|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 7 głosów | średnia głosów: 6
listopad 1938 , Oryginalny opis tego zdjęcia to "Polskie wojska w czasie zajmowania czechosłowackich terenów Spisza w rejonie wioski Jurgów" (Польские войска во время захвата чехословацких земель Спиша в районе селения Йоргов). Najpewniej "Йоргов" to nasz Jurgów, w granicach Polski już od 1920, po stronie słowackiej nie ma żadnej wsi "Jorgov" ani "Jorgow", więc fotka najpewniej przedstawia po prostu przemarsz wojsk po polskiej stronie podczas operacji zajmowania Spisza i Orawy. |
Hełmy mają jakieś takie bardzo niemieckie... 2010-10-09 17:20:37 (15 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Ano mieli. Zobacz też tu: Polska 10 Brygada Kawalerii, biorąca udział w operacji zajmowania ziem Czechosłowacji w 1938 roku, wyposażona była właśnie w pozostałe po I wojnie światowej po Niemcach w magazynach wojska polskiego stalhełmy wzoru M1918. Opracowane w 1931 hełmy wz.31 nie nadawały się do użycia w jednostkach zmotoryzowanych, więc 10 BK stosowała zamiast nich albo francuskie hełmy Adriana wz. 15 albo właśnie poniemieckie M1918. 2010-10-09 20:15:03 (15 lat temu)
Opis radziecki faktycznie błędny. Jednostka wyruszyła z Jurgowa. Przekroczyła granicę wkraczając do Podspadów, do dziś tu jest przejście graniczne Jurgów-Podspady. Zajęli Jaworzynę Tatrzańską ale posuwali się również w kierunku Żdżaru. Być może przekroczyli rejon, którego nie zamierzało bronić wojsko Słowackie, co spowodowało strzały. Jeden z nich był śmiertelny. Na przedpolach Żdżaru zginął mjr. Stefan Rago. Zdjęcie przedstawia umieszczenie jego zwłok na pojazd wojskowy, stojący po prawej stronie drogi. Faktycznie sam Żdżar nie został ostatecznie włączony do II RP. Swoją drogą, skoro Zaolzie jest uwzględnione na FP, to powinny być też tereny Spiszu i Orawy zajęte w tym samej czasie. 2020-05-31 21:08:22 (6 lat temu)
|
|
Na stronie od 2006 styczeń
20 lat 5 miesięcy 21 dni |