starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
vetinari
Na stronie od 2014 czerwiec
12 lat 0 miesięcy 7 dni
Dodane: 21 grudnia 2021, godz. 15:35:44
Rozmiar: 3489px x 2314px
1 pobranie
761 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vetinari
Obiekty widoczne na zdjęciu
kopalnie
Zbudowano: 1854
Zlikwidowano: 2004
Dawniej: Gabrielenzeche, UNRRA, KWK Mír
Zabytek: 12976755
Na terenie kopalni w 1852 r. wykonano pierwsze otwory wiertnicze, na podstawie których podjęto decyzję o budowie kopalni. Na głębokości 104 m wywiercono szew 79 cm. Koncesję na wydobywanie kopalni nabyto w 1854 r., a w tym roku została również utworzona kopalnia. Własność kopalni została podzielona na Franciszek Handwerk (25%) i hrabia Zierotin (75%). Kopalnia została nazwana po hrabinie Gabrieli Zierotin. 16 stycznia 1856 r. doszło do eksplozji gazu, zabijając 17 osób. W 1859 r. wybuchł pożar, który zniszczył drewniany sprzęt w kopalni i na powierzchni. Ponieważ obecni właściciele nie mieli środków do naprawy, kopalnia została opuszczona, a w 1862 r. sprzedana arcyksięciu Albrechtowi. Po sprzedaży kopalni arcyksięciu Albrechtowi wznowiono wydobycia a w 1865 roku wydobycie węgla przekroczyło 10 000 ton. W latach 1870 - 1871 było wykonanie wgłębień nr 1 i 2 w 1872 została zbudowana bocznica kolejowa łącząca kopalnie z Koleją Koszycko-Bogumińską. W latach dziewięćdziesiątych zbudowano nowy zakład, a w 1899 roku zastosowano pierwszą maszynę elektryczną - wentylator Ratea. W 1902 r. doszło do wypadku górniczego, w którym zginęło 7 górników. W 1906 r. kopalnia została sprzedana Przedsiębiorstwu Górniczo-Hutniczemu. Właścicielem tej firmy było przeprowadzono wiele inwestycji modernizacyjnych, zarówno na powierzchni kopalni, jak i systemu wydobywczego, na przykład zostały zmodyfikowane wieże, które osiągnęły wysokość 35 metrów. W czasie I wojny światowej popyt na węgiel się zwiększył, także wydobycie węgla w kopalni Gabriela wyraźnie wzrosło. W 1917 roku odnotowano rekordowy roczny zbiór 717 400 ton węgla. Jednak ze względu na warunki życia w tym czasie miały miejsce także strajki i protesty górników. 2 marca 1947 r. kopalnia została przemianowana na UNRRA. W tym samym roku miała problemy spełnić plan pierwszego roku planu dwuletniego, zrealizowanego jedynie w 90,38%, w 1948 roku plan zrealizowany był w 96,26%. W 1950 roku nazwa kopalni została zmieniona na kopalnię Mír. 1 kwietnia 1958 kopalnia Mír połączyła się z kopalnią 1. Máj (która powstała z połączenia kopalni Hohenegger i kopalni Barbara). Obecna kopalnia Darkov (od nazwy miejscowości Darków) stoi na miejscu dawnego szybu wentylacyjnego Mír 4, który został wykorzystany do wentylacji tzw. „Stonawskiego pola” kopalni Mír. Ten był wydobyty już w 1949 roku, kiedy to podjęto decyzję o posunięciu obszaru górniczego kopalni Mír (Gabriela), pod lokalną część Karwina - Solca, włącznie pod teren parku z zamkiem rodziny Larischów. W 1972 roku rozpoczęła się inwestycyjna budowa nowego zakładu Darkov (Darków). Od 1 stycznia 1993 roku doszło do połączenia Darkova i Míru. Po 1989 r. miała miejsce restrukturyzacja w całym przemyśle wydobywczym. W związku z tym została zamknięta kopalnia Barbara a w 2004 roku również kopalnia Gabriela. Wydobycie z tej kopalni zostało przeniesione do kopalni Darkov. Źródło
Dzielnica Doły (Doly)
więcej zdjęć (18)
Zbudowano: 1909
Zlikwidowano: 1967
Dawniej: Localbahn Ostrau – Karwin
Koleje wąskotorowe w Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim – sieć wąskotorowej kolei podmiejskiej łącząca w latach 1902–1973 miejscowości północno-wschodniej części Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego oraz posiadająca cechy systemu tramwajowego – na wielu odcinkach wagony jeździły po ulicach. Łączna długość torów o rozstawie 760 mm wynosiła 63 km. Eksploatowane były zarówno w ruchu pasażerskim, jak i towarowym. W 1912 powstały „Śląskie Koleje Krajowe”, które przejęły linię mimo inne Karwina – Frysztat (1912), Karwina – Nowy Bogumin (1913), Orłowa Kopaniny – Orłowa rynek (1913) oraz Nowy Bogumin – Hruszów (1914). W 1949 „Śląskie Koleje Krajowe” (do których dwa lata wcześniej włączono „Miejską Kolej Elektryczna w Boguminie”) oraz „Kolej Lokalna Ostrawa – Karwina” weszły w skład nowo utworzonych „Przedsiębiorstw Komunikacyjnych Miasta Ostrawy”. Chociaż w 1950 zbudowano nową linię ze Śląskiej do Morawskiej Ostrawy, a w 1953 przedłużono linię we Frysztacie do dzielnicy Nowe Miasto, to od 1954 rozpoczęto stopniową likwidację wąskotorówek.
Pierwsze plany połączenia do Karwiny sięgają przełomu XIX i XX wieku. Ówczesny projekt przygotowany przez spółkę „Ganz & comp.” zakładał budowę linii z Hruszowa przez Śląską Ostrawę, Radwanice, Orłową do dworca kolejowego w Karwinie. Po realizacji pierwszego etapu, Hruszów – Śląska Ostrawa, zarzucono z powodów finansowych plany dalszej budowy.
Zainteresowane linią były jednak władze miejskie Morawskiej Ostrawy, które uzyskały w 1907 koncesję na eksploatację elektrycznej kolei wąskotorowej. Przystąpiono do budowy według częściowo zmienionego projektu „Ganz & comp.” Nowa trasa liczyła 19,7 km, była jednotorowa z mijankami, o rozstawie toru 760 mm, prawie w całości biegła niezależnym torowiskiem. Zaczynała się w Morawskiej Ostrawie na dzisiejszym pl. B. Smetany (Smetanovo nám.), następnie biegła śladem współczesnej linii tramwajowej na Hranecznik, potem przez Radwanice, Pietwałd, Orłową do dworca kolejowego w Karwinie (dworzec w dzielnicy Kopalnie, obecnie wyłącznie towarowy). Ponadto wybudowano w Śląskiej Ostrawie, wzdłuż rzeki Ostrawicy, ponadkilometrowy łącznik z linią do Hruszowa (która początek miała przy moście Sikory).
Eksploatację linii rozpoczęto 9 kwietnia 1909, jej operatorem było przedsiębiorstwo Kolej Lokalna Ostrawa – Karwina (niem. Localbahn Ostrau – Karwin, czes. Místní dráha Ostrava – Karviná). Początkowo wagony osobowe jeździły również poprzez wspomniany łącznik do Śląskiej Ostrawy, jednak z powodu niskiej frekwencji kursy te zlikwidowano w 1914 (ruch towarowy na tym odcinku pozostał). W latach 30., w czasach wielkiego kryzysu, na skutek problemów finansowych przewozy pasażerskie zostały poważnie ograniczone, a przewozy towarowe nawet na pewien czas zawieszone.
Nowa granica z 1938 podzieliła linię – Morawska Ostrawa, Śląska Ostrawa i Radwanice pozostały w Czechosłowacji, zaś Pietwałd, Orłowa i Karwina znalazły się w Polsce. W efekcie powstały dwie odrębne linie: Morawska Ostrawa – Radwanice oraz Pietwałd – Karwina. Ruch na całej długości został przywrócony dopiero w 1939, kiedy całe Zagłębie zostało zajęte przez Niemcy (potem w 1945 przywrócono granice sprzed 1938). W połowie lat 50. zdecydowano jednak o stopniowej likwidacji ostrawsko-karwińskich wąskotorówek. Jako pierwsza przestała istnieć 30 czerwca 1954 linia do Michałkowic, którą zastąpiono trolejbusami. W 1959 skrócono linię Morawska Ostrawa – Karwina do Hranecznika, na zlikwidowanym odcinku pojawiła się normalnotorowa linia tramwajowa. Likwidacja w 1960 trasy z pl. Smetany w Morawskiej Ostrawie przez ulicę 28 Października i pl. Masaryka do mostu Sikory w Śląskiej Ostrawie była równoznaczna z opuszczeniem przez koleje wąskotorowe lewego brzegu Ostrawicy. W kolejnych latach zlikwidowano linię od dworca w Karwinie do osiedla Stalingrad (1961). W 1967 ostatecznie przestała istnieć dawna Kolej Lokalna Ostrawa – Karwina.
Do przewozów pasażerskich używano na linii ostrawsko-karwińskiej łącznie przez cały okres istnienia (1909–1949) dziesięć wagonów elektrycznych wyprodukowanych w Koprzywnicy oraz dwadzieścia wozów doczepnych (12 z Koprzywnicy, 8 od Ringhoffera). Przewozy towarowe obsługiwane były jedną lokomotywą elektryczną z Grodźca Styryjskiego i towarowymi wozami doczepnymi różnego typu.
Źródło