| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (27)
Najbliższe obiekty nieistniejące
Szyb Miarka kopalni węgla Łagiewni...
611
m
Bytom
Ślusarnia i kuźnia
1268
m
Bytom
Kopalnia Węgla Kamiennego "Barbara...
1292
m
Chorzów
Chorzowska 11
1294
m
Bytom
Chorzowska 9
1316
m
Bytom

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Łagiewniki Wschód - Bytom (Beuthen-Königshütter Chaussee) - polsko-niemieckie przejście graniczne

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1922
Zlikwidowano: 1939
Dawniej: Samuelsglück - Rossberg Süd - Polnische-Deutsch Grenzübergang
2 subskrypcje

Przejście graniczne z odprawą celną i paszportową.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
To zdjęcie prawie od 5 lat tkwi w nieprawdzie...
2013-05-12 22:27:00 (13 lat temu)
Zdaje się, że akurat ten wóz pochodził z podmiejskiej, "plażowej" linii tramwajowej z Koszalina do Mielna, którą zamknięto jako ostatnią, pod koniec 1938 roku, a więc rok później niż nastąpiła likwidacja sieci miejskiej. Zatem wóz najwcześniej mógł trafić na Śląsk dopiero "za Niemca", po 1 września 1939.
2013-05-12 23:30:05 (13 lat temu)
Czy wszystkie? Nie wiem. Na pewno 4 takie jak ten tutaj (czyli czteroosiowe Wismary), bo one obsługiwały linię do Mielna. Musiałbym poszukać lepszych źródeł.
2013-05-12 23:36:22 (13 lat temu)
Na szybko mogę powiedzieć, że po likwidacji tramwajów w Koszalinie wozy po prostu sprzedano - na Slask trafiły 4 takie czteroosiowe, motorowe Wismary, czyli wszystkie, jakie mieli w Koszalinie i do kompletu 4 czteroosiowe doczepy tez typu Wismar. Resztę wozów koszalińskich rozparcelowano między inne miasta niemieckie, a te które nie znalazły nabywcy, poszły na złom.
2013-05-13 00:18:59 (13 lat temu)
Poszperałem jeszcze i jeżeli dobrze rozumiem - w 1941 roku linia 6 na trasie Bytom - Katowice była obsługiwana przez dwóch przewoźników i była przez nich podzielona na dwie relacje Bytom-Chorzów i Chorzów-Katowice. Punktem stycznym był przystanek w Chorzowie przy hali targowej. jednak nie jestem w stanie powiedzieć, czy jest to foto z tego właśnie roku i czy jest to okolica hali targowej.
2013-05-13 00:36:30 (13 lat temu)
W zasadzie to nie do końca dobrze to zrozumiałem :) W roku 1940 podjęto prace przy przekuwaniu linii od granicy, (która nota bene granica być przestała) w kierunku Katowic, zatem w miarę postępu prac punkty przesiadkowe przesuwały się i w 1941 roku takim punktem była okolica Hali Targowej w Chorzowie, do której doprowadzono już tor normalny. Dalej w stronę Katowic kursowały wagony wąskotorowe. Foto pochodzi najprawdopodobniej z zimy 1939/40 (na to wskazuje dobry stan malowania wagonu) lub z okresu późniejszego, ale do czasu, gdy koniec toru normalnego pozostawał w granicach Chorzowa.
2013-05-15 10:25:37 (13 lat temu)
Podmiana
2025-01-28 18:37:10 (rok temu)
Tramwaj międzypaństwowy? :)
2008-12-09 15:17:16 (17 lat temu)
piotram
 
Zdjęcie musi pochodzić z czasów wojny, gdyż: a) jest to wagon z Koszalina - sprowadzony ok. 1940, b) nazwa na wagonie "Schlesische Kleinbahn" sugeruje, ze przewoźnik jest pod zarzadem niemieckim, c)kierunki Katowice i Bytom są po niemiecku.
2008-12-28 17:16:39 (17 lat temu)
do Neo[EZN]: Nie do końca miedzypaństwowy - z tego co wiem to była przesiadka na granicy, ale było tez inne cudo - tramwaj z Chorzowa do Piekar tranzytem przez Bytom - na terenie Niemiec nie było dozwolone wsiadanie i wysiadanie.
Dla równowagi tramwaj z Bytomia do Zabrza przejeżdżał tranzytem przez Rudzka Kuźnicę lezaca w granicach Polski - oba te tranzytowe przypadki nie dotrwały do 1939 - Niemcy wybudowali po swej stronie granicy obejscie Rudzkiej Kuźnicy a tramwaj do Piekar przestał kursować.
2008-12-09 15:47:42 (17 lat temu)
pawulon
 
do piotram: Kierunek Bytom się zgadza ale drugi to Konigshutte czyli Chorzów.
2008-12-28 17:50:47 (17 lat temu)
piotram
 
do pawulon: Dokładnie, tak to jest jak się myśli o kilku rzeczach naraz :)
2008-12-28 18:02:44 (17 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do mirekjot: To gdzie to jest?
2013-05-12 22:39:43 (13 lat temu)
do Eugeniusz S.: Bardziej myślałem kiedy, niż gdzie :) Datowanie totalnie mija się z prawda. To wagon ze zlikwidowanej w 1937 normalnotorowej sieci koszalińskiej. W 1935, jak stoi napisane pod zdjęciem to on jeszcze brykał po Koszalinie.
2013-05-12 23:08:22 (13 lat temu)
do mirekjot: Wszystkie koszalińskie wagony trafiły na Śląsk?
2013-05-12 23:27:25 (13 lat temu)
2013-05-12 22:38:33 (13 lat temu)
To jest to samo miejsce, co na tym obrazku: Rożnica jest taka, że na jednym ta sama chałupa stoi po lewej stronie fotografii, a na drugim - po prawej. Po drugie, obie foty dzieli kilka lat. To zdjęcie tutaj jest wcześniejsze. Rzekłbym, że chodzi o lata 1932-39.
2013-05-15 10:54:56 (13 lat temu)
tomwoj
 
+2 głosów:2
kompletnie tutaj nie pasują daty. Tą trasą od początku jeździły tramwaje wąskotorowe. Na zdjęciu widzimy trzy szyny dla tramwaju wąskiego i normalnotorowego. Szeroki tor wybudowano tutaj i pierwszy liniowy szerokotorowy tramwaj przyjechał tutaj 01.12.1935 r. Więc wcześniejsze podane daty jak tutaj od 1923 do 1934 r. są nie prawdziwe, bankowo.
2020-06-21 13:37:29 (6 lat temu)
Widoczny tor trójszynowy, o prześwicie 785mm i 1435mm. Wagon na pierwszym planie jest wąskotorowy, tak samo jak linia po polskiej stronie granicy w kierunku chorzowskiego Rynku w tamtych czasach. Wagon na planie drugim zapewne nalezy do tramwajów bytomskich - w Bytomiu tory waskie juz były przebudowane na rozstaw normalny, na odcinku tranzytowym do Piekar był ułożony splot torowy 785/1435mm.
2008-12-10 14:12:59 (17 lat temu)
piotram
 
do Jarosław Dubowski: gwoli ścisłości - tamten wóz to najpewniej "Bremen" należacy do Verkehrsbetriebe Oberschlesien, Tramwaje Bytomskie nie jeździły tą trasą.
2008-12-28 17:19:20 (17 lat temu)
piotram
 
do Jarosław Dubowski: Wyjdzie w tym roku nowa edycja monografii Soidy - zupełnie zmieniona i poprawiona o wiele informacji. Ma być "superhiper" :)
2008-12-29 19:04:26 (17 lat temu)
pawulon
 
do piotram: Przyjrzyj się uważnie że to jest to samo miejsce co tylko z innej perspektywy. Chyba nie powiesz że to nie jest przejście graniczne na ul. Chorzowskiej? Przeczytaj pierwszy komentarz pod tym zdjęciem.
2008-12-28 18:29:30 (17 lat temu)
pawulon
 
do piotram: Odsyłam do lektury na . Tam znajdziesz wiele odpowiedzi na twoje wątpliwości, polecam :))
2008-12-28 18:39:46 (17 lat temu)
piotram
 
do pawulon: A gdzie ja tu mówię, ze to nie jest to miejsce? Mówię, ze wagony firmy "Tramwaje Bytomskie" nie kursowały tą trasą, w stronę Chorzowa.
2008-12-28 20:37:04 (17 lat temu)
piotram
 
do pawulon: Tam już nic mnie nie zaskoczy:) Teraz poszukuję np. informacji, jakie numery miały wagony tramwaju parowego, ile było typów wagonów konnych, ile było i jakie numery posiadały wagony dwuosiowe Schl. Kleinbahnen, czy na pewno nie było linii konnej w Katowicach. Tego nigdzie nie ma, materiały się nie zachowały...
2008-12-28 20:44:57 (17 lat temu)
do piotram: A w monografii tramwajów gornoślaskich Soidy przez przypadek nie ma takich informacji?
2008-12-28 22:43:59 (17 lat temu)
piotram
 
do Jarosław Dubowski: Nie ma, zresztą monografia Soidy była pisana 10 lat temu, kiedy stan wiedzy był znacznie gorszy niz teraz, dlatego w nowej będzie dużo tzw. "rewelacji". Niestety ale sporo rzeczy nadal nie wiadomo.
2008-12-29 17:53:52 (17 lat temu)
do piotram: To znaczy że wyjdzie jakieś nowe opracowanie z zakresie górnoslaskiej tramwajologii???
2008-12-29 18:32:41 (17 lat temu)
do piotram: Dzięki za informację, od jutra muszę zaglądać do księgarni ;)
2008-12-29 19:12:53 (17 lat temu)
piotram
 
do Jarosław Dubowski: Nie tak szybko, najwcześniej za 3 miesiące może wyjdzie. Sprawdzaj na
2008-12-29 19:48:28 (17 lat temu)
do Eugeniusz S.: Z tym budynkiem jest coś nie tak, komin obecnie jest dalej na prawo niż na starym zdjęciu. No chyba że były dwa kominy i ten z lewej strony złapał się w kadrze, a do dzisiaj został ten z prawej strony.

2013-05-12 23:53:19 (13 lat temu)
do inforobert: Elewacja też wygląda inaczej - to raczej jest inny budynek.
2013-05-13 09:02:06 (13 lat temu)
do tomwoj: Dziękuję,poprawiłem datowanie
2020-06-21 23:16:36 (6 lat temu)
Mikrob
 
Tramwaj międzynarodowy :-)
2011-11-26 21:54:20 (14 lat temu)
Kilka uwag - lokomotywka według mnie służyła do manewrów przy zmianie kierunku jazdy składu. Po przybyciu tramwaju z Katowic, przestawiała doczepę na tor obok, odjeżdżała poza rozjazd, by umożliwić następnie przestawienie się wozu motorowego na tor, na którym stała doczepa, potem zjeżdżała na uwolniony tor końcówki, a gotowy skład mógł odjechać w kierunku Katowic. Wozy z doczepami kursowały na trasie Katowice-Chorzów-Łagiewniki granica do 1932, wiec foto nie może być opisane do 1939. Nie jest więc to tramwaj międzynarodowy. Kursujące przez to przejście tramwaje tranzytowe Katowice-Chorzów-Bytom-Piekary były jednowagonowe.
2013-05-15 10:08:19 (13 lat temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
publikacja w tym samym Światowidzie co poprzednie zdjęcie, czyli nr 2/1925 -
2025-01-10 10:52:19 (rok temu)
Na końcu składu tramwajowego jakaś ciekawa lokomotywka...
2010-09-16 22:40:19 (15 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Pewnie jakiś dwukierunkowy wozik techniczny do ściągania zepsutych wozów na trasie albo manewrów na terenie zajezdni.
2010-09-16 23:00:42 (15 lat temu)
do mirekjot: Datowanie poprawiłem.
2013-05-15 11:11:13 (13 lat temu)
augiasz
 
Mamy podpisaną umowę z NAC na udostępnienie tego zdjęcia?
2012-07-17 20:00:48 (13 lat temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+4 głosów:4
Mam podpisaną umowę na udostępnienie kilkudziesięciu wybranych zdjęć na stronie na moje nazwisko .
2012-07-17 20:09:41 (13 lat temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+2 głosów:2
M.in. Tarnowskie Góry , Piekary, Radzionków i Łagiewniki.
2012-07-17 20:11:56 (13 lat temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
publikacja w Światowidzie z 10 stycznia 1925, czyli raczej rok 1924, Policja Województwa Śląskiego (xxx) i celnicy -
2025-01-10 10:51:26 (rok temu)
augiasz
 
do Rafał Eckiert (Beuther) : Tylko się upewniałem
2012-07-17 21:05:21 (13 lat temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do marekantoniusz: Prezentacja widocznego na zdjęciu Daimlera Mercedesa typ 24/100/140 (lub 15/70/100) - po połączeniu Daimlera z Benzem w 1926 bardziej znanego jako Mercedes-Benz 630 lub 400 - miała miejsce na salonie berlińskim 10 grudnia 1924. Jak widać niektórzy są bardzo zainteresowani, co też nowiutkie auto ma pod maską (silnik miał 6 cylindrów doładowanych kompresorem, pojemność 4 lub 6,3 litra). Praktycznie jedyny możliwy zakres datowania to druga połowa grudnia 1924, może Nowy Rok 1925.
2025-01-10 15:07:20 (rok temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: dzięki za szczegółowe info :)
2025-01-10 15:11:01 (rok temu)
kakaa
 
2016-11-30 22:27:57 (9 lat temu)
Ghost70
 
+1 głosów:1
Propagandowe zdjęcie ukazujące entuzjastyczne powitanie uciekinierów narodowości niemieckiej pochodzących z polskiej części regionu, powracających po 1 września 1939 r. do swoich domów. Przejście graniczne między Bytomiem (D) a Chorzowem (PL)
2023-11-22 11:06:39 (2 lata temu)
Ghost70
 
Widok z przystanku tramwajowego na Oś. Arki Bożka (przystanek w stronę Chorzowa) na obecną stacje paliw.
2019-11-19 10:01:56 (6 lat temu)
2019-06-06 01:38:52 (7 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2019-06-06 01:39:43 (7 lat temu)
Ghost70
 
Dodałem do niezidentyfikowanych ponieważ nie rozpoznaję, które to przejście graniczne. Moim zdaniem przy ul.Chorzowskiej, ale pewności nie mam.
2020-07-07 13:07:32 (5 lat temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do Ghost70: Przejście przy Chorzowskiej pasuje:
2020-07-07 13:35:25 (5 lat temu)
Pokaż na mapie
13 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Bytom Łagiewniki - Przejście graniczne w Łagiewnikach na granicy polsko niemieckiej. Tramwaj tranzytowy który jeździł z Królewskiej Huty ( Chorzowa ) do Piek...
Przejście graniczne na Chorzowskiej "Schlesiens Ostgrenze im Bild"
1923
-
1926
1923
-
1930
1925
-
1932
1930
-
1932
1932
-
1932
1932
-
1932
1932
-
1932
1932
-
1932
1932
-
1932
1932
-
1932
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet