| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Muzeum Etnograficzne na Wawelu swoje powstanie zawdzięcza niestrudzonym wysiłkom Seweryna Udzieli. Ów pedagog, społecznik, autor licznych prac etnograficznych, członek Komisji Antropologicznej, Fizjograficznej i Etnograficznej Polskiej Akademii Umiejętności, był człowiekiem-instytucją. Na kilka lat przed formalnym powołaniem placówki tak definiował jej misję: „Muzea etnograficzne dają poznać, jakie ludy zamieszkują ten świat Boży, jak mieszkają, jak się odziewają, czem się trudnią, jakie są ich zwyczaje i obyczaje. Tutaj jedni ze zwiedzających zaspokajają ciekawość, inni uzupełniają wiedzę, inni wreszcie zasiadają do pracy i robią studya nad historyą i stanem obecnym kultury narodów”. Początkowo Udziela próbował utworzyć dział etnograficzny przy Muzeum Narodowym w Sukiennicach (1904 r.). Okazało się jednak, że w MN miejsca na zbiory etnograficzne zabrakło. Część kolekcji pozostała w depozycie, część Udziela umieścił w składziku koło kaplicy Miejskiej Szkoły Ludowej w Podgórzu oraz w swym mieszkaniu przy ul. Lwowskiej 52. I nie poddawał się.

W 1911 wraz z podzielającymi jego idee, profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego, Julianem Talko-Hryncewiczem i Franciszkiem Bujakiem, opracował statut i program działania placówki. Pierwszą wystawę zaprezentowano w trzech pokoikach w oficynie przy ulicy Studenckiej 12. W 1913 r. zbiory przeniesiono do budynku po dawnym seminarium św. Michała na Wawelu. Odtąd rok po roku otwierano tu kolejne sale ekspozycyjne.

Gromadzone z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem zbiory muzeum w momencie wybuchu II wojny światowej liczyły już 30 tys. obiektów. Najazd hitlerowców zagroził wywiezieniem części kolekcji do Rzeszy. Dla jej ocalenia pracownicy dokonywali cudów ofiarności i sprytu, w decydujących momentach sprzyjały im też spory kompetencyjne w szeregach okupanta. Ostatecznie zbiory wyszły z okupacji niemal bez szwanku, stracie uległo jedynie kilkaset eksponatów.

W 1945, Towarzystwo Muzeum Etnograficznego przekazało zbiory państwu, a trzy lata później udało się uzyskać dla nich nową siedzibę w dawnym ratuszu na krakowskim Kazimierzu

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Moźe stroj ślubny.....
2022-08-14 10:05:51 (3 lata temu)
kt70
 
+1 głosów:1
Opis zdjęcia uzupełniłem. Rzeczywiście to stroje Krakowiaków Wschodnich z rejonu Skalbmierza, ewentualnie ze wschodnich i północnych okolic Brzeska.
2022-08-15 01:00:51 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do vetinari: Mężczyzny pewnie tak ale kobiety byłby bez zapaski i miałaby co innego na głowie ;-)
2022-08-14 10:14:27 (3 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do vetinari: Nie. To stroje krakowskie wschodnie.
2022-08-14 10:14:29 (3 lata temu)
do ZPKSoft: Dziękuję, tak mi tylko przyślo na pomysl....
2022-08-14 11:15:19 (3 lata temu)
do Woj11: Dziękuje za informacjie.
2022-08-14 11:14:28 (3 lata temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
Z tyłu po lewej Basztowa 22.
2024-03-15 20:45:28 (2 lata temu)
2 Dyskusje (ostatnia 2 lata temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet