A nie jest to czasem rok 1945 styczeń po wtargnięciu Armii Czerwonej ? Na innym zdjęciu z tymi samymi zniszczeniami jest przypisany rok 1945.
Rafał Eckiert (Beuther) (2026-06-28 10:24:48)
Według opisów na drugich stronach fotografii uszkodzenia powstały 1 września 1939 roku przez ostrzelanie przez polską artylerię, pytanie kto się myli ?, wiele razy nabrałem się na informacje i daty, ktoś coś kiedyś napisał, a reszta powiela.
Jarosław Dubowski (2026-06-28 13:32:42)
Obstawiam że to raczej 1939 - do 1945 niezbyt pasuje - po pierwsze pora roku (Bytom zajety został w końcu stycznia) po drugie na okoliczności dokumentacji (zwłaszcza zdjęcie
gdzie całe znniszczenia to jest kupka gruzu na ulicy).
Inna sprawa kto tych zniszczeń w 1939 dokonał, jakoś trudno mi sobie wyobrazić sens ostrzału miasta przez Wojsko Polskie z jakiegoś małokalibrowego (może przeciwlotniczego) działka, być może całość była pomyślana jako forma niemeckiej prowokacji.
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)