| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Prosektorium
Najbliższe obiekty nieistniejące
Pawilon V
69
m
Cieszyn
Pierwotny dom ogrodnika
107
m
Cieszyn
Altana
185
m
Cieszyn
Pierwotne prosektorium z kostnicą
185
m
Cieszyn
Stacja meteorologiczna
203
m
Cieszyn

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Prosektorium

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1910/1934
Nowe prosektorium na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie powstało w 1934 r., w następstwie rozbudowy poprzedniego obiektu, wzniesionego w 1910 r., również pełniącego taką funkcję. Mieściło laboratorium do badań chemicznych, bakteriologicznych, hematologicznych i histologicznych, a także kaplicę, salę sekcyjną oraz muzeum preparatów anatomiczno-patologicznych. Wyposażone wówczas było w najnowsze przyrządy do badań, dwa stoły sekcyjne marmurowe, mikroskop binokularny Zeissa apochromatyczny, a ponadto 3 inne mikroskopy. [vstrone, za: dr Jan Władysław Kubisz, „Dzieje Śląskiego Szpitala w Cieszynie”, Cieszyn 1936, s. 17].
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Stenek
 
prosektura ?
Znam tylko nazwę Prosektorium, ale fachowcem nie jestem więc niczego nie poprawiam. Może ktoś się na tym lepiej zna?

Co do lokalizacji: jeśli to ten sam budynek: (choć dziś ma dobudowane piętro)

Więc jeśli jest to ten sam obiekt, to co to za budynek stojący za nim? Jest dość wysoki i ma ciekawy dach-wieżę ???? Czyżby jakiś pawilon szpitala?
2016-01-03 22:03:11 (10 lat temu)
Kaplicę dekorowała mozaika, której autorem był opawski artysta Adolf Zdrazila. Zobaczyć ją można na fotografii MC/F/08075 w (na stronie 184). Zaś nad wejściem do kaplicy, rzecz jasna od strony Chrobrego, widniał napis: PANTA RHEI. Zachował się z tej 1. fazy budowy aż do finalnej rozbiórki całości, która miała miejsce w 2. połowie lat 70-tych (pod budowę nowego pawilonu). Moi rodzice byli w tej kaplicy na pogrzebie 3. dyrektora szpitala (po Hinterstoisserze i Kubiszu), Alfonsa Mackowskiego, w roku 1972. Napis był wówczas nietknięty. Czy przypadkiem ktoś z Was nie widział fotografii z tymże napisem?
2017-04-13 09:20:11 (9 lat temu)
czesil
 
2016-01-03 22:07:46 (10 lat temu)
vstrone
 
do Stenek: Prosektura - taka nazwa pojawia się we wzmiankowanej publikacji. Całkiem możliwe, że to ten obiekt z google street. Rozszerzyłam opis - może to kogoś naprowadzi na jakiś ślad.
2016-01-03 22:08:45 (10 lat temu)
vstrone
 
do czesil: Ten budynek, czyli stara prosektura z 1910 r.
2016-01-03 22:10:12 (10 lat temu)
Stenek
 
do vstrone: A, to juz kojarzę. To sie po cieszyńsku nazywało Marownia. Wejście było od Chrobrego, był to ostatni dom na końcu tej ulicy, dalej była już tylko Cieslarówka. W środku było duże pomieszczenie, w którym żegnano zmarłych przed zamknięciem trumny, znam to pomieszczenie, bo tam byłem w latach 60 XX w. Z boku stały kamienne "łózka" na kołach z kamiennymi zagłówkami, jak to w prosektorium
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Corr
2016-01-03 22:16:30 (10 lat temu)
vstrone
 
do Stenek: To by się zgadzało, bo ta publikacja, na którą się powołuję, podaje, że mieściła się tam również kaplica, sala sekcyjna i muzeum preparatów anatomiczno-patologicznych.
2016-01-03 22:19:47 (10 lat temu)
Stenek
 
do vstrone: Też mi się to zgadza, ta sala, o której piszę, to kaplica, dzieki za uzupełnienie moich wspomnień.
2016-01-03 22:28:22 (10 lat temu)
vstrone
 
do Stenek: A czy obecnie ten obiekt też mieści to, o czym pisałam wyżej? Chyba nie mamy jego współczesnych zdjęć?
2016-01-03 22:31:14 (10 lat temu)
do vstrone: Już nie istnieje..
2016-01-03 22:37:58 (10 lat temu)
vstrone
 
do grzegorzem: Rozumiem, że ten budynek z 1910 r. już nie istnieje. A ten nowy, międzywojenny też?
2016-01-03 22:44:19 (10 lat temu)
do vstrone: Ten międzywojenny to chyba przebudowany, uzupełniony o kolejne pomieszczenia, stary obiekt z 1910r. Wówczas po modernizacji - nowy.
2016-01-03 22:50:35 (10 lat temu)
vstrone
 
do grzegorzem: Po modernizacji - nowy, ale obecnie już nieistniejący?
2016-01-03 22:58:13 (10 lat temu)
do vstrone: Tak.
2016-01-03 22:59:23 (10 lat temu)
grzegorzem
 
+1 głosów:1
do lapis.me: Znam taką fotografię tylko z monografii szpitala. Budynek jest przed rozbiórką (1978), ale napis widać - niestety jest to zdjęcie wydrukowane, więc jakość bardzo słaba. Podejrzewam jednak, jestem niemal pewien, że znasz tą fot.. Piszę, bo ciekaw jestem czy było to w grece. Patrząc na wspomniane zdjęcie takie wrażenie odnoszę.
2017-04-13 14:37:22 (9 lat temu)
do grzegorzem: Grzegorzu, masz absolutną rację! Napis był w grece! Fotografia odnaleziona ... oczywiście we własnym komputerze :-)
2017-04-18 08:57:42 (9 lat temu)
czesil
 
Super! Dziękujemy!
2018-11-29 17:09:27 (7 lat temu)
Po prawej część dobudowana w okresie międzywojennym. I zdrowe kasztany! ;-)
2018-11-29 20:16:57 (7 lat temu)
grzegorzem
 
+1 głosów:1
Cenny dokument!
2018-11-29 17:47:40 (7 lat temu)
Stenek
 
alfabetem greckim - a pierwsze litery obu wyrazów są identyczne jak w jęz. rosyjskim
2018-12-02 14:34:04 (7 lat temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do Stenek: Dobrze źe jesteś ponownie miedzy nami....
2018-12-02 14:52:50 (7 lat temu)
do Stenek: Wprawdzie to cytat z wikipedii, ale myślę, że to jest clue: "Cyrylica - pismo uproszczone z głagolicy, opracowane na bazie majuskuły alfabetu greckiego."
2018-12-02 21:48:48 (7 lat temu)
Pokaż na mapie
3 Dyskusje (ostatnia 7 lat temu)
Prosektorium na innych zdjęciach
Prosektorium - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet