| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (7)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Śląskie - zdjęcia niezidentyfikowane

5 subskrypcji
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789101112następna
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Przypomina kolonie w Knurowie ale pewien nie jestem.
2018-09-02 19:04:57 (7 lat temu)
Knurowskiposzukiwacz
 
+1 głosów:1
Poniatowskiego 3 i 5
2026-02-26 15:35:03 (4 miesiące temu)
do ritterswalder: Dzięki.. To bardzo prawdopodobne.
2018-09-03 01:10:02 (7 lat temu)
do ritterswalder: A co na to wskazuje, bo niewiele tutaj widać?
2018-09-03 01:29:40 (7 lat temu)
Petrus
 
do Knurowskiposzukiwacz: Taki układ okien te domki mają od strony ogródków, więc to na pewno jeden z nich. Skąd potwierdzenie, że to akurat ten adres?
2026-02-26 21:01:18 (4 miesiące temu)
Prawdopodobnie ślepa ściana na tyłach budynku Dworcowa - Dunikowskiego. Dodatkowe okna wybito zapewne w okresie poźniejszym.



2026-03-12 09:06:41 (3 miesiące temu)
Jeden taki stał na Rynku w Żywcu...
2022-02-19 16:56:08 (4 lata temu)
A to nie jest Stanisław Bareja i kadr z któregoś z jego filmów?
2026-03-12 09:11:04 (3 miesiące temu)
max
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Taki misiek w ortalionie?
2022-02-19 17:28:29 (4 lata temu)
do max: Też.
2022-02-19 22:18:48 (4 lata temu)
Petrus
 
2026-03-06 19:25:12 (3 miesiące temu)
rdx0
 
tak na gorąco. Gdyby w tle była wieża na ul. Piekarskiej w Sosnowcu to było by obok mnóstwo kominów. Gdyby to była wieża huty Szopienice podobnie. Jedynie wieża na ul. Korczaka w Katowicach widziana z rejonu starego Sosnowca mogła nie mieć w tle kominów. Tor na pewno nie szlakowy, teren przypomina początki piaskowni które po zamknięciu zostały zalane. Tylko że one były wtedy po niemieckiej stronie
2024-06-06 18:50:49 (2 lata temu)
rdx0
 
Jeszcze gdyby popatrzeć na dachem chałupki po prawej mógłby to być widok na ten most? na Radosze , ale wtedy słabo pasuje albo w ogóle do torów i otoczenia. Banita żyjesz?
2024-06-06 21:09:51 (2 lata temu)
Banita
 
+1 głosów:1
Żyję, czasem luknę co nowego. Tak na szybko co widzę, to na lewo od chałupki w dali jest jakiś zakład, do wersji z Radochą by podchodziło ale muszę ocenić odległości od wieży, mostu i torowiska. Ale istotne jest także słońce. Pada z prawej strony zdjęcia, co widać po cieniach postaci i samych torów. Cień jest długi, więc pozycja słońca jest na wschodzie lub na zachodzie, zatem torowisko biegnie na kierunku północ- południe
2024-06-06 23:10:07 (2 lata temu)
Banita
 
Pierwsza prawdopodobna lokalizacja to Zgorzelec. Widok z zachodu (od strony Niemiec) na wieżę ciśnień Być może nawet domek na pierwszym planie to Nastawnia Zgorzelec między torowiskiem a Cienistą która biegnie wzdłuż torów.. Na lewo od wieży dom z dwoma kominami ??
2024-06-09 00:24:04 (2 lata temu)
rdx0
 
do Dana- skąd trop na Sosnowiec?
2024-06-09 17:50:54 (2 lata temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
2026-06-16 21:37:53 (11 dni temu)
do Banita: Jeżeli zdjęcie zostało zrobione między listopadem a lutym to słońce mogło być nawet na południu i dawać taki cień.
2024-06-06 23:18:38 (2 lata temu)
Banita
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Nie tak długi cień. Wypada także zrewidować okolice Huty Bankowej. Mam wrażenie kominów ustawionych w szeregu. Dąbrowy sprzed dekad aż tak bardzo nie znam i czy stała jakąś wieża w znacznej odległości od Huty
2024-06-06 23:29:25 (2 lata temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Banita: Cień szyny może być dużo dużo dłuższy w grudniu i styczniu przy słońcu świecącym w samo południe niż ten który widać na zdjęciu. Dla wysokości słońca 15 stopni nad horyzontem dla każdego centymetra wysokości mamy cień o długości 3,73cm czyli zakładając że szyna ma wysokość 15cm to cień mógłby mieć wtedy aż 56 cm długości czyli aż 39% odległości między szynami biorąc pod uwagę tor o szerokości 1435mm. Nie wiem jak szeroki jest tor na zdjęciu ale jeżeli przyjmiemy 1435mm to cień który widać na zdjęciu który stanowi 10% szerokości między szynami dla 15cm wysokiej szyny da nam wysokość słońca około 40 stopni czyli całkiem wysoko jak na Polskę - to daje bardzo szeroki przedział położenia słońca w horyzoncie od 103 do 257 stopnia czyli prawie od wschodu do prawie północy a położenie słońca na południu (180 stopień) wchodzi w grę dla okolic 1 dnia jesieni i wiosny.
2024-06-07 00:10:39 (2 lata temu)
Banita
 
do Neo[EZN]: Stąpam po tej planecie dość długo i jeszcze nie zauważyłem by w okresie jesienno-zimowym w samo południe cień był dłuższy od mojego wzrostu.
2024-06-07 00:34:03 (2 lata temu)
Banita
 
do Neo[EZN]: Mościckiego nie leży idealnie w linii południe-północ, ale słońce jest już za południem i cień człeka nad kobietą w jasnym kubraczku nie zdradza by był dłuższy
2024-06-07 00:54:37 (2 lata temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Banita: W samo południe w Sosnowcu cień jest dłuższy od wysokości między 3 kwietnia a 8 września. Czyli od września do kwietnia cień będzie dłuższy (wysokość słońca nad horyzontem musi być poniżej 45 stopni). Proponuję spojrzeć na cienie ludzi w grudniu - słońce było wtedy na wysokości 16 stopni nad horyzontem a zdjęcie zostało wykonane prawie w samo południe słoneczne. Zobacz jak długi cień rzucają szyny kolejowe - - znacznie dłuższy niż ten na komentowanym, starym zdjęciu.

Dla tych założeń które podałem wcześniej (szerokość toru 1435mm, wysokość szyny 15cm) i biorąc pod uwagę brak liści na drzewach w grę wchodzi położenie słońca między SE a SW (czyli również S).
2024-06-07 10:03:01 (2 lata temu)
rdx0
 
do Banita: ło matko, trochę daleko
2024-06-09 17:47:43 (2 lata temu)
Dana
 
2024-06-09 17:55:21 (2 lata temu)
do rdx0: A ja patrząc na tych ludzi i porównując ich wzrost z szerokością toru raczej sugerowałbym teren po stronie wówczas rosyjskiej. ;-)
2024-06-09 18:43:34 (2 lata temu)
rdx0
 
do blaggio.: rozumiem to przymrużenie oka. Ale jeśli to coś widoczne nad dachem po prawej było by mostem kratownicowym na Brynicy to patrząc w lewo zamajaczyła by w widoku przędzalnia i pałac Schoena , kopalnia Renard na końcu była by to wieża na piekarskiej. Fotka wykonana by by była z okolicy zakładów chemicznych na Radosze . Innych tropów nie mam
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-06-16 14:28:12 (2 lata temu)
do rdx0: Według mnie "to coś nad dachem" może również być barakiem z oknami i drzwiami, ale i most wchodzi w rachubę, z tym że czy to akurat ten, nie mogę powiedzieć. Widzę w tym "pasku" dość regularnie rozstawione ciemniejsze punkty (w baraku mogłyby to być okna) w liczbie ok. 10, ale elementy konstrukcji mostu musiałyby być grubsze, niż we wskazanym przez ciebie, ewentualnie przy widoku pod ukosem dodatkowo mogły być widoczne jako szersze, niż en face. Obraz jest za bardzo rozmyty i pozostają tylko przypuszczenia.
2024-06-18 21:23:16 (2 lata temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
do blaggio.: raczej tak jak napisałeś to coś to jakeś zabudowanie. Próbowałem się jakoś ustawić do wieży a takie były na ul.Piekarska wyburzona, i dwie w Szopienicach istniejące nadal i w dobrym widoku z Sosnowca
2024-06-19 17:51:12 (2 lata temu)
Dana
 
do rdx0: Nie mam pojęcia, jak na to wpadłeś - wielkie uznanie i dzięki :) Zastanawiałam się, jak to najlepiej przypisać, na razie jest do ul. Stawiska; może będzie ktoś miał inny pomysł. Podpowiesz, jaki to tor (linia) i która to wieża ciśnień? Chciałabym uzupełnić opis pod zdjęciem.
2026-06-20 09:52:36 (7 dni temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
do Dana : ale ja nie jestem pewny tego miejsca. To wieża ciśnień i budynek cechowni dawnej Huty Metali Nieżelaznych w Szopienicach. Podobnie to wygląda natomiast trzeba się jeszcze temu przyjrzeć. Odległość torów na fotce od wieży jest zdecydowanie większa.
2026-06-21 09:03:41 (6 dni temu)
Dana
 
do rdx0: W takim razie wraca do niezidentyfikowanych - na pewno kiedyś do się ustalić coś pewniejszego :)
2026-06-21 09:47:28 (6 dni temu)
Banita
 
do rdx0: Patrząc ze wschodu w kierunku zachodnim (na tę wieżę) tor nie rzucałby cienia na podkłady od słońca z prawej strony zdjęcia (z północy)
Gdyby jednak ustawić się bliżej Katowic Szopienice to i odległość do wieżyczką by pasowała i cień na torowisku.
Powstaje jednakże drugie ale...
Wieża stała na terenie huty metali nieżelaznych, czyli dość wysokie hale i kominy a na zdjęciu tego brak. Wyłania się coś dopiero w dali za mgłą na prawo od wieży.
2026-06-22 14:00:55 (5 dni temu)
Mariusz Senderowski
 
+4 głosów:4
Zdjęcie _na pewno_ nie pochodzi sprzed 1939. Po pierwsze dlatego, że Schlesische Kleinbahn A.G. przemianowano na Śląskie Kolejki S.A. w roku 1925 a wtedy o przebudowie toru wąskiego na normalny dopiero myślano. 4 wrzesnia 1939 roku Śląskie Kolejki ponownie zmieniły nazwę na Schlesische Kleinbahn. Po drugie - na zdjęciu jest wagon wyprodukowany dla Düsseldorfu przez Waggonfabrik Uerdingen A.G. Na Górny Śląsk został sprowadzony w roku 1941 lub 1942.
2026-02-11 20:41:41 (4 miesiące temu)
DominoKato
 
+1 głosów:1
do Mariusz Senderowski: Cenne informacje! :) Dziękuje
2026-02-17 23:05:35 (4 miesiące temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
Bliżej końca XX wieku
2026-03-15 12:01:20 (3 miesiące temu)
4elza
 
do Woj11: Wydawało mi się, że te ubrania dziewczynek wcześniejsze...
2026-03-16 05:56:02 (3 miesiące temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Może lokalizację zdradzi cień na kamienicy ...
2026-04-24 21:08:17 (2 miesiące temu)
Krzyś_
 
+3 głosów:3
do Dana : To do tej pory najlepszy cień na FP :-)
Od 1906 piekarnia Franz Bienek jest przez kilka lat wskazywana przy Gutenberg Strasse 9 (Bogedaina) w Królewskiej Hucie.
Ale czy to tam? Mało prawdopodobne, bo była tam nieco bardziej dekoracyjna zabudowa. A na panoramach i lotniczych trudno dostrzec takie kopulaste kształty. Ale zobaczymy - to na razie pierwszy ogląd sytuacji. Według tabliczki nad drzwiami to chyba numer 11.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzup.
2026-04-25 11:25:39 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
do Krzyś_: Weź jeszcze pod uwagę, że po wojnie, w Bytomiu rozpoczęto intensywną "przebudowę przez wyburzenia",
2026-04-25 11:48:16 (2 miesiące temu)
2026-06-16 14:50:30 (11 dni temu)
Jazzek
 
do da signa: Przepiękny domek jednorodzinny z prefabrykatów, dość rzadkie zjawisko. Ciekawe, czy płyty z jakiejś budowy, czy specjalnie zamawiane na ten domek.
2026-06-16 15:25:01 (11 dni temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Raczej jakieś odrzuty z fabryki domów.
2026-06-16 16:54:24 (11 dni temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do Jarosław Dubowski: Blok jednorodzinny ;). Jeden deko inny do 2015 stał w Bydgoszczy
2026-06-16 17:00:19 (11 dni temu)
do Woj11: Tak, tamten parterowy był.
2026-06-16 18:06:58 (11 dni temu)
Woj11
 
do Jarosław Dubowski: Ponoć stawiano tak całe osiedla
2026-06-16 19:20:26 (11 dni temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Woj11: Z rzadka - gdzień na Dolnym Śląsku kojarzę ulicę z taką zabudową. Oleśnica? Oława?
2026-06-16 22:03:14 (11 dni temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Jeżeli pomoże to dla zlokalizowania, to na zdjęciu strój rozbarsko-bytomski
2026-06-24 16:29:03 (3 dni temu)
120 Dyskusji (ostatnia 3 dni temu)
Polska NN.
Gdzieś na Slasku
1890
-
1915
1890
-
1915
1909
-
1914
1908
-
1920
1908
-
1920
1910
-
1920
1910
-
1920
1914
-
1920
1900
-
1939
1900
-
1939
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet