, starą śluzę żeglugową, zwaną Północną, zamknięto. Stała się ona obiektem zabytkowym.

Zabytkowa Śluza Północna jest śluzą komorową, o konstrukcji mieszanej.
Płyta fundamentowa wykonana jest z betonu i posadowiona na ruszcie z pali drewnianych wbitych do rzędnej 14,80 m. Monolityczne ściany obu głów śluzy oraz komory wykonane są z cegły.
Pierwsze wrota od wody górnej są wrotami przeciwpowodziowymi. Chronić mają dolne stanowisko od wielkich wód występujących na Wiśle. Wrota posiadają konstrukcję stalową ze zbiornikami wypornościowymi. Drugie wrota usytuowane są w niższej części śluzy i stanowią normalne wrota eksploatacyjne.
Śluza Północna od początku istnienia (od 1895 r.) uruchamiana była układem mechaniczno-hydraulicznym napędzanym przez dwie lokomobile, następnie zastąpione przez silnik elektryczny. Stacja napędowa mechanizmów hydraulicznych wrót znajdowała się (i znajduje obecnie) w osobnym budynku po prawej stronie śluzy. W budynku tym zachowały się oryginalne urządzenia z końca XIX wieku. Między innymi: pompa tłokowa z napędem spalinowym, cylinder z obciążonym tłokiem do wywoływania właściwego ciśnienia czynnika pędnego, system przewodów rurowych i zaworów.

za: http://turystyka.wyspa.pl/zabytki/sluza_przegalina.html

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Julo
 
Ciekawe, czy i do czego lodołamacze wykorzystywane są latem. Te tutaj stoją blokując całą szerokość kanału śluzy, a więc niewątpliwie nie jest to ich stałe miejsce postoju.
2012-07-15 09:21:46 (13 lat temu)
Ta część śluzy jest nieczynna od wielu, wielu lat, to ślepy zaułek, natomiast na portalach żeglugi śródlądowej, widziałem np. "Rekina" pchającego barkę. W necie są pisma z prośba o przejęcie m.in. lodołamaczy z Tczewa przez właściwe ministerstwo dla RZGW a w maju był przetarg na majątek PBW Tczew, nie wiem czy skuteczny. Na razie stoją w Przegalinie, więc na terenie RZGW, zapewne w oczekiwaniu na zimę.
2012-07-15 09:51:08 (13 lat temu)
elmis
 
Świetne zdjęcia,ale czy to Świbno - nie wiem.
2016-03-29 17:59:32 (10 lat temu)
mar
 
+1 głosów:1
To jest Przegalina. Dopisałam.
2016-03-29 18:23:00 (10 lat temu)
Czy to na pewno dobre przypisanie do miejscowości? wg mojej wiedzy, Einlage to Przegalina koło Swibna. Wydaje mi się, że zdjęcie śluzy pasuje do Przegaliny.
2016-04-08 21:45:33 (10 lat temu)
† KC
 
do Pomuchelskopp: Czasami gubie sie i nie jestem pewien gdzie przypisac np. Einlage, Jazowa Landgemeinde Ort Nowy Dwór Gdański, Powiat nowodworski (pomorskie), Województwo pomorskie, Polen - Dritte Republik
2016-04-08 22:02:43 (10 lat temu)
† KC
 
do Pomuchelskopp: .....chyba wrzuce jakis tramwaj
2016-04-08 22:05:28 (10 lat temu)
do † KC: Jazowa jest nad Nogatem ale patrząc na mapę, nie ma tam miejsca dla śluzy. Przenoszę tę pocztówkę do naszej Przegaliny.
2016-04-11 10:17:21 (10 lat temu)
† KC
 
do Pomuchelskopp: I slusznie, dzieki
2016-04-12 17:16:25 (10 lat temu)
BocieK
 
+2 głosów:2
Obstawiam błąd w podpisie (kto to drukował?) wygląda mi na śluzę w Przegalinie. Porównaj także
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta linku
2021-05-03 09:51:49 (5 lat temu)
Są fani Wyspy Sobieszewskiej i tę śluzę zapewne mają w "małym palcu" ale szczerze to mi tu to zdjęcie do tego obiektu to raczej nie pasuje.
2020-12-04 15:25:28 (5 lat temu)
Dana
 
do † Yanek: Jest odwrotna strona - może coś wykombinujesz:
2020-12-04 15:51:24 (5 lat temu)
do Dana : Trzeba będzie przeanalizować :)
2020-12-04 15:57:38 (5 lat temu)
do Dana : Zestaw zdjęć wskazuje jednoznacznie, że to "wycieczka" do Przekopu Wisły. Kadeci płyną jednostką, która ma żadną lub niewielką dzielność morską, co oznacza iż płynęli Martwą Wisłą. Z prawej strony dostrzeżemy altankę, którą widać na tym ujęciu:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2020-12-06 04:25:13 (5 lat temu)
grgrz
 
do † Yanek: To ihmo jest śluza pólnocna.
2020-12-04 21:54:09 (5 lat temu)
Dana
 
do † Yanek: Dzięki! Mam nadzieję, że już w porządku.
2020-12-06 07:56:51 (5 lat temu)
Petrus
 
Ta gospoda podobna do
ale gdzie tam taka śluza była?
2021-12-11 17:02:56 (4 lata temu)
Krzyś_
 
My to nawet mamy przypisane :-)
2021-12-12 00:10:11 (4 lata temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Wszystkim Panom dziękuję :)
2021-12-12 09:45:13 (4 lata temu)
Dana
 
do Petrus: Dzięki! Przypisałam do Jazowej, mam nadzieję, że śluza z czasem się odnajdzie.
2021-12-11 20:15:23 (4 lata temu)
do Dana : Einlage to również Przegalina (teraz administracyjnie należy do Gdańska) i na dolnym zdjęciu jest jedna z tamtejszych śluz. Wygląda na to, że chyba na widokówce są zdjęcia z różnych miejscowości o tej samej nazwie.
2021-12-11 22:47:08 (4 lata temu)
do Dana : Chyba jednak oba zdjęcia są z Przegaliny. Tam tez taki/takie domy stały > .
2021-12-11 23:03:40 (4 lata temu)
Petrus
 
+1 głosów:1
do Dana : Teraz wypada poprawić ;) Gdyby ten budynek nie był tak podobny, szukałbym dalej. Świetna robota Panowie!
2021-12-12 08:01:42 (4 lata temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Też tak myślę, ten z Jazowej nie za bardzo pasuje.
2021-12-11 23:46:33 (4 lata temu)
Krzyś_
 
do blaggio.: W środku strony też jest ten dom:
2021-12-11 23:58:03 (4 lata temu)
Krzyś_
 
2021-12-12 00:00:30 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
6 Dyskusji (ostatnia 4 lata temu)
Prace przy regulacji Wisły - Przegalina. Inv: BZ-F 17,038
Prace przy regulacji Wisły - Przegalina. Inv: BZ-F 17,043
1891
-
1893
1891
-
1895
1891
-
1895
1895
-
1908
1895
-
1908
1915
-
2012
1915
-
2012
2012
-
2012
2012
-
2012
2012
-
2012
Śluza Przegalina północna na innych zdjęciach
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet