|  | powiat oleski |
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2218%22%3Bi%3A1%3Bs%3A8%3A%22opolskie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A3%3A%22349%22%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22oleski%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2252491%22%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Uszyce%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Kościół Wniebowzięcia NMP w Uszycach
Uzyce są wsią położoną w gminie Gorzów Śląski, w powiecie oleskim, w województwie opolskim. Znajdująca się tu parafia Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej należy do dekanatu Wołczyn w diecezji kaliskiej. Kościół najpewniej pochodzi z XVI wieku. Wedle niektórych przekazów pisanych jego konsekracja nastąpiła w Wigilię Wszystkich Świętych 1517 roku.
Kościół jest perełką architektury drewnianej, wpisanym do rejestru zabytków w Opolu.
Budynek został zbudowany na planie wydłużonego prostokąta z drewna, przy użyciu konstrukcji zrębowej. Świątynia została zorientowana, a prezbiterium w takim układzie skierowane jest wprost ku wschodowi. Część owa jest mniejsza od nawy i posiada własny dwupołaciowy dach. Ponadto zamknięto ją trójboczną ścianą, do której przylega zakrystia z piętrową lożą kolatorską. Aby do niej wejść, należało użyć schodów, do których wstęp był tylko z zewnątrz. Na boku nawy dobudowana została kryta daszkiem dwuspadowym kruchta. Od zachodu stoi wieża dzwonna w kształcie czworoboku o konstrukcji szkieletowo - słupowej z dodatkową kruchtą w jej przyziemiu. Konstrukcję wieżową zwieńczono namiotowym dachem z gontem.
Na dwupołaciowym dachu nawy głównej, nad belką tęczową umieszczono dodatkową, blaszaną sygnaturkę z krzyżem.
Wewnątrz prezbiterium zastosowano sklepienie w postaci pozornej kolebki, znajduje się w nim barokowy ołtarz główny z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i figurami aniołów w zwieńczeniu. Część prezbiterialna oświetlona jest rzędem okrągłych okienek i otworzona jest do wiernych. Na belce tęczowej umieszczona jest grupa pasyjna. Nawę przykrywa malowany płaski strop. Dekoracyjnie umieszczono w niej stacje Męki Pańskiej oraz obrazy świętych. Ponadto warto spojrzeć na ambonę oraz barokowe ołtarze boczne: ołtarz Trójcy Przenajświętszej, ołtarz św. Wacława z figurą św. Józefa i ołtarz św. Barbary z figurą NMP. Całości dopełnia miejsce kultu z relikwiami oraz figurą św. Ojca Pio z Pietrelciny. Na ścianie zachodniej posadowiona jest empora muzyczna z prospektem organowym.
[Tekst z tablicy informacyjnej przy kościele]
więcej 
|
proszę czekać...
Kościół Wniebowzięcia NMP - obiekty i wydarzenia  |
|
|
|