| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Najbliższe obiekty nieistniejące
Wodociąg
688
m
Łomża
Kościół ewangelicki
1239
m
Łomża
Hotel "Polski"
1295
m
Łomża
Plac Niepodległości 4
1421
m
Łomża
Kino "Mirage"
1477
m
Łomża

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Tartak Zakładów Przemysłowo Drzewnych

Obiekt obecnie nie istnieje
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
StachKonwa
 
+3 głosów:3
Tartak ze zdjęcia z 1922 był główną częścią Zakładów Przemysłowo Drzewnych wybudowanych wraz z przystanią i budynkami mieszkalnymi dla robotników w latach 1919-1921 przez Ministerstwo Robót Publicznych na terenach położonych pomiędzy drogą do Piątnicy a rzeką . W tamtym czasie Przedsiębiorstwo, które oprócz tartaku produkowało meble, było jednym z największych, jeżeli nie największym pracodawcą w mieście. W roku 1922 w związku z nową polityką rządu, zdążającą do likwidacji przedsiębiorstw państwowych, Zakłady zostały wydzierżawione spółce byłych wojskowych „Zrzeszenie Pracy”. Niestety w wyniku złego gospodarowania, wysokiej inflacji i zastoju w budownictwie spółka zbankrutowała. Ponieważ Państwo poniosło olbrzymie straty odbiło to się echem w Sejmie przy rozpatrywaniu budżetu dla Ministerstwa Robót Publicznych. W 1924 roku próbowano nieczynne Zakłady sprzedać, ale bez powodzenia ponieważ nikt nie zgłosił się do przetargu. W między czasie próbowano zainteresować Szkołę Rolniczą i Przemysłowo-Leśną przejęciem tartaku, ale to też ze względu na jego wielkość nie doszło do skutku. Nieczynny tartak spłonął pod koniec lat 20-tych. W 1931 roku zakupem terenów po byłym tartaku była zainteresowana Kuria Biskupia, ale zrezygnowała z zakupu. Wreszcie w roku 1932 z inicjatywy generała Czesława Młota-Fijałkowskiego powołano Komitet Budowy Stadionu Sportowego. Stadion powstał w następnych latach na działce po spalonym tartaku i istnieje do dzisiaj.
2023-10-12 01:27:30 (2 lata temu)
Mak
 
Merytoryczny, ważny komentarz. Mam pytanie - gdzie można znaleźć informacje o tym tartaku?
2023-10-15 15:34:45 (2 lata temu)
Ewqa100
 
do StachKonwa: Założyłam obiekt, sprawdź tylko czy dobrze dalam znacznik.
2023-10-21 19:41:59 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
1 Dyskusja (ostatnia 2 lata temu)
1922
-
1922
1922
-
1922
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet