| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Beskid Niski

Beskid Niski – pasmo górskie w Karpatach między przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie. Wschodnia granica Beskidu Niskiego jest zarazem granicą Karpat Wschodnich i Zachodnich.
Beskid Niski graniczy od wschodu z Bieszczadami, od północnego wschodu z Pogórzem Bukowskim, od zachodu z Kotliną Sądecką, od południowego zachodu z Beskidem Sądeckim, a od północy z Pogórzem Środkowobeskidzkim. Na południu przechodzi w Pogórze Ondawskie – granica ma charakter umowny i biegnie linią Bardejów–Svidník–Medzilaborce.
Beskid Niski leży na terenie dwóch państw: Polski i Słowacji. Najwyższy szczyt po stronie polskiej to Lackowa (997 m n.p.m., na niektórych mapach nawet 999 m, a po słowackiej Busov (1002 m), który jako jedyny przekracza 1000 m. Ważniejsze
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123następna
stoik
 
Ciekawe dlaczego hitlerowcy wszystko podpisywali tą samą czcionką. Tu jeszcze na co warto zwrócić uwagę to przypory po lewej stronie. Dziwne.A O/S to chyba Ostern Schlesien. Wychodzi na to że mieszkam na Wschodnim Śląsku. A zawsze myślałem, że na Cieszyńskim :) Jeszcze jedna ciekawostka, ze słowo Ostern podobno znaczy po niemiecku Wielkanoc. Tu się można jeszcze wbić w takie rzeczy jak Górny Śląsk. Ale Śląsk Cieszyński nigdy nie był Górny. Chociaż ma góry.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-23 08:05:48 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
do stoik: Takie są wilcze prawa zdobywców. W tym czasie tereny te zostały przypisane do Górnego Śląska. Teraz mamy Polski Śląsk, Czeski Śląsk, Niemiecki Śląsk. Może za jakiś czas będziemy mieli Śląski Śląsk.
2026-04-23 11:56:00 (2 miesiące temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do PiotrW: No wiesz. jak wiesz. Na Śląsku Cieszyńskim nie było zaboru a jedynie sukcesja. Mieliśmy nawet kilku wpływowych posłów w wiedeńskim Sejmie, ale nie jest to temat na którym się jakoś znam.
2026-04-23 12:18:22 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
+1 głosów:1
do stoik: Te zabory to w Bielsku-Białej ciekawy wątek. Wielu muszę tłumaczyć że Bielszczanie byli dla mieszkańców Białej zaborcami.
2026-04-23 12:22:29 (2 miesiące temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do PiotrW: Nie musimy chyba tłumaczyć dzieciom, że - za rzeką Białą kończyła się jakas tam cywilizacja Austriacka a zaczynała bieda Galicyjska. Dlatego też nie ma tam tylu fajnych zabytków :) W skrócie mówiąc. A ciekawy był skład narodowościowy Bielska, bo tam prawie nie było Polaków. Ale niech historią Bielska Białej zajmują się Bielszczanie. na ogół dopiero w drugim pokoleniu. Mają słabo rozwinięte poczucie tożsamości lokalnej. Nie obrażając nikogo, ale oni wiedzą o Bielsku mniej ode mnie. Ostatnio podałem taki link do parafii kościoła w Starym Bielsku. Polecam wszystkim Bielszczanom. Wspaniale zachowany kościół gotycki fundacji Księcia Przemysława Noszaka I Cieszyńskiego i niezmiernie wiele zachowanych reliktów. Linka już podałem : ) W Bielsku mieszkałem na stałe przez pół roku, ale nie będę wyręczał bielszczan w poznawaniu własnej historii. Polecam Wzgórze Trzy Lipki. Nieprawda, że trzy lipy posadził Sobieski, ale podążała tamtędy jakaś chorągiew husarii w drodze na Wiedeń. Ładny widok. Przy okazji takie zielone tereny i dawna sieć poniemieckich schronów polowych. Nie bunkrów. Jeden CKM i dwaj do obsługi. Ładny teren spacerowy. Obecnie na szczycie wspomnianego ... Chwalmy Pana za Wikipedię - Nie muszę się rozpisywać.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-23 12:30:13 (2 miesiące temu)
stoik
 
do stoik: nieładnie dopowiadać samemu sobie - ale z różnych opowieści przekazywanych z pradziada na innego dziada dowiedziałem się, że szli nawet przez Istebną. przełęczami i na skróty. a jakiś tam mniej ważny oddział nawet przez Cieszyn. Kto ciekaw niech poczyta. Główne siły nie szły obecnym mostem granicznym :) Jak wspominałem ograniczam swoje zainteresowania do terenu dawnego Księstwa.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-23 12:54:48 (2 miesiące temu)
do PiotrW: Rzekomy Niemiecki Śląsk to w rzeczywistości Łużyce.
2026-04-23 12:55:33 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
+3 głosów:3
do stoik: Mało ludzi w Polsce rozumie złożoność Śląska.
2026-04-23 12:56:25 (2 miesiące temu)
stoik
 
do PiotrW: Jak ktoś czytał Pana Samochodzika to wie że część Berlina znana jako Köpenick była pierwotnie słowiańskim grodem. Zapewne od słowa kopnik lub kopiec, czyli po naszemu wzgórze. nawet Wikipedia o tym wspomina :) ale fajnie
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-23 13:11:33 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
+1 głosów:1
do stoik: Tak jak przez wieki językiem krakowskich mieszczan to był język niemiecki.
2026-04-23 13:23:13 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
do Jarosław Dubowski: Prawidłowa nazwa to Łużyce Śląskie, Goerltz chyba do Łużyc się nie zalicza, Sudety Żytawskie to też Śląsk.
2026-04-23 14:08:01 (2 miesiące temu)
stoik
 
do PiotrW: Piotrze. mieszkam w mieście które ma totalnie popierdzieloną historię. Ale Cieszyn zawsze był uważany za miasto, gdzie nie ocenia się ludzi ani poprzez pryzmat narodowości, ani wiary. Dlatego centralna Diecezja Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego znajduje się w Cieszynie. W tym najbardziej okazały z bodaj siedmiu Kościołów Łaski. Polecam darmowe koncerty organowe. Toccata i Fuga Bacha brzmią nie tyle dobrze i świetnie, co.... brak słów. Z ciekawości dodam, że wygodnie może tam usiąść około 1000 ludzi. Ale jak się dobrze upcha to więcej. dla dokładności dodam, że wnętrze posiada znakomitą akustykę. ale tym tych co byli chyba nie trzeba o tym przekonywać. Sors ale jak ktoś lubi Bacha to musi poszukać własnoręcznie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-23 20:41:27 (2 miesiące temu)
chrzan233
 
+1 głosów:1
do stoik: Nie, żebym miał ochotę się,licytować, ale według tego co mi utkwiło, kościół w jeleniogórski jest największy w tym zestawieniu, także po względem pojemności:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2026-04-23 22:46:50 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
do stoik: Wiem. Mój kuzyn tam często dyrygował swoim chórem.
2026-04-23 22:56:14 (2 miesiące temu)
paulus60
 
+1 głosów:1
do chrzan233 : To prawda, ale w związku z tym, że jeleniogórska świątynia to obecnie rzymskokatolicki Kościół Garnizonowy pw. Podwyższenia Krzyża Świętego to aktualnie cieszyński Kościół Jezusowy jako nadal czynny ewangelicko - augsburski jest największą świątynią z grupy kościołów łaski w Polsce.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2026-04-24 10:19:33 (2 miesiące temu)
do paulus60: Garnizonowy już nie, ale Podwyższenia Krzyża Świętego owszem. W takim razie jakie inne kościoły oprócz cieszyńskiego biorą udział w tym rankingu?
2026-04-24 10:48:22 (2 miesiące temu)
paulus60
 
+1 głosów:1
do chrzan233 : Racja. Fakt, trudno tu o ranking. W prostym spojrzeniu na tę kwestię jakoś niezrozumiale dla samego siebie umknął mi fakt, że dziś tylko kościół cieszyński ze zbudowanych sześciu kościołów łaski istnieje jako świątynia protestancka. Chyba gdzieś zupełnie nieświadomie doliczyłem sobie kościoły pokoju. Zwracam honor.
2026-04-24 14:35:20 (2 miesiące temu)
stoik
 
do paulus60: opis na wiki jest raczej skąpy. jak chodzi o kościoły Łaski. Ale już tu konkretnie mamy bardziej obszerny artykuł który mówi, tu cytat - Kościół Jezusowy w Cieszynie – największy ewangelicki kościół w diecezji cieszyńskiej i w Polsce.a tu link - Warto się zapoznać, a zwłaszcza polecam koncerty, które odbywają się w ramach rozmaitych festiwali.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-24 14:46:04 (2 miesiące temu)
stoik
 
do chrzan233 : ja też się nie lubię licytować, ale gdzie 57 metrów a 75. nie ta skala. ani kubatura. :)
2026-04-24 14:50:42 (2 miesiące temu)
chrzan233
 
+1 głosów:1
do stoik: Rozumiem, największy, czyli z wyższą wieżą. Wysoko tam się u Was siedzi słuchając Bacha.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2026-04-24 15:14:41 (2 miesiące temu)
stoik
 
do chrzan233 : Warto pozwiedzać cały kościół. Ale nigdy nie byłem wyżej niż na parterze. W pomieszczeniach na piętrze znajduje się zacne Muzeum Protestantyzmu. Tez nie byłem :) No i nie proponuję się tam wybierać zimą, bo kościół jest dość oszczędnie ogrzewany. Ale jest takie powiedzenie "twardy jak lutersko wiara pod Cieszynem". Raz byłem na pogrzebie sąsiada, to tyłek prawie przymarznął mi do ławki.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-24 15:49:33 (2 miesiące temu)
do stoik: Byłem tylko raz, ale już lata temu. Może uda się wybrać w bliższej lub dalszej przyszłości.
2026-04-24 15:55:59 (2 miesiące temu)
stoik
 
do chrzan233 : Cieszę się. Na wieży nigdy nie byłem, ale regularne zwiedzanie się chyba tam nie odbywa. Organy w każdym razie przeszły renowację i brzmią wspaniale.
2026-04-24 16:20:11 (2 miesiące temu)
Nemezis
 
+1 głosów:1
Podobieństwo do Grabarki :)
2024-09-12 20:38:54 (rok temu)
ADA ADAM
 
+1 głosów:1
mogę dodać podobne ,a jednak inne z 1976 roku
2019-02-04 23:51:16 (7 lat temu)
do ADA ADAM: No to czekamy i zgóry dziekujemy ☺☺☺
2019-02-05 06:52:27 (7 lat temu)
4elza
 
Korekta datowania.
2023-05-03 08:23:53 (3 lata temu)
Krzyż i tabliczka?
2019-11-01 09:44:46 (6 lat temu)
Fragment pasma po prawej przypomina Grzbiet Południowy Gór Kaczawskich.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kierunki lewy - prawy
2019-11-01 09:45:48 (6 lat temu)
Bogdan JS
 
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: Dodałem w opisie tekst z tabliczki na krzyżu.
2019-11-01 12:34:43 (6 lat temu)
Waldemar S
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Z prawej strony to słynna Góra Cergowa :) (716 m) :)
2023-01-08 20:02:35 (3 lata temu)
Nemezis
 
Utworzyłam obiekt Przymiarki i Twoja fotka jest już we właściwym obiekcie :)
2023-02-26 23:49:41 (3 lata temu)
polskup
 
+2 głosów:2
Ja błagam o zmianę opisu. Czech to tam nigdy nie było, co najwyżej Czechosłowacja...
2025-03-08 07:00:44 (rok temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do polskup: Zmienione. A może to trzeba tez przypisać do granic RP ?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dod.
2025-03-08 09:12:15 (rok temu)
polskup
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: Od razu lepiej :) To jeszcze na sąsiednim: Nie zauważyłem go wcześniej.
Od razu mi się przypomniało, jak kiedyś mówiono i pisano "czeskie Tatry" :)))
2025-03-08 09:20:24 (rok temu)
ZPKSoft
 
do polskup: Już skorygowane. Ale wraca temat przypisania do granicy. Gdyby oba zdjęcia też dodać do wskazanego w linku obiektu to chyba należy zmienić jego nazwę z posterunku na samą granicę. Co Ty na to ?
2025-03-08 09:29:23 (rok temu)
polskup
 
do ZPKSoft: Tak to jest, jak się pisze równocześnie. To od początku: Posterunek chyba był nieco dalej od granicy i samego posterunku bym nie ruszał. Natomiast zdjęcia można przypisać do granicy. Tworzenie obiektu przejścia granicznego (jesli było) nie ma chyba sensu, bo jest tożsame z przełęczą.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-03-08 09:31:11 (rok temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Posterunek jest kilometr od granicy i jest przypisany do granicy. W sumie może ma to jakiś sens. To w takim razie te 2 zdjęcia trzeba też przypisać do tego samego posterunku.
2025-03-08 09:38:43 (rok temu)
ZPKSoft
 
do polskup: Ok.
2025-03-08 09:54:48 (rok temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: i do Polskup: Przepraszam, ale jednak postanowiłem zaingerować, bo dotychczasowe przypisania nie wydały mi się jednak zbyt zręczne. :-)
Oba zdjęcia stare z krzyżem i kamieniem granicznym nr 1 przypisałem do samych granic zgodnie ze zwyczajem, a odpisałem od posterunku. Przy okazji kilka zdjęć współczesnych łącznie z najnowszymi z przełęczy przypisałem do granicy polsko-słowackiej.
Pozostaje jeszcze do rozstrzygnięcia kwestia, czy przed wojną na przełęczy było jakieś przejście graniczne, bo wtedy zdjęcia z krzyżem z tamtego okresu mogłyby może trafić do jego obiektu zamiast do granic. Ewentualne przejście powinno być odrębne od przełęczy, a co najwyżej do niej też przypisane, bo zdjęcie jego dotyczyłyby tylko okresu jego istnienia. Zmieniłem nazwę obiektu posterunku (nazwa miejscowości na końcu), bo miesza się z nazwami przejść granicznych. Posterunek nie jest tożsamy z przejściem granicznym.

A tak na marginesie: przypisania do całych przedwojennych granic dziś już chyba nie wystarczą i przydałoby się wydzielić granice np. polsko-czechosłowacką jako odrębny obiekt tematyczny. Od jakiegoś czasu grzebię trochę przy granicach schodząc w dół od najnowszych i być może przyjdzie czas zabrać się za tą.
2025-03-08 17:32:30 (rok temu)
polskup
 
do blaggio.: Ja przyjmuję takie rozumowanie, tym bardziej, że sprzątasz w temacie i masz jakąś spójną wizję. Jak widać z przebiegu rozmowy byłem nieco nieogarnięty :)
Nie znalazłem u siebie danych na temat przejścia, ale jeszcze podrążę w materiałach czechosłowackich.
2025-03-08 19:00:53 (rok temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Uzupełnienie: Wikipedia podaje, że było przejście, ale nie dla wszystkich, tylko małego ruchu granicznego, w rejonie słupów 10/11, 10/12. I tu mi się coś nie zgadza. Bo Na obrazku mamy XIV/I, a na mapie WIG-100 numeracja się resetuje z 48 znów na 1 na Przełęczy.
2025-03-08 19:28:50 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do polskup: To wygląda na pomyłkę. Do tego w wiki użyto nazwy Velke Čertižne, ale takiej miejscowości nie ma, jest tylko Čertižne.
Na razie nie ma musu zakładania obiektu przejścia, bo właściwie na żadnym zdjęciu oprócz drogi nie widać niczego, co można by uznać za takie.
2025-03-09 18:37:08 (rok temu)
polskup
 
do blaggio.: Zwróciłem uwagę na tę różnicę, ale biorąc pod uwagę węgierską nazwę wsi mogła się ona w którymś momencie tak nazywać. Nagy = Wielki :)
2025-03-09 19:25:44 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do polskup: Głęboko sięgnąłeś, nieźle. ;-)
Ja tylko oparłem się na tym, co widać na WIG-ówce.
2025-03-09 21:29:40 (rok temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do blaggio.: A ja tylko tu: , na prawej ramce.
2025-03-10 06:35:22 (rok temu)
Nemezis
 
Proszę ADM o dopisanie Góry Winiarskiej do Wzgórz Rymanowskich
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2025-03-16 13:49:54 (rok temu)
Nemezis
 
Proszę Admina o usunięcie przecinka na końcu nazwy obiektu. Z góry dziękuję :)
2023-02-27 01:25:04 (3 lata temu)
4elza
 
do Nemezis: Usunięty.
2023-02-27 06:14:33 (3 lata temu)
Nemezis
 
do 4elza: Dziękuję.
2023-02-27 08:20:37 (3 lata temu)
Rafał T
 
+1 głosów:1
Fachowo to wieża telekomunikacyjna, warto też zmienić kategorię - może na radio (niestety nie mamy nic z telekomunikacji).
2024-07-22 00:00:50 (rok temu)
morganghost
 
+2 głosów:2
Miejsce by się zgadzało, ale ktoś musiał pomylić dane na tablicy kierunkowej. Z tej Magury do Wątkowej jest 11min, a do Kornut 45min, a jest napisane odwrotnie :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawka czasu
2026-01-22 14:22:17 (5 miesięcy temu)
polskup
 
do morganghost: Tam jest: Kornuty 1 1/2 g. Natomiast jeżeli chodzi o drugi czas, to chyba nie chodzi o Wątkową, tylko węzeł szlaków na Magurze Wątkowskiej. W tamtym czasie te długości przejść często były niedorzeczne, a co najmniej uznaniowe.
2026-01-22 19:36:57 (5 miesięcy temu)
morganghost
 
+2 głosów:2
do polskup: No właśnie coś mi tu totalnie nie pasowało, może to czasy były dla jakieś konkretnej grupy wiekowej :)
2026-01-25 22:03:36 (5 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Do Morganghost: To była typowa pod względem przeznaczenia wieża triangulacyjna. I jako taka jest oznaczona na starych mapach topograficznych. Jednak, że ma konstrukcję stalową, to już nie jest typowe. Przypisałem swój artykuł tez do tej wieży.
Widać tu dwie przenikające się konstrukcje: właściwą wieżę i wewnątrz niej niezależną konstrukcję tzw. statywu zakończonego stolikiem obserwacyjnym widocznym na jednym ze zdjęć.
Przyznam się, że jeszcze nie spotkałem nigdzie takiej wieży triangulacyjnej.
2026-02-16 21:39:00 (4 miesiące temu)
morganghost
 
+3 głosów:3
do blaggio.: Stała druga takiej samej konstrukcji na Baranim (na zachód od tej), runęła pod naporem osadzonego lodu na przełomie 1999/2000 - są jej stare zdjęcia to w wolnej chwili spytam autorów czy mogę tu wrzucić.
2026-02-16 22:54:54 (4 miesiące temu)
Pokaż na mapie
26 Dyskusji (ostatnia 2 miesiące temu)
Mapa krajobrazowa Beskidu Niskiego. Fot. "O Łemkowszczyźnie".
Schronisko i drogowskazy w Beskidzie Niskim.
1933
-
1962
1933
-
1971
1970
-
1972
1980-1990
1970
-
1990
1970
-
1990
1990-1995
2000-2010
1987
-
2010
1987
-
2015
2005
-
2015
Beskid Niski - obiekty i wydarzenia
657m STR.2 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet