| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Jaz Opatowice

2012-2014 - Modernizacja jazu Opatowice

OBIEKTY - Jaz Opatowice
Obiekty w okolicy
Stopień wodny Opatowice
87
m
Wrocław
Stary jaz "Opatowice"
103
m
Wrocław
Park linowy
111
m
Politechnika Wrocławska - Zakład I...
169
m
Wrocław
Braci Gierymskich 151
199
m
Wrocław

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Jaz Opatowicie (Jaz Opatowicki), to jaz z zamknięciem sektorowym, położony we Wrocławiu, wybudowany w ramach Stopnia Wodnego Opatowice w Bartoszowicko–Opatowickim Węźle Wodnym. Jaz piętrzy wody rzeki Odry na jej górnym odcinku, tzw. Górnej Odrze Wrocławskiej. Położony jest w 245,035 km biegu rzeki. Obecny jaz, to konstrukcja, której budowa zakończyła się w 1985 roku. Powyżej niego, około 80 m, znajduje się pozostałość po starym jazie Opatowice – kozłowo-iglicowym; ponad wodą widoczny jest filar tego jazu, a sam jaz (kozły), pozostają złożone na dnie rzeki. Ten jaz wybudowany był w ramach II kanalizacji Odry w 1916 roku. Wcześniej istniał tu jaz wybudowany w 1896 roku na Przekopie Bartoszowicko–Szczytnickim wykonanym w latach 1531–1555.

Jaz reguluje stany wody, współpracując z Jazem Bartoszowice:

* stan wody górnej dla Śluzy Opatowice, oraz Śluzy Bartoszowice,
* stan wody dolnej dla Śluz Janowice

Na rzece:

* równorzędnie na Kanale Powodziowym położony jest Jaz Bartoszowice – Stopień Wodny Bartoszowice
* powyżej położony jest Jaz Janowice[nota 4], wchodzący w skład poprzedniego stopnia wodnego – Stopień Wodny Janowice
* poniżej położony jest Jaz Szczytniki, wchodzący w skład następnego stopnia wodnego – Stopień Wodny Szczytniki
* na Odrze Śródmiejskiej zlokalizowane są jazy – Jaz św. Macieja i Jaz św. Klary (Piaskowy Stopień Wodny) oraz następne Jazy Mieszczańskie: Jaz Elektrowni Wodnej Wrocław II, tzw. Północny i Jaz Elektrowni Wodnej Wrocław I, tzw. Południowy (Mieszczański Stopień Wodny) .

Jaz przegradza koryto:

* na prawym brzegu tego koryta znajduje się teren osiedla Bartoszowice – przy jazie wykonano obwałowania stanowiące Groblę Szczytnicko–Bartoszowicką,
* lewy brzeg stanowi Wyspa Opatowicka, powstała w wyniku wykonania Kanału Opatowickiego, dla potrzeb żeglugi, m.in. budowy Śluzy Opatowicie.

Odra:

* poniżej jazu łączy się z Kanałem Opatowickickim
* powyżej jazu oddzielą się od głównego koryta Odry kanały: Kanał Powodziowy i niego wcześniej Kanał Żeglugowy, na prawym brzegu.

Jaz Opatowice, to jaz trójprzęsłowy, światło każdego z przęseł wynosi 32,00 m, co daje łącznie 96,00 m światła dla przepływu wody, długość całkowita konstrukcji wynosi 103,78 m. Spad wynosi 2,00 m (spad przy normalnym piętrzeniu wynosi 2,46 m). Jaz ma możliwość przeprowadzenia przepływu o wielkości 580 m3/s. Został wykonany w technologii żelbetowej. Wyposażony jest w każdym przęśle w zamknięcie sektorowe. W korpusie jazu przebiega podwodna galeria dla potrzeb jego obsługi. Jaz wyposażony jest w kilka systemów: odmrażania, wentylacyjny, odwadniania i płukania. Inne elementy jazu to budynek, w którym znajduje się sterownia jazu, przepławka dla ryb, oraz most jazowy, udostępniony do ruchu pieszego i rowerowego, zapewniający komunikację z Wyspą Opatowicką.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
Hellrid
 
W tle jaz Opatowicki (stary) i znów słupy elektryczne. Pomost przy przystani.
2014-04-21 21:17:19 (12 lat temu)
Hellrid
 
Siedzę i próbuje posegregować te kartki przy tych obiektach - na tej kartce należy zwrócić uwagę na stary jaz Opatowicki (zostanie dodane) i dwa słupy wysokiego napięcia idące z ??, podstawę prawego słupa na wyspie Opatowickiej sfotografował już jakiś czas temu Bonczek:
2014-04-21 21:12:33 (12 lat temu)
do Hellrid: Ostało się trochę podstaw tych słupów między Opatowicami a Trestnem.
2014-04-21 21:16:29 (12 lat temu)
Hellrid
 
do Neo[EZN]: Mógłbym pośledzić ich rozstawienie ;) i wrzucić znaczniki jak znajdę ;) ciekawe gdzie mnie zaprowadzą, póki co muszę skończyć okolicę.
2014-04-21 21:18:32 (12 lat temu)
esski
 
do Hellrid: Wielce prawdopodobne iż prowadzić będą do Czernicy lub Siechnic, tam była elektrownia, dziś elektrociepłownia
2014-04-21 21:20:00 (12 lat temu)
Hellrid
 
do esski : Przebieg tej linii (w całości już nie istnieje) widać na mapie topograficznej z 1955 linia zaczyna się tak jak napisałeś w Siechnicach, przechodzi przez stację transformatorową w Swojczycach i kończy bieg na terenie zakładów 3M Poland sp. z o.o. (Kowale). I tu jest od razu odpowiedz do zdjęcia: - koniec tej linii.
2014-04-21 23:16:54 (12 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
Dopisałem do jazu bo ładnie go widać.
2014-10-20 23:53:41 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
Fotopiesek :)
2014-12-29 21:37:45 (11 lat temu)
skrzypa
 
Fotopiesek dopija fotobrowar :-)
2014-12-29 21:40:54 (11 lat temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
do skrzypa: Zabrał Ci? ;)
2014-12-29 21:43:37 (11 lat temu)
skrzypa
 
do pawulon: Te moje przecież w butelkach :-)













2014-12-29 21:45:45 (11 lat temu)
pawulon
 
do skrzypa: No tak, pies nie umie kapsla zdjąć ;)
2014-12-29 21:53:02 (11 lat temu)
Licho
 
Są plany budowy małej elektrowni wodnej. W tej chwili na etapie ubiegania się o pozwolenia.
2015-04-15 14:44:25 (11 lat temu)
Mikrob
 
Zawsze się zastanawiałem jak takie przepławki działają? Skąd ryby mają wiedzieć, którędy płynąć? Jakieś znaki pod wodą ustawili, drogowskazy i szkolenie z nich rybą zrobili? A to prąd ryby wabi.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter
2019-04-28 22:27:39 (7 lat temu)
do Mikrob: To chyba chodzi o to żeby ryby mogły płynąć w górę rzeki więc pewnie część ryb będzie pływać wzdłuż jazu w tę i z powrotem szukając drogi w górę rzeki aż znajdzie przepławkę.
2019-04-28 22:48:14 (7 lat temu)
Mikrob
 
do Neo[EZN]: Głównie chodzi o siłę prądu rzeki i ten prąd wabi te ryby. Nie może być za słaby, bo będzie nie wyczuwalny. Za mocny będzie z powrotem spychał ryby do rzeki.
2019-04-29 06:11:38 (7 lat temu)
Licho
 
Ciekawe, w którym miejscu będzie umieszczona ta elektrownia.
2015-06-05 22:08:43 (11 lat temu)
do Licho: Jaka elektrownia?
2015-06-05 22:09:39 (11 lat temu)
esski
 
do Neo[EZN]: Jak to jaka.. jądrowa... taka przecież wymaga dość dużego i stałego dopływu wody do wymienników ciepła..
2015-06-05 22:23:21 (11 lat temu)
Licho
 
do Neo[EZN]: Wodna. PIsałem jakiś czas temu, że ma powstać przy Jazie Opatowickim.
2015-06-05 22:30:14 (11 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
Gołąb został zauważony :)
2015-07-17 22:45:28 (10 lat temu)
do Cristoforo: Pierwszy raz :) ... ale to dlatego, że krążył tu nisko przez pół minuty :)
2015-07-17 22:46:41 (10 lat temu)
Rafał T
 
+3 głosów:3
Na śniegu widać ile trzeba się nachodzić aby kadr był dobry ; )
2016-01-02 20:53:52 (10 lat temu)
do Rafał T : No, na szczęście dreptania było niewiele bo po 20 minutach przebywania w tej okolicy nie czułem palców w rękach :) Niebawem ocieplenie a bardzo lubię taką aurę - śnieg, mróz i czyste niebo.
2016-01-02 23:12:07 (10 lat temu)
We Wrocławiu zimniej jak w Jeleniej Górze i o wiele więcej śniegu, ten u nas pierwszy tej zimy już stopniał, było nieco powyżej zera 1 stycznia.
2016-01-02 23:14:52 (10 lat temu)
Licho
 
do Dariusz Łukasik: Zimniej niż na Śnieżce…
2016-01-02 23:16:40 (10 lat temu)
Szkoda że exif temperatury nie przechowuje ;) Kiedyś po wgraniu alternatywnego oprogramowania do 720IS był dostęp bodajże do 3 czujników temperatury : matrycy, którejś z soczewek i czegoś tam jeszcze.
2016-01-03 09:50:36 (10 lat temu)
Licho
 
do Marek Kuliński: Przechowuje, przechowuje.
2016-01-03 10:51:20 (10 lat temu)
do Neo[EZN]: Profilaktycznie teraz zabieram 2 ogrzewacz. Jeden na benzynę, a drugi ładowany z usb. Jak zimno to do rękawiczki, a szybko łapy marzną na rowerze. Dziś rano nie mogłem przejrzeć nawet zdjęcia w aparacie bo od chucha para zamarzała na ekranie podglądu :)
2016-01-03 10:57:27 (10 lat temu)
atom
 
+1 głosów:1
Podmiana na skan z negatywu.
2022-04-03 19:03:27 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
19 Dyskusji (ostatnia 4 lata temu)
Jaz Opatowice - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet