Prev
Ostatnie komentarze
|
|
Karchowice Stara podziemna wieża ciśnień |
|
polskup (2026-06-11 13:34:57)
Podziemna wieża - to brzmi dziwnie. Jak wyczytałem, są to ruiny wieży ciśnień.
|
|
piotr brzezina (2026-06-11 15:17:46)
Wyczytałem "podziemna". Gościu z którym rozmawiałem tez tak twierdził. Czekam na informację i może mi się uda tam wejść
|
|
polskup (2026-06-11 15:31:53)
Ciekawa sprawa. Poczytałem też trochę o zabudowaniach wodociągu, które można zwiedzać.
|
|
piotr brzezina (2026-06-11 15:40:07)
Próbowałem ale tylko mi pozwolono polatać po placu
|
|
polskup (2026-06-11 17:00:24)
Tam ponoć jest muzeum ze starymi pompami i rurami :)
|
|
piotr brzezina (2026-06-12 08:14:04)
Jak obadam sytuację dam Ci znać
|
|
Jarosław Dubowski (2026-06-12 08:54:13)
Czyli podziemny zbiornik na wzniesieniu. Funkcjonalnie odpowiada wieży ciśnień.
|
|
piotr brzezina (2026-06-12 10:26:47)
Wejdę i się przekonam. Pole jest zasiane i nie ma jak się dostać, jak dostanę cynk to podczas oprysków może się udać tam podjechać. Chyba że paralotnią
|
|
Woj11 (2026-06-12 10:36:50)
Wiem, że wlasnych oczu nic nie zastąpi, ale
|
|
piotr brzezina (2026-06-12 12:53:18)
Napisz do mnie na e-mail a ja Ci odpisze w sprawie zwiedzania muzeum tych wodociągów.
|
|
piotr brzezina (2026-06-17 14:01:57)
Załatwiłem wejście do wystawy tych urządzeń i nie tylko. Myślałem ze odpiszesz na e-mail, miałem dla Ciebie pewną propozycje. Nie odpisałeś, teraz to jest po ptokach.
|
|
polskup (2026-06-17 17:31:37)
Przepraszam. I tak bym pewnie nie mógł :(
|
|
piotr brzezina (2026-06-17 18:18:03)
Jak byś się umówił na dzień i godzinę to wtedy bym buczał . Możesz napisać z jakiego jesteś miasta ?, może być e-mail, bo ja nie mam dostępu do twojego a ty masz dostęp. Możemy pisać z fotopolski ale ja nie wieże temu e-mailowi, bo się na nim przejechałem.
|
|
|
Zawada Kaplica św. Apostołów Piotra i Pawła |
|
ZPKSoft (2026-06-12 15:27:53)
Piotrze, to kaplica św. Apostołów Piotra i Pawła ;-)
|
|
piotr brzezina (2026-06-12 15:41:21)
Dzięki poprawie
|
|
|
Świerklaniec Rzeźby Emmanuela Fremieta - walczące zwierzęta |
|
Desperado (2026-06-01 17:56:16)
Kolejne.
|
|
PiotrW (2026-06-01 18:17:02)
Wisi już 14 lat.
|
|
Michał. K (2026-06-01 19:12:01)
Widocznie pora nastała :-)
|
|
PiotrW (2026-06-04 12:19:27)
Jakoś internetowi desperacji mnie nie ruszają.:)
|
|
Agent Muldek (2026-06-04 20:52:06)
Kto widział te walki, ten w cyrku się nie śmieje.
|
|
a%3A3%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A1%3A%224%22%3Bi%3A1%3Bs%3A9%3A%22%C5%9Bl%C4%85skie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A4%3A%221251%22%3Bi%3A1%3Bs%3A12%3A%22Zbros%C5%82awice%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Najstarszy dokument mówiący o miejscowości Zbrosławice to – Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis, a pochodzi on z 1305 roku. Zawiera spis miejscowości, które istniały już w XIII wieku. Jest w nim informacja, że mieszkańcy Zbrosławic płacili dziesięcinę na rzecz biskupa wrocławskiego. Nazwa miejscowości Zbrosławice pochodzi od imienia założyciela. Prawdopodobnie był nim opolski kasztelan Zbrosław, który otrzymał ją jako darowiznę od Mieszka księcia opolskiego. Przybył on do Zbrosławic w 1236 roku. W 1428 roku właścicielem Zbrosławic jest Henryk ze Zbrosławic. Po jego śmierci właścicielem jest Jan Karlicki. A po jego śmierci obejmuje Zbrosławice jego żona Maria. Ona przekazuje posiadłości synowi Jerzemu. On przekazuje majątek żonie Agnieszce. Następnie Zbrosławice przejmuje Jan Karlicki który był synem Jerzego. Umiera w 1578 roku. W latach 1583-1708 właścicielami Zbrosławic jest rodzina Larysz. W latach 1610-1629 kościół był zajęty przez protestantów. W 1708 roku Zbrosławice są w posiadaniu Ferdynanda Grotowskiego. Następnie w 1720 roku Wilhelm von Koszembor, w 1728 roku Ludwik Stolarski. Później Jan de Hoff. Hrabia Karol Niemiecki w latach 1730-1734. Hrabia Józef Bogusław Bujanowski w latach 1734-1762. Hrabiostwo Anna i Ignacy von Fernemont w latach 1726-1789; byli bezdzietni i po ich śmierci Zbrosławice otrzymał Ernest von Stockmans, który zajmował się tymi posiadłościami do 1886 roku. Rodzina Stockmans wybudowała pałac w Zbrosławicach i kaplicę grobową. Następnie majątek kupuje Artur von Bildon. W 1930 roku kupuje posiadłości Skrzypek z Bytomia. Zarządza on miejscowością do 1945 roku po czym przejmuje majątek gmina jako mienie poniemieckie. Opis z
więcej 
|
proszę czekać...
|