W 1908 r. pustą parcelę przy ówczesnej ul. Przejazd 34 zakupiło powstałe w 1905 r. Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich w Łodzi. W 1910 r. zakończono budowę Domu Ludowego, w którym urządzono pomieszczenia biurowe stowarzyszenia, salę zebrań oraz bibliotekę i salę teatralną. W 1920 r. otwarto tu kino „Ikar”. Od 1937 r. gmach był również siedzibą Stronnictwa Pracy. W 1939 r. okupant hitlerowski zajął budynki z przeznaczeniem na kasyno oficerskie. Po wojnie Dom Ludowy nie powrócił do SRCh, które w r. 1947 zostało zdelegalizowane. Wojsko nadal użytkowało nieruchomość. W 1961 r. przeniesiono tu Garnizonowy Klub Oficerski. Działało tu też do początku lat 90. kino „Oka”. Stowarzyszenie zostało reaktywowane w 1991 r. i natychmiast podjęło kroki w celu odzyskania nieruchomości. Starania zostały zakończone sukcesem w 2004 r. Klub Garnizonowy zmienił swoją siedzibę, a Stowarzyszenie przystąpiło do remontu budynków. Obecnie oprócz biur Stowarzyszenia mieści się tu teatr dla dzieci „Picolo”, restauracja „GKO Kasyno”, szkoła tańca „Salsa” a sala widowiskowa udostępniana jest dla organizowania różnych imprez kulturalnych. W parterowym budynku frontowym mieści się sklep oraz księgarnia wojskowa.
więcej
Dom Ludowy - siedziba Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich w Łodzi w pozostałych artykułach:
Po II wojnie obiektem władało LWP. Stąd GKO, czyli Garnizonowy Klub Oficerski. W nomenklaturze wojskowej przed wojną kasyno to był właśnie klub dla oficerów. Po wojnie było bardziej demokratycznie - klub dla kadry oficerskiej i podoficerskiej. W sali widowiskowej łódzkiego GKO mieściło się jeszcze do lat chyba 90. ogólnie dostępne kino "Oka" Wtedy obiekt przekazano następcom przedwojennych właścicieli - na prędce utworzonemu SRCh. Tak jak MDK "wrócił" do YMCA.