| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Mauzoleum śp. Karola Scheibler`a na cmentarzu ewangielickim w Łodzi

proszę czekać...

Gdy konkursy publiczne na projekt kaplicy cmentarnej nie rozwiązały zadania po myśli rodziny śp. Karola Scheibler`a, budowniczowie Edward Lilpop i Józef Dziekoński opracowali wspólnie, na początku roku 1885, projekt, który do wykonania przyjętym został.

Gdy konkursy publiczne na projekt kaplicy cmentarnej nie rozwiązały zadania po myśli rodziny śp. Karola Scheibler`a, budowniczowie Edward Lilpop i Józef Dziekoński opracowali wspólnie, na początku roku 1885, projekt, który do wykonania przyjętym został. Tegoż roku, na początku czerwca rozpoczęto budowę i ukończono ją w zupełności w r. 1888. Przeniesienie z grobu familijnego zwłok śp. K. Scheibler`a i zwłok dwóch jego synów, a zarazem poświęcenie kaplicy odbyło się 1. września 888 roku. Cala konstrukcya i dobór materyałów budowlanych urzeczywistnione zostały ze szczególną starannością, nader rzadko może przytrafiającą się, w naszych stosunkach budowlanych. Mury podziemia jak również i kaplicy, zwłaszcza te, których grubość jest bardzo znaczna, są z cegły wyborowej na zaprawie cementowej. Części budynku o ścianach cienkich są całkowicie z piaskowca szydłowieckiego wykonane. Zewnętrzne powierzchnie ścian obłożono również kamieniem, kilka też płaszczyzn oblicowano cegiełką sigersdorfską, dla zaznaczenia, że osnowa ścian zasadniczych jest wymurowaną z cegły palonej.

Roboty kamieniarskie wykonane zostały bardzo starannie i dokładnie, przez firmę Norblin i Heurteux. Fasadę frontową, wieżyce schodowe na froncie, szczyty boczne, przybudowania dla schodów bocznych, balustrady, galerye, szczyty nad oknami i wieżę środkową, główną, wykonano całkowicie z piaskowca szydłowieckiego. Kamienie ustawiano na zaprawie cementowej, łącząc je ze sobą ankrami bronzowemi, dla uniknięcia rozpękiwania się z czasem, wskutek wywiązującej się rdzy przy użyciu ankier żelaznych. Wewnętrzna powierzchnia murów podziemia, w którem mieszczą się groby, obłożoną jest również kamieniem. Tablice dla napisów są marmurowe; grób K. Scheiblera wykonano z marmurów kolorowych. Ściany wewnętrzne kaplicy i sklepienia są otynkowane. Arkadki z kolumienkami i z cokołami, stanowiące dolną część ścian wewnętrznych są z kamienia.

Ołtarz wykonano z marmuru białego kararyjskiego. Dachy główne pokryto łupkiem szkockim, wszystkie zaś gzemsy i powierzchnie o spadkach płaskich blachą miedzianą. Wszystkie roboty z żelaza kutego, jako to kraty, grzebienie na szczytach dachów, krzyże i drzwi zewnętrzne, całkowicie z żelaza, wykonała fabryka Wł. Gostyńskiego. Figury aniołów na wieży, przedstawiające orkiestrę, są odlane z metalu, według modeli artysty ś. p. A. Prószyńskiego. Ornamentacye zewnętrzne, kapitele liściaste, żabki i żleby wykonane w kamieniu podług modeli artysty Wł. Wojtasiewicza. Szyby wzorzyste okien pochodzą z fabryki Türcke w Zittau. w Saksonii. Posadzkę z kwadratów czarnych i białych ułożono z marmurów włoskich.

Cytat z zachowaną oryginalną pisownią z miesięcznika Architekt nr 1 z 1902 roku.
/Petroniusz/

 

 

 

 

Skomentuj artykuł
Tak dokładnie opisane co z czego, że aż kusi, żeby wziąć ten tekst ze sobą, iść na miejsce i zobaczyć, jak wygląda ten łupek szkocki, ta cegiełka sigersdorfska, itd.
2016-11-05 20:19:40 (9 lat temu)
 
do blaggio.: Racja.
2016-11-06 20:29:41 (9 lat temu)
  
Licho
 
2016-11-05 22:04:45 (9 lat temu)
 
do Licho: Przeczytaj, proszę, ostatnie zdanie w artykule (kursywą).
2016-11-06 18:34:15 (9 lat temu)
  
Licho
 
do Petroniusz: Tytuł też?
2016-11-06 19:50:57 (9 lat temu)
   
do Licho: Tak. Co ciekawe w treści autor dwa razy użył apostrofu a trzeci raz nie. Artykuł z apostrofami nie chciał się zapisać dlatego użyłem podobnego znaku (klawisz nad Tabem).
2016-11-06 20:26:04 (9 lat temu)
    
do Petroniusz: Dobrze, Licho, że poruszyłeś temat apostrofów, bo przy tej okazji jeszcze raz dokładnie przejrzałem tekst i poprawiłem kilka błędów (za krótki tytuł w stosunku do oryginału, błąd w nazwisku Scheiblera a przede wszystkim niewłaściwe źródło - Przegląd Techniczny zamiast miesięcznika Architekt).
2016-11-06 20:29:27 (9 lat temu)
     
Licho
 
do Petroniusz: Używanie gravisa zamiast apostrofu to temat na osobne piętnowanie :-P
2016-11-06 22:27:12 (9 lat temu)
     
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet