| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Karpaty

Tatry

m

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
Ponad pół wieku temu w ówczesnych kręgach decyzyjnych na szczeblu rządowym zrodziła się koncepcja budowy tzw. Drogi Karpackiej. Miała to być droga śródgórs...
dodano: 2022-11-19, autor: blaggio.
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...6364następna
stoik
 
Ciekawe dlaczego hitlerowcy wszystko podpisywali tą samą czcionką. Tu jeszcze na co warto zwrócić uwagę to przypory po lewej stronie. Dziwne.A O/S to chyba Ostern Schlesien. Wychodzi na to że mieszkam na Wschodnim Śląsku. A zawsze myślałem, że na Cieszyńskim :) Jeszcze jedna ciekawostka, ze słowo Ostern podobno znaczy po niemiecku Wielkanoc. Tu się można jeszcze wbić w takie rzeczy jak Górny Śląsk. Ale Śląsk Cieszyński nigdy nie był Górny. Chociaż ma góry.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-23 08:05:48 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
do stoik: Takie są wilcze prawa zdobywców. W tym czasie tereny te zostały przypisane do Górnego Śląska. Teraz mamy Polski Śląsk, Czeski Śląsk, Niemiecki Śląsk. Może za jakiś czas będziemy mieli Śląski Śląsk.
2026-04-23 11:56:00 (2 miesiące temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do PiotrW: No wiesz. jak wiesz. Na Śląsku Cieszyńskim nie było zaboru a jedynie sukcesja. Mieliśmy nawet kilku wpływowych posłów w wiedeńskim Sejmie, ale nie jest to temat na którym się jakoś znam.
2026-04-23 12:18:22 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
+1 głosów:1
do stoik: Te zabory to w Bielsku-Białej ciekawy wątek. Wielu muszę tłumaczyć że Bielszczanie byli dla mieszkańców Białej zaborcami.
2026-04-23 12:22:29 (2 miesiące temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do PiotrW: Nie musimy chyba tłumaczyć dzieciom, że - za rzeką Białą kończyła się jakas tam cywilizacja Austriacka a zaczynała bieda Galicyjska. Dlatego też nie ma tam tylu fajnych zabytków :) W skrócie mówiąc. A ciekawy był skład narodowościowy Bielska, bo tam prawie nie było Polaków. Ale niech historią Bielska Białej zajmują się Bielszczanie. na ogół dopiero w drugim pokoleniu. Mają słabo rozwinięte poczucie tożsamości lokalnej. Nie obrażając nikogo, ale oni wiedzą o Bielsku mniej ode mnie. Ostatnio podałem taki link do parafii kościoła w Starym Bielsku. Polecam wszystkim Bielszczanom. Wspaniale zachowany kościół gotycki fundacji Księcia Przemysława Noszaka I Cieszyńskiego i niezmiernie wiele zachowanych reliktów. Linka już podałem : ) W Bielsku mieszkałem na stałe przez pół roku, ale nie będę wyręczał bielszczan w poznawaniu własnej historii. Polecam Wzgórze Trzy Lipki. Nieprawda, że trzy lipy posadził Sobieski, ale podążała tamtędy jakaś chorągiew husarii w drodze na Wiedeń. Ładny widok. Przy okazji takie zielone tereny i dawna sieć poniemieckich schronów polowych. Nie bunkrów. Jeden CKM i dwaj do obsługi. Ładny teren spacerowy. Obecnie na szczycie wspomnianego ... Chwalmy Pana za Wikipedię - Nie muszę się rozpisywać.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-23 12:30:13 (2 miesiące temu)
stoik
 
do stoik: nieładnie dopowiadać samemu sobie - ale z różnych opowieści przekazywanych z pradziada na innego dziada dowiedziałem się, że szli nawet przez Istebną. przełęczami i na skróty. a jakiś tam mniej ważny oddział nawet przez Cieszyn. Kto ciekaw niech poczyta. Główne siły nie szły obecnym mostem granicznym :) Jak wspominałem ograniczam swoje zainteresowania do terenu dawnego Księstwa.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-23 12:54:48 (2 miesiące temu)
do PiotrW: Rzekomy Niemiecki Śląsk to w rzeczywistości Łużyce.
2026-04-23 12:55:33 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
+3 głosów:3
do stoik: Mało ludzi w Polsce rozumie złożoność Śląska.
2026-04-23 12:56:25 (2 miesiące temu)
stoik
 
do PiotrW: Jak ktoś czytał Pana Samochodzika to wie że część Berlina znana jako Köpenick była pierwotnie słowiańskim grodem. Zapewne od słowa kopnik lub kopiec, czyli po naszemu wzgórze. nawet Wikipedia o tym wspomina :) ale fajnie
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-23 13:11:33 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
+1 głosów:1
do stoik: Tak jak przez wieki językiem krakowskich mieszczan to był język niemiecki.
2026-04-23 13:23:13 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
do Jarosław Dubowski: Prawidłowa nazwa to Łużyce Śląskie, Goerltz chyba do Łużyc się nie zalicza, Sudety Żytawskie to też Śląsk.
2026-04-23 14:08:01 (2 miesiące temu)
stoik
 
do PiotrW: Piotrze. mieszkam w mieście które ma totalnie popierdzieloną historię. Ale Cieszyn zawsze był uważany za miasto, gdzie nie ocenia się ludzi ani poprzez pryzmat narodowości, ani wiary. Dlatego centralna Diecezja Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego znajduje się w Cieszynie. W tym najbardziej okazały z bodaj siedmiu Kościołów Łaski. Polecam darmowe koncerty organowe. Toccata i Fuga Bacha brzmią nie tyle dobrze i świetnie, co.... brak słów. Z ciekawości dodam, że wygodnie może tam usiąść około 1000 ludzi. Ale jak się dobrze upcha to więcej. dla dokładności dodam, że wnętrze posiada znakomitą akustykę. ale tym tych co byli chyba nie trzeba o tym przekonywać. Sors ale jak ktoś lubi Bacha to musi poszukać własnoręcznie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-23 20:41:27 (2 miesiące temu)
chrzan233
 
+1 głosów:1
do stoik: Nie, żebym miał ochotę się,licytować, ale według tego co mi utkwiło, kościół w jeleniogórski jest największy w tym zestawieniu, także po względem pojemności:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2026-04-23 22:46:50 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
do stoik: Wiem. Mój kuzyn tam często dyrygował swoim chórem.
2026-04-23 22:56:14 (2 miesiące temu)
paulus60
 
+1 głosów:1
do chrzan233 : To prawda, ale w związku z tym, że jeleniogórska świątynia to obecnie rzymskokatolicki Kościół Garnizonowy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to aktualnie cieszyński Kościół Jezusowy jako nadal czynny ewangelicko - augsburski jest największą świątynią z grupy kościołów łaski w Polsce.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2026-04-24 10:19:33 (2 miesiące temu)
do paulus60: Garnizonowy już nie, ale Podwyższenia Krzyża Świętego owszem. W takim razie jakie inne kościoły oprócz cieszyńskiego biorą udział w tym rankingu?
2026-04-24 10:48:22 (2 miesiące temu)
paulus60
 
+1 głosów:1
do chrzan233 : Racja. Fakt, trudno tu o ranking. W prostym spojrzeniu na tę kwestię jakoś niezrozumiale dla samego siebie umknął mi fakt, że dziś tylko kościół cieszyński ze zbudowanych sześciu kościołów łaski istnieje jako świątynia protestancka. Chyba gdzieś zupełnie nieświadomie doliczyłem sobie kościoły pokoju. Zwracam honor.
2026-04-24 14:35:20 (2 miesiące temu)
stoik
 
do paulus60: opis na wiki jest raczej skąpy. jak chodzi o kościoły Łaski. Ale już tu konkretnie mamy bardziej obszerny artykuł który mówi, tu cytat - Kościół Jezusowy w Cieszynie – największy ewangelicki kościół w diecezji cieszyńskiej i w Polsce.a tu link - Warto się zapoznać, a zwłaszcza polecam koncerty, które odbywają się w ramach rozmaitych festiwali.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-24 14:46:04 (2 miesiące temu)
stoik
 
do chrzan233 : ja też się nie lubię licytować, ale gdzie 57 metrów a 75. nie ta skala. ani kubatura. :)
2026-04-24 14:50:42 (2 miesiące temu)
chrzan233
 
+1 głosów:1
do stoik: Rozumiem, największy, czyli z wyższą wieżą. Wysoko tam się u Was siedzi słuchając Bacha.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2026-04-24 15:14:41 (2 miesiące temu)
stoik
 
do chrzan233 : Warto pozwiedzać cały kościół. Ale nigdy nie byłem wyżej niż na parterze. W pomieszczeniach na piętrze znajduje się zacne Muzeum Protestantyzmu. Tez nie byłem :) No i nie proponuję się tam wybierać zimą, bo kościół jest dość oszczędnie ogrzewany. Ale jest takie powiedzenie "twardy jak lutersko wiara pod Cieszynem". Raz byłem na pogrzebie sąsiada, to tyłek prawie przymarznął mi do ławki.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-24 15:49:33 (2 miesiące temu)
do stoik: Byłem tylko raz, ale już lata temu. Może uda się wybrać w bliższej lub dalszej przyszłości.
2026-04-24 15:55:59 (2 miesiące temu)
stoik
 
do chrzan233 : Cieszę się. Na wieży nigdy nie byłem, ale regularne zwiedzanie się chyba tam nie odbywa. Organy w każdym razie przeszły renowację i brzmią wspaniale.
2026-04-24 16:20:11 (2 miesiące temu)
TW40
 
+1 głosów:1
do marek45: To lepsze przecież...
2026-05-18 18:27:05 (miesiąc temu)
yani
 
+1 głosów:1
do TW40:
Tam jest rewers pocztówki, a na nim są podani autorzy.
2026-05-18 18:56:39 (miesiąc temu)
marek45
 
do yani: Tak
2026-05-18 19:24:43 (miesiąc temu)
TW40
 
do yani: Jak jest dwóch to raczej już tylko opisie pod zdjęciem bo w formularzu można tylko jednego...
2026-05-19 22:06:04 (miesiąc temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do TW40: Na formularzu zawsze można było dodawać dwóch, chyba że nazwiska były za długie.
2026-05-20 08:30:31 (miesiąc temu)
2026-04-01 09:13:31 (2 miesiące temu)
do verbensis: Nie wiem czy oryginał to odpowiednie określenie, ale inne wydanie widokówki z szerszym kadrem.
2026-04-01 12:58:48 (2 miesiące temu)
do chrzan233 : Tamto wygląda na pierwotne, jasne zdjęcie z dobrze widocznym detalem (tak, wydane jako pocztówka), a tutaj jest prawdopodobnie enta już edycja wtrącona w ciemność.
2026-04-01 13:06:32 (2 miesiące temu)
do verbensis: Cienie są podciągnięte, nie da się ukryć. Gdyby wersja dodana przez Desperado była zbliżona jakością do tego co zazwyczaj na portalu niesie za sobą termin "skan oryginału", nie miałbym nawet chwili zawahania przed usunięciem powyższej, ale na ten moment część detali chowa się w cieniu, ale część jest wyraźniejsza.
2026-04-01 13:31:03 (2 miesiące temu)
yani
 
+1 głosów:1
do chrzan233 :
Pozwoliłem sobie wymienić na większe i w lepszej jakości oraz zmieniłem źródło. Głosuję za pozostawieniem.
Zdjęcie wrzucone przez Desperado też powinno zostać bo ma jednak trochę szerszy kadr.
2026-04-01 14:14:31 (2 miesiące temu)
chrzan233
 
+1 głosów:1
do yani: Dzięki.
2026-04-01 15:41:32 (2 miesiące temu)
1972 rok.
2026-04-26 09:34:32 (2 miesiące temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
Autor i datacja do ujednolicenia z
2026-04-01 09:10:09 (2 miesiące temu)
Lepszy duplikat tego zdjęcia w szerszym kadrze.
2026-03-17 12:20:28 (3 miesiące temu)
Krzyż na Hali Gąsienicowej jest symbolem upamiętniającym pierwszą Mszę Świętą, którą odprawił tutaj w sierpniu 1914 r. ks. Walenty Gadowski. Msza ta była celebrowana „w intencji ojczyzny i wszystkich Podhalan, którzy zginęli na frontach I wojny światowej”.
2026-04-26 08:32:36 (2 miesiące temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Szarotka, czyli któryś GPK Karpackiej Brygady
2026-03-22 12:58:18 (3 miesiące temu)
Tomasz123
 
+1 głosów:1
Łysa Polana, lata 80., bo tak wyglądają te trzy auta
2026-03-22 18:00:07 (3 miesiące temu)
do Tomasz123: Dzieki.
2026-03-22 18:27:42 (3 miesiące temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do bonczek_hydroforgroup: Skasowałem przypisanie do przejścia polsko-czechosłowackiego, jest to obiekt przejścia przedwojennego.
Przejście polsko-słowackie występuje jako dawne polsko-czechosłowackie. Muszę to przedwojenne oznaczyć, że przedwojenne, żeby nie było nieporozumień.
2026-03-22 18:34:12 (3 miesiące temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Ok dzięki.
2026-03-22 18:35:45 (3 miesiące temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Do Bogdan: Zdjęcie winno być też przypisane do miejscowości, w której zrobiono zdjęcie.
Oznaczyłem tez na mapie miejsce wykonania fotki.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2026-06-05 18:35:46 (22 dni temu)
do blaggio.: Góra jest przypisana także do tej miejscowości - Łpasze Niżne, bo leży w jej granicach. Mogę zmienić ścieżkę przypisania.
2026-06-05 18:44:35 (22 dni temu)
do Bogdan JS: Och qurde, nie wpadłem na to. Jakoś rzadko spotyka się góry przypisane też do miejscowości i dlatego. Ale mój tok myślenia przebiegał w ten sposób, że góra jest w oddali a zdjęcie głównie pokazuje fragment terenu i drogi w Łapszach.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2026-06-05 20:58:59 (22 dni temu)
fantom
 
+3 głosów:3
Widok z Ostrego Wierchu w Pieninach
2026-06-09 20:12:30 (18 dni temu)
fantom
 
+4 głosów:4
Jako że wrzućca nierychliwy - przypisuje fotkę do Pienin.
2026-06-13 10:18:44 (14 dni temu)
Pokaż na mapie
637 Dyskusji (ostatnia 14 dni temu)
Karpaty - obiekty i wydarzenia
poprzedniaSTR.1 STR.0
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet