| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Wydarzenia historyczne

Obchody Święta Niepodległości

1109

1109 - Wojna polsko-niemiecka

1618 1648

1618-1648 - Wojna trzydziestoletnia

1655
1660

1655-1660 - Potop Szwedzki

1740
1742

1740-1742 - I wojna śląska

1744
1745

1744-1745 - II wojna śląska

1756 1763

1756-1763 - Wojna siedmioletnia

1756
1763

1756-1763 - III wojna śląska

1794

1794 - Insurekcja kościuszkowska

1830
1831

1830-1831 - Powstanie Listopadowe

1863
1864

1863-1864 - Powstanie styczniowe

Więcej (50)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

1938 - Przyłączenie Spiszu i Orawy do Polski

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Hełmy mają jakieś takie bardzo niemieckie...
2010-10-09 17:20:37 (15 lat temu)
Julo
 
do Jarosław Dubowski: Ano mieli. Zobacz też tu:
Polska 10 Brygada Kawalerii, biorąca udział w operacji zajmowania ziem Czechosłowacji w 1938 roku, wyposażona była właśnie w pozostałe po I wojnie światowej po Niemcach w magazynach wojska polskiego stalhełmy wzoru M1918. Opracowane w 1931 hełmy wz.31 nie nadawały się do użycia w jednostkach zmotoryzowanych, więc 10 BK stosowała zamiast nich albo francuskie hełmy Adriana wz. 15 albo właśnie poniemieckie M1918.
2010-10-09 20:15:03 (15 lat temu)
Darek Pawlak
 
+1 głosów:1
Opis radziecki faktycznie błędny. Jednostka wyruszyła z Jurgowa. Przekroczyła granicę wkraczając do Podspadów, do dziś tu jest przejście graniczne Jurgów-Podspady. Zajęli Jaworzynę Tatrzańską ale posuwali się również w kierunku Żdżaru. Być może przekroczyli rejon, którego nie zamierzało bronić wojsko Słowackie, co spowodowało strzały. Jeden z nich był śmiertelny. Na przedpolach Żdżaru zginął mjr. Stefan Rago. Zdjęcie przedstawia umieszczenie jego zwłok na pojazd wojskowy, stojący po prawej stronie drogi. Faktycznie sam Żdżar nie został ostatecznie włączony do II RP. Swoją drogą, skoro Zaolzie jest uwzględnione na FP, to powinny być też tereny Spiszu i Orawy zajęte w tym samej czasie.
2020-05-31 21:08:22 (6 lat temu)
Luceks
 
Niestety Julo i tu się mylisz. Jurgów należał do Polski w latach 1920-1939. Później podczas wojny należał do Słowacji.
2010-10-09 19:10:31 (15 lat temu)
Julo
 
Nie mylę się i Ty się nie mylisz. Przeczytaj uważnie mój podpis pod zdjęciem, w którym wyraźnie podkreślam, że najprawdopodobniej myli się ktoś, kto w rosyjskim źródle fotografii umieścił nieprawidłowy komentarz.
2010-10-09 19:57:46 (15 lat temu)
Luceks
 
No cóż, ja dalej będe twierdził że rossyjski opis jest OK :)
Йоргов to jest proste transliterowanie do cyrylicy potocznie używanej nazwy wsi.
2010-10-18 13:02:22 (15 lat temu)
Julo
 
do Luceks: Tylko że ta wieś była w 1938 już od osiemnastu lat w Polsce, więc polskie wojsko nie miało potrzeby jej "zajmować". Dlatego rosyjski opis jest merytorycznie nieprawidłowy.
Prawdopodobnie jest to albo w innym miejscu, albo - jeśli w Jurgowie - to było to miejsce stacjonowania wojska polskiego przed przekroczeniem granicy i wkroczeniem na Słowację.
2011-07-29 14:07:37 (14 lat temu)
Oliwia
 
Czyli rozumiem że te zdjęcia nalężą do rosyjskiego archiwum ? Na pierszym planie widać nasze "czołgi", czyli tankietki.
2011-07-29 15:34:36 (14 lat temu)
Julo
 
do Oliwia: Podane jest źródło: waralbum.ru
2011-07-29 17:25:46 (14 lat temu)
marek45
 
2022-02-14 23:12:54 (4 lata temu)
WW
 
Chciałbym zaprotestować przeciwko przypisaniu tej mapki do działu \"Przyłączenie Zaolzia do Polski\", to zupełnie inny region geograficzno-historyczny. Z Zaolziem nie łączy Jaworzyny nawet moment wcielenia do Polski - stało się to prawie 2 miesiące później.
2010-10-09 14:26:40 (15 lat temu)
Julo
 
do WW: Zależy czym dla kogo jest \"moment\"... Z naszej perspektywy październik i listopad 1938 to właściwie ten sam czas, a \"przyłączenie Zaolzia\" to zapamiętana w świadomości historycznej szersza operacja, polegająca na przyłączeniu w tym samym czasie kilku skrawków Czechosłowacji pod koniec 1938. Oczywiście nie ma przeszkód, żeby albo (1) podzielić to na osobne dwie grupy zdjęć: dotyczące Zaolzia i dotyczące Spisza, albo (2) zmienić nazwę, na przykład na \"Przyłączenie Zaolzia i Spisza\". Oprócz tej mapki w kategorii tej znajdują się też fotografie, wykonane w listopadzie 1938 w okolicach Jurgowa, ale może w przyszłości pojawi się ich więcej?
2010-10-09 20:24:13 (15 lat temu)
WW
 
do Julo: No nie zgodzę się, \"nasza perspektywa czasowa\" nie może uzasadniać różnicy 2 miesięcy i stu kilkudziesięciu kilometrów. To tak samo, jakby zrobić dział \"wyzwolenie Warszawy\" i wrzucić do niego fotki Armii Radzieckiej zajmującej Poznań. Proponuję oddzielny rozdział \"1938 - Przyłączenie Spiszu i Orawy do Polski\".
2010-10-10 00:14:34 (15 lat temu)
Julo
 
do WW: Jeśli tak uważasz, to albo zmień nazwę działu albo załóż osobny dział na to przyłączenie Spisza słowackiego. Ja osobiście uważam, że to trochę zbyt detalistyczne podejście, ale się nie upieram.
2010-10-10 00:32:28 (15 lat temu)
do WW: Popieram WW w całej rozciągłości. Odpowiedni obiekt utworzyłem. Zdjęcie przeniosłem.
2010-10-10 00:47:47 (15 lat temu)
WW
 
do Cristoforo: Pozwoliłem sobie dodać do nazwy obiektu Orawę, bo to jednak oddzielna kraina historyczna. Chyba, że planujemy w tej mierze trzeci obiekt - ale w mojej opinii tu rzeczywiście mielibyśmy nadmierny detalizm, ponieważ aneksja nastąpiła w tym samym terminie i na mocy tego samego porozumienia.
2010-10-10 01:03:49 (15 lat temu)
do WW: Nie będziemy się już rozdrabniać. Spisz i Orawa jak najbardziej zostają razem. Mimo, że to dwie różne krainy, to jednak leżą obok siebie i ich historia w interesującym nas okresie jest prawie taka sama.
2010-10-10 01:29:23 (15 lat temu)
WW
 
do Cristoforo: Przepisałem również te fajne zdjęcia z Jurgowa dodane przez Julo.
2010-10-10 11:42:59 (15 lat temu)
Julo
 
do WW: No i piknie
2010-10-10 16:46:31 (15 lat temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
Ten oficer w centrum to gen. Stanisław Maczek.
2022-02-14 23:00:09 (4 lata temu)
4 Dyskusje (ostatnia 4 lata temu)
1938
-
1938
1938
-
1938
1938
-
1939
1938
-
1939
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet