| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - ul. Pabianicka

2009 - Przebudowa ul. Pabianickiej

2012-2014 Budowa Trasy Górna

OBIEKTY - ul. Pabianicka
1
Więcej (96)
Obiekty w okolicy
Estakada i mosty /Łódź, ul. Pabian...
107
m
Łódź
Słupska 9-13
132
m
Łódź
Pabianicka 230
141
m
Łódź
Most tramwajowo-drogowy stary /Łód...
145
m
Łódź
Pabianicka 228
160
m
Łódź

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Willa Paula Habiga

Zbudowano: ok. 1910
Zabytek: A/294

Willę w stylu eklektycznym zbudowano w 1914 roku dla pierwszego właściciela, Józefa Majera. Usytuowana jest przy ul. Pabianickiej 238 w odległości ok. 50 m od koryta przepływającego tu Neru. Od 1935 r. willa należała do Pawła Habiga, który przy ul. Rudzkiej 9/11 miał tkalnię jedwabiu. Po II wojnie światowej, po nacjonalizacji, w willi mieściło się przedszkole, które działało do lat 90. Potem obiekt opustoszał. Przez pewien czas wydawano tam zupy dla biednych, zwane kuroniówkami. W pewnym momencie w willi miał miejsce pożar wywołany prawdopodobnie przez gnieżdżących się tam bezdomnych. W efekcie obiekt oddano spadkobiercom Pawła Habiga, którzy jednak nie zajmowali się nim, przez co niszczał i zarastał chaszczami.
W wyniku pożaru zniszczeniu uległa znaczna część dachu, wnętrze było zalewane wodą opadową i postępował szybki proces niszczenia. Na szczęście willa doczekała się nowego właściciela. Kilkanaście lat temu kupił ją od spadkobierców Pawła Habiga, mieszkających w Szwajcarii, znany producent okien Ignacy Petecki, który ma swą wytwórnię na miejscu dawnego zakładu Habiga przy ul. Rudzkiej 9/11. Od tego czasu przeprowadzono szereg prac, w wyniku których willa jest zabezpieczona przed dalszą dewastacją. W pierwszej kolejności została sporządzona ekspertyza stanu technicznego budynku, w wyniku której powstał projekt renowacji. W ramach dalszych prac zabezpieczono przeciwwilgociowo mury piwniczne, odgrzybiono budynek, dokonano naprawy konstrukcji i pokrycia dachu, odbudowano od nowa charakterystyczną wieżyczkę, a przede wszystkim wymieniono wszystkie stare, zniszczone okna na nowe z PCV. Niestety, od dłuższego czasu na placu budowy nic się nie dzieje.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
zeto
 
W rejestrze zabytków błędnie zapisano nazwisko ostatniego przed wojną właściciela tej willi. Powinno być Habig, a nie Habik. Fonetycznie może jest to prawie to samo, ale formalnie nie.
2015-05-24 19:00:36 (11 lat temu)
Mkoas
 
do zeto: Tego typu błędy popełniane są bardzo często. Urzędnik źle usłyszy i są konsekwencje na lata.
2016-10-22 15:22:25 (9 lat temu)
Pokaż na mapie
1 Dyskusja (ostatnia 9 lat temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet