| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Aleja Karkonoska

Dawniej: Sudetenland Strasse, Waldenburger Strasse, Armii Czerwonej, Armii Radzieckiej
Przed 1934 r. ulica nosiła nazwę Julius-Schottländer-Str. Po dojściu nazistów do władzy, zmieniono ją na Waldenburgerstr., a ok. 1941 r. dla upamiętnienia włączenia tzw. Kraju Sudeckiego do III Rzeszy, początkowy odcinek do ul. Turniejowej nazwano Sudetenlandstr.

Po wojnie początkowo była to ulica Wałbrzyska, lecz już w 1950 r. zmieniono ją na Armii Radzieckiej (początkowo Armii Czerwonej). Obecna nazwa obowiązuje od 1992 r.
Aleja Karkonoska w pozostałych artykułach:
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...1213następna
To realizacja Konwiarza? Jeśli tak to dopiszemy go do architekta tego obiektu.
2013-03-06 20:18:28 (13 lat temu)
Ten fragment - skrzydło to 1942. Wydaje mi się, że autorem wejścia nawiązującego do Bramy Brandenburskiej jest Konwiarz.
2013-03-06 20:28:13 (13 lat temu)
† Festung
 
+1 głosów:1
Chyba jedyna taka fotka na FP. Fajnie.
2013-03-06 21:18:09 (13 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+2 głosów:2
Właśnie o tego jednego z berlińskich architektów chodzi. Nie wiem czy prof Dobesz na jednym z wykładów nie sugerował prawdopodobieństwa autorstwa Konwiarza. Pewności jednak nie mam.
2013-03-07 14:29:20 (13 lat temu)
Proszę porównać fasadę budynku PR z roku 1948 r. z tą,
2013-03-08 00:00:02 (13 lat temu)
† ☻
 
+3 głosów:3
do Neo[EZN]: Konwiarz nie miał z tym nic wspólnego. budynek zaprojektował w roku 1925 Max Mathis, jego rozbudowę w roku 1935 Paul Häusler, dobudowa portyku i detali w stylu obowiązującym w trzeciej Rzeszy zostały zrealizowane na zlecenie centrali radia Rzeszy przez jednego z berlińskich architektów.
2013-03-07 14:25:29 (13 lat temu)
do Neo[EZN]: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: Dubel
2013-03-07 14:27:44 (13 lat temu)
mamik
 
+4 głosów:4
do bonczek_hydroforgroup: Dobesz w książce o architekturze III Rzeszy pisze, że całe skrzydło wybudowano w 1942, autor NN.
2013-03-10 22:15:05 (13 lat temu)
tomekk
 
+1 głosów:1
do mamik: A przynajmniej oddano do użytku (łącznie z nowym, dużym studiem) w roku 1942. Ośrodek wrocławski, po przejęciu prywatnej stacji "Schlesische Funkstunde" w roku 1933 i nacjonalizacji został włączony do sieci radiowej III Rzeszy i zmienił się w "Reichssender Breslau", będący po za "Reichssender Danzig" jednym z głównych ośrodków antypolskiej propagandy. To właśnie tu produkowano sporą część programów, retransmitowanych przez inne stacje na terenie okupowanej Polski. Z małym wyjątkiem ... z wyjątkiem Krakowa, gdzie Hans Frank nie chciał aby nadawano duże ilości tępej propagandy.
2024-11-02 01:28:22 (rok temu)
Betacam...
2024-09-16 12:57:11 (rok temu)
Radioodtwarzacz GRUNDIG :)
2024-09-17 12:01:13 (rok temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
do YouPiter: Dokładniej MK 2500 Automatic na licencji Grundiga
2024-09-17 13:12:16 (rok temu)
Włochu
 
+1 głosów:1
Ale wtedy mieli galimatias z nazwami ulic... Na mapach ówczesnych zupełnie inne nazwy niż na tym schemacie..
2014-01-14 23:46:38 (12 lat temu)
A Wałbrzyska? Czy to błąd czy przenieśli nazwę potem, odkąd znam to ul. Wyścigowa. Zdjęcie zduplikowane bo już jedno takie jest.
2026-05-03 21:58:29 (miesiąc temu)
Na planach z tamtych lat Polskie Radio było przy Wałbrzyskiej.
2026-05-03 22:27:19 (miesiąc temu)
Krzysztof_Paprotka
 
+1 głosów:1
ok czyli to była Wałbrzyska po wojnie, potem Armii Radzieckiej a derusyfikację i obecną nazwę dali po 89 roku pewnie. Czy tam w centrum nie palił się wieczny płomień kiedyś, tam jest taka ciekawe "Glorieta" jak to ktoś nazwał? Za dzieciaka chodziliśmy na ten cmentarz i do czołgów, włazy były otwarte :-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Edycja
2026-05-05 11:59:27 (miesiąc temu)
Czy mamy ten dawny, duży budynek koszar na przeciwko cmentarza? Ten co go w 2007 rozwalili po to by 20 lat była tam dziura. Na mapie google nie widzę, ani na liście obiektów z ul. Karkonoska. Wczoraj komentarze znikały, strona miała awarię chyba też.
2026-05-07 12:00:52 (miesiąc temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
do Włochu: Dokładnie to samo zauważyłem...
2014-01-15 08:26:01 (12 lat temu)
do bonczek_hydroforgroup: Na tym planie pewnie błędnie "pociągnęli" za daleko ulicę Powstańców Śląskich.
2014-01-15 08:39:46 (12 lat temu)
do Krzysztof_Paprotka: Też do nich wchodziłem. W jednym było nawet siedzonko a tak to wszystkie puste w środku :)
2026-05-05 16:10:45 (miesiąc temu)
do Neo[EZN]: Tak przy okazji to na początku Ślężnej przy pętli kiedyś się zjarał budynek (15-20 lat temu), ty nie miałeś jazd z właścicielami jak to fociłeś? Mam przebitki z nie wiem skąd to pamiętam, z usenetu czy coś.
2026-05-06 22:29:36 (miesiąc temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do Krzysztof_Paprotka: Tak, to było chyba w 2002 roku. Byłem z kolegą, który miał aparat cyfrowy i fotografowaliśmy wtedy głównie tramwaje i autobusy (jeździliśmy rowerami). Jak zobaczyliśmy ten spalony budynek obok pętli to kolega wyciągnął aparat i zaczął robić zdjęcia. Przejeżdżał obok jakiś idiota w czarnym samochodzie - zatrzymał się na środku jezdni, wyskoczył z auta i zaczął się wydzierać na nas. Pisałem o tym na pl.regionalne.wroclaw, Ty chyba kojarzyłeś tego typa. Teraz oczywiście byłaby inna rozmowa z takim narwańcem niż wtedy bo zdjęcia kolega robił z chodnika.
2026-05-06 22:35:01 (miesiąc temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do Krzysztof_Paprotka: Tu są zdjęcia tego budynku - Wczoraj trzy problemy wystąpiły w jednym czasie - ogromna liczba botów z USA które blokowałem przez dwie godziny, rozsynchronizowały się nowe dyski SSD w RAID 1 i jeszcze był problem ze skryptem który dzieli panoramy na kawałki.

A wracając do tego budynku d. jednostki wojskowej to mieściła się w nim przez kilka lat siedziba wrocławskiego Radia Eska - przenieśli się tam z Poltegoru. Kiedyś codziennie rano słuchałem konkursu Tomka Wołodźki "Zgaduleska Radia Eska" i nawet raz wygrałem w tym konkursie zgrzewkę wody mineralnej i okulary przeciwsłoneczne - odbiór nagród był na miejscu, w tym nieistniejącym już budynku :) Przez to radio przewinęło się sporo znanych osób - m.in. Igor Nurczyński (... który przychodził do agencji reklamowej w której pracowałem bo w tej agencji pracował księgowy który go rozliczał :), Krzysztof Łebski z zespołu Mancu, Jacek Fudała (skomentował kilka zdjęć na stronie)...
2026-05-07 22:12:30 (miesiąc temu)
do Neo[EZN]: A widzisz, nie chciało mi się sprawdzić czy to był adres z Przyjaźni, dla mnie dziwne bo dłuży bok był przy Al. K. Też chyba byłem w tamtym budynku.To nie jest skandal że miasto pozwala na rozwalenie jakby nie było zabytku w dobrym stanie a potem bezkarnie 20 lat nic tam się nie dzieje?
Czy nie lepiej domenę podpiąć pod Cloudflare czy jak im tam? Blokuje gie. Kolega ma stronę www i miał atak botów, siedziałem kupe czasu ale AI napisało mi parsera do loga i subnetami ciąłem to. Masakra co dziś się dzieje. Hosting chce go wywalić, strona nie działa a jakieś gówno konkuruje o zasoby nie wiem po co.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-05-08 21:46:37 (miesiąc temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Krzysztof_Paprotka: Budynku szkoda - może nie był jakiś super ładny ale to był kawałek historii tego miasta...

Myślałem o Cloudflare wiele razy ale jest kilka problemów:
- używam subdomen a w darmowym planie nie ma obsługi domen "wildcard",
- używam komunikacji comet z przeglądarką i nie wiem czy to łatwo by było przepuścić przez CF czy jednak trzeba by było utworzyć rekord DNS A i zrobić subdomenę bez proxy CF,
- trzeba by było oczywiście dodać reguły do firewalla żeby nie przepuszczać ruchu spoza CF,
- bardziej zaawansowany firewall jest w płatnym planie i trochę to kosztuje...
... a takie upierdliwe boty nie zdarzają się za często. Mam skrypt, który analizuje liczbę requestów z pul IPków (X.X.X.X/24) i podaje mi jak na tacy podejrzane numery.

Są jeszcze alternatywy w postaci baz danych adresów IP o niskiej reputacji ale często w tych bazach nie ma numerów IP które najbardziej tutaj brużdżą no i te bazy mogą być płatne.
2026-05-08 21:54:47 (miesiąc temu)
mamik
 
+10 głosów:10
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
Gratulacje Piotrze!
To miłe, że epizodycznie znalazłem się w tym artykule, ale trochę szkoda, że moje nazwisko jest z błędem. Chociaż trzy linijki dalej napisali poprawnie :)
2024-10-28 11:00:29 (rok temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
Gratulacje Piotr. Reprezentacja czy reprezentant ? Kto jeszcze był z FP z Tobą ?
2024-10-28 11:14:26 (rok temu)
vetinari
 
+13 głosów:13
Czuje się zaśczycony źe jestem w takiej grupie pozytywnie walniętych, poprostu fotopolan to brzmi dumnie, dziękuje Piotrze za super pomysl i super zabawe. Choć jestem Czechem, to się moge pochwalić tym źe znam więcej Polske jak co drógy Polak ☺☺☺
2024-10-28 14:45:56 (rok temu)
ZPKSoft
 
+5 głosów:5
do mamik: Maćku, a może uda się jakoś dodać linkowany artykuł do naszego zbioru ?
2024-10-28 10:35:07 (rok temu)
Dana
 
+4 głosów:4
do mamik: Dzięki za linka - już sporo czasu jestem na FP i mam z tego dużo przyjemności, ale dopiero teraz dowiedziałam się, jaką renomę ma Fotopolska i to oczywiście cieszy !
2024-10-28 10:56:43 (rok temu)
mamik
 
+4 głosów:4
do ZPKSoft: Zrobiłem poprzez zrzut całej strony. Wyglada dziwnie ale jak się powiększy jest ok.
2024-10-28 11:00:58 (rok temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do mamik: Super ! Artykuł jest świetny i dobrze by przetrwał.
2024-10-28 11:06:35 (rok temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do bonczek_hydroforgroup: Dzięki. To było odświeżenie artykułu sprzed 6 lat, byłem tylko ja.
2024-10-30 08:32:38 (rok temu)
P.Ś byłą kiedyś tak długa? Chyba nie. A już odlot to Wałbrzyska zamiast Wyścigowa?
2026-05-03 21:55:20 (miesiąc temu)
vigo
 
+3 głosów:3
2023-01-14 20:44:03 (3 lata temu)
Faktycznie tam BMW nie było od początku. Pamięć krótka.
2026-05-03 22:08:56 (miesiąc temu)
Dlaczego protestowali?
2023-01-26 21:02:57 (3 lata temu)
do Neo[EZN]: Poszło o dojazd do nowego osiedla (mieszkańcy obawiali się korków i domagali, żeby go zrobić od Karkonoskiej) plus zacienienie, zieleń. Do tego pojawiły się zarzuty (cokolwiek dyskusyjne) niezgodności z MPZP.
2023-01-27 12:52:19 (3 lata temu)
Jazzek
 
+2 głosów:2
do Corvus monedula: Budowa rozpoczęta, zmieniłem typ i nazwę obiektu.
2024-12-19 16:06:18 (rok temu)
Zastanawiałem się dlaczego taka nazwa. Teraz już wiem.
2025-11-20 18:19:11 (7 miesięcy temu)
Wacław Grabkowski
 
+2 głosów:2
Ta niebieskawa siódemka pociągnęła mnie w dalsze skojarzenia :)
Oglądałem ostatnio ciekawy film o cyfrach arabskich, które wędrowały do Europy setki lat. Dotarły do nas dopiero w XII w. Na początku wyglądały nieco inaczej niż obecnie. W XV wieku wyparły cyfry rzymskie.
2025-11-20 18:41:10 (7 miesięcy temu)
da signa
 
+3 głosów:3
do Wacław Grabkowski: Czerwony dźwig trochę przypomina jedynkę, a niebieski siódemkę :)
2025-11-20 18:26:10 (7 miesięcy temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do da signa: Rzeczywiście. Fajne skojarzenie :)
2025-11-20 18:28:36 (7 miesięcy temu)
elot360
 
do da signa: Zbyt głębokie skojarzenie :P
2025-11-20 18:57:08 (7 miesięcy temu)
Ismena
 
do Wacław Grabkowski: "Od 0 do 9"?
2025-11-21 01:37:39 (7 miesięcy temu)
do Ismena: 0 (zero) - ciekawa sprawa. Warto poczytać. Jak coś, co nie istnieje, może być liczbą? :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: styl
2025-11-21 10:37:54 (7 miesięcy temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do Ismena: Zgadza się, to ten film, polecam innym.
W związku z tą dyskusją przypomniałem sobie taką rzecz o 0.

"Zero z zerem się spotkało
Zero z zerem zerko miało
Chociaż trudny był początek
Namnożyło się zerątek
Rośnie w siłę, prężny zdrowy
Niezrównany ród zerowy".
:)

Niestety, trudno mi podać autora, a długo szukałem na necie. Tekst prawdopodobnie spłodził Tadeusz Chyła albo Andrzej Waligórski. A może Stanisław Lec?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: popr.
2025-11-22 08:19:44 (7 miesięcy temu)
Neo[EZN]
 
+6 głosów:6
do Wacław Grabkowski: W programowaniu oprócz zera jest jeszcze "null" które oznacza zupełną pustkę bo "zero" a "nic" to spora różnica. Może być wartość zerowa a może nie być żadna :)
2025-11-21 13:52:35 (7 miesięcy temu)
Ismena
 
do Wacław Grabkowski: Chodziło mi o ten film - a właściwie serial - o cyfrach ;) Pełny tytuł to chyba "Od 0 do 9. Wielka historia liczb"
2025-11-21 23:08:14 (7 miesięcy temu)
Krzysztof_Paprotka
 
+2 głosów:2
Kiedyś to był Aral, marka nadal działa na zachodzie.
2026-05-08 23:49:01 (miesiąc temu)
Petarda, niezłe znalezisko. O tym filmie nikt do dziś nie słyszał? Te anteny to jak pamiętam na terenie dzisiejszego kompleksu TV/Radio. Jest problem z filmami bo kontrolki od np pełnego ekranu zasłania > następne zdjęcie i 404 wali, nie da się dać na pełen ekran prosto. Strona jakby przystosowana do zdjęć a nie filmów osadzonych. Tak samo przycisk wysłania tego komentarza ucieka :/ jak ktoś nie wyjada w przeglądarce to nie wyśle dłuższego komentarza. Rynek zatłoczony jak dziś! 5/5!
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Edycja
2026-02-04 15:09:24 (4 miesiące temu)
Pokaż na mapie
122 Dyskusji (ostatnia miesiąc temu)
Brukowana jezdnia ul.Wałbrzyskiej lub Armii Radzieckiej (od 1950 r.). Mój ojciec na tle budynku rozgłośni radiowej. Proszę zwrócić uwagę na kobietę w tle -...
Aleja Karkonoska, widok spod wiaduktu kolejowego w kierunku Bielan Wrocławskich.
1925
-
1945
1925
-
1963
1949
-
1970
5
1991-1993
1965
-
2005
1971
-
2005
2007
-
2008
2007
-
2008
2008
-
2008
2008
-
2009
2009
-
2009
Aleja Karkonoska - obiekty i wydarzenia
21a 23-23a
85
następna
Aleja Karkonoska w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy