| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Tramwaje w Sosnowcu

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Idea uruchomienia tramwajów w Sosnowcu pojawiła się jeszcze przed I WŚ, jednak jej realizacja ziściła się dopiero w 1928 r., kiedy to otwarto dwie trasy: w styczniu 1928 r. z centrum Sosnowca do Będzina i w lipcu 1928 r. na odcinku: Stary Sosnowiec - Szopienice. Co ciekawe linie te nie były na początku ze sobą połączone, co nastąpiło dopiero w 1931 r. po wybudowaniu wiaduktu pod linią kolejową rozdzielającą obie trasy, patrz: http://fotopolska.eu/Sosnowiec/b785,Tunel_Katowicki.html . W latach powojennych sieć ulegała dalszej rozbudowie: uruchomiono nowe odcinki m.in. do Milowic, etapami do Kazimierza Górniczego oraz Mysłowic (lata 50/60-te XX w.) i wreszcie na osiedle Zagórze (1980-1982).

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12345678następna
Banita
 
Widoczny wojskowy po lewej z kobietą ale nie wiem czy to polski czy niemiecki. Swastyki nie zwisają
2025-05-18 11:02:39 (rok temu)
Widok od strony Piłsudskiego. Lewa strona zrównana z ziemią.. Obecnie jest skwerek..
2016-01-23 15:30:21 (10 lat temu)
Banita
 
Na pieczątce 13.12.1928 ?
2025-05-18 00:41:52 (rok temu)
Datowanie jest za bardzo "zamaszyste" - widoczny jest wagon tramwajowy (angielski), a pierwszą linię tramwajową w Sosnowcu (do Będzina) uruchomiono w 1928 r.
2014-05-17 10:40:46 (12 lat temu)
4elza
 
Jakoś dziwnie ten tramwaj tu wygląda, na trawniku stoi?, a torów nie widać...
2025-04-03 06:22:29 (rok temu)
do 4elza: Ale słupy trakcyjne są.
2025-04-03 06:37:47 (rok temu)
4elza
 
do verbensis: Owdzem, są.
2025-04-03 06:45:46 (rok temu)
4elza
 
do verbensis: A tu już stoi na torach:
2025-04-03 06:49:42 (rok temu)
mirekjot
 
+2 głosów:2
Najwcześniej sierpień 1974. Przebudowę ul. Czerwonego Zagłębia (teraz 3go Maja), ukończono na 22 lipca 1974.
2016-03-04 22:50:14 (10 lat temu)
Banita
 
+1 głosów:1
O ukończeniu 3 Maja i Piłsudskiego jak na zdjęciu jest wzmianka w tygodniku z 2 sierpnia 1974
Zaawansowane prace przy Ślimaku
Do końca 1974 uruchomione przejście podziemne do Kilińskiego pod Dworcem
2025-04-06 16:42:11 (rok temu)
4elza
 
Korekta przypisania, korekta ścieżki do ulicy 3 Maja + znaczniki.
2025-04-30 07:14:32 (rok temu)
Danuta Mucha(Czarnecka)
 
+1 głosów:1
do mirekjot: Zgadza się.. To nie może być 1970 r., bo wtedy była jeszcze restauracja Savoy i kino Zagłębie a na tym zdjęciu tych budynków po lewej stronie już nie ma. Na ich miejscu jest skwerek..!! I tak już pozostało.. smutne to.. Stoi tylko ten Sezam postawiony na miejscu pięknego Domu Czterech Kupców...
2016-03-05 12:13:17 (10 lat temu)
Banita
 
Trawniki na chodniku początkowo były owalne. Kanciate są na widokówkach z lat 40-stych. Te czarne szmaty to swastyki
1939-1944
2025-05-18 10:35:14 (rok temu)
Banita
 
Interesujące że u zbiegu Małachowskiego i Modrzejowskiej linia tramwajowa biegła Modrzejowską do Kościelnej
2025-09-23 09:17:49 (9 miesięcy temu)
do Banita: Od czasu, gdy tramwaj poprowadzono Modrzejowską od zbiegu z Małachowskiego, przestał on kursować Modrzejowską od Zawala do Moniuszki i dalej tą ulicą do Rynku oraz Czeladzką do Zawala, bo pojechał właśnie ulicą Zawale.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2025-09-23 19:36:43 (9 miesięcy temu)
Banita
 
do blaggio.: Sorry blaggio. Nie doprecyzowałem że chodzi mi o Sosnowiec 😜
Kreskami oznaczona Modrzejowska od zbiegu z Małachowskiego do Kościelnej.
2025-09-23 20:59:14 (9 miesięcy temu)
do Banita: No właśnie. Ta Kościelna nie dawała mi spokoju i też pomyślałem, że chodziło Ci o Sosnowiec, ale nie zdążyłem sprawdzić. ;-)
Niestety nie mam zbyt głębokiej wiedzy na temat linii tramwajowych w Sosnowcu, więc nie mogłem tego zweryfikować dodatkowo, i taki przebieg oparłem na tym, co widać na planie miasta z okresu okupacji, gdzie linia poprowadzona jest od Sienkiewicza Kościelną i dalej Modrzejowską do 1 Maja i Narutowicza. Tam wtedy na Małachowskiego poza krótkim odcinkiem nie było tramwaju. Przyjąłem, że całą Małachowskiego tramwaj pojechał później, i wtedy przestał jeździć Modrzejowską.
2025-09-23 21:25:28 (9 miesięcy temu)
Banita
 
do blaggio.: Dlatego też interesujące. Jeśli nawet na tym krótkim odcinku Małachowskiego z jakiegoś powodu tramwaj nie mógł jeździć lub nawet linni tu nie było, to przecież mógł tramwaj dojechać do Małachowskiego Kościelną od Sienkiewicza. Taki bypass mógłby służyć np postojowi. Na Kościelnej była bocznica i bodajże z numerem 24 tam stał. Ciekawe też w jakich latach.
2025-09-23 22:03:36 (9 miesięcy temu)
do Banita: Na Kościelnej była mijanka naprzeciwko katedry, co widać na zdjęciu .
Nie wiem dlaczego linię na wschód puszczono od Sienkiewicza Kościelną do Modrzejowskiej, a nie dalej prosto Sienkiewicza. Widocznie był jakiś problem z przejściem za Ostrogórską do 1 Maja, dlatego wybrano alternatywnie najkrótszą drogę do 1 Maja.
2025-09-23 22:45:15 (9 miesięcy temu)
4elza
 
Była taka zakładka "Najnowsze zdjęcia" we wszystkich miejscowościach (sprawdziłam w kilku), a teraz jej nie widzę...
2026-03-23 09:09:08 (3 miesiące temu)
do 4elza: Nie ma, bo po otwarciu panelu miejscowości zdjęcia ostatnio dodane otwierają sie automatycznie.
2026-03-23 09:12:48 (3 miesiące temu)
4elza
 
do da signa: Ok, przyzwyczaiłam się do poprzedniego układu.
2026-03-24 07:45:18 (3 miesiące temu)
asiej
 
Powinno być: Śródmieście › ul. 3 Maja. W tle Dom Czterech Kupców.
2026-05-25 09:04:02 (miesiąc temu)
Banita
 
+1 głosów:1
Mała wzmianka. Pomnik Kiepury został odsłonięty w maju 2002. Na zdjęciu płytami OSB ogrodzony teren na którym stanął. Biurowiec świeci pustkami. Podobnie pasaże w podziemiu. Datowanie trafne
2026-05-27 09:13:26 (miesiąc temu)
Banita
 
+1 głosów:1
Piłsudskiego, widok w kierunku Kilińskiego
2026-05-28 08:42:00 (30 dni temu)
4elza
 
do Banita: Faktycznie, widać osiedle Kilińskiego, ale i tak nie mogę skojarzyć skąd zostało zrobione...
2026-05-28 08:44:33 (30 dni temu)
rdx0
 
+2 głosów:2
do 4elza: z rejonu plastrów miodu. Wieżowiec na fotce to obecny z żabką.
2026-06-20 23:25:13 (7 dni temu)
Banita
 
do rdx0: Zgadza się. Widok z 3 Maja
2026-06-22 15:53:14 (5 dni temu)
Pokaż na mapie
73 Dyskusji (ostatnia 5 dni temu)
Tramwaj linii 21, jednej z najstarszych na terenie Zagłębia.
Fragment ulicy 3 Maja, wiadukt "Ślimak" po lewej, galeria "Extravagance" na wprost a po prawej dawny bank GBG.
1927
-
1928
1927
-
1930
1928
-
1930
1928
-
1932
1928
-
1932
1933
-
1933
1932
-
1935
1932
-
1939
1933
-
1942
1936
-
1942
Tramwaje w Sosnowcu - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet