| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...
dodano: 2011-06-21, autor: Rafał Eckiert (Beuther)
dodano: 2011-07-31, autor: Rafał Eckiert (Beuther)
W ponad stuletniej historii tramwajów na Górnym Śląsku wybudowano w sumie setki kilometrów torowisk. Część z nich istnieje do dzisiaj w niezmienionej formie, c...
dodano: 2000-01-01, autor: elot360
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...1718następna
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
Fantastyczne zdjęcie. To jest chyba przy skrzyżowaniu Witczaka z Piłsudskiego. Tramwaj wąskotorowy jadący w stronę Piekar Śląskich (chyba?) i to po torach przystosowanych również dla tramwajów normalnotorowych.
2010-02-25 12:37:20 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Zgadza się. Obecny widok:
2026-03-14 20:47:47 (3 miesiące temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Datowanie do małego uściślenia - na zdjęciu m.in. samochód Wanderer W11, produkowany w latach 1928-32
2025-09-13 17:25:37 (9 miesięcy temu)
Po prawej za parkującym samochodem widoczny budynek Ratusza (nie istnieje).
2010-08-13 22:36:36 (15 lat temu)
Dana
 
Może samochodziarze ograniczą trochę dolne datowanie?
2025-11-07 13:06:35 (7 miesięcy temu)
Dana
 
Dopisanie autora zdjęcia
2025-11-07 13:07:22 (7 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Dana :
Fiat Multipla w Polsce od 1958, o ile się nie mylę. Górna datacja, to moim zdaniem wczesne lata 60-te. Datowałbym to 1960-1964, są już świetlówki.
2025-11-07 13:19:49 (7 miesięcy temu)
Dana
 
do yani: Na odwrotnej stronie jest chyba wspomniany kwiecień 1972
2025-11-07 13:32:16 (7 miesięcy temu)
yani
 
do Dana :
To tylko data kolejnego wydania. Zdjęcie ewidentnie z początku lat 60-tych.
2025-11-07 13:37:59 (7 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do Dana : Rok 1972 zupełnie mylny - zrobiono pocztówkę ze znacznie starszego niż data zamówienia zdjęcia. BTW Multipla już 1957 ("Motor" testował ją pół roku wcześniej niż normalną 600-kę). Datowanie Yaniego moim zdaniem celne, ja bym tylko ograniczył trochę od góry, ze wzgledu na modę.
2025-11-07 13:39:55 (7 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak:
Z tymi świetlówkami, to sobie coś przypominam, że było ostatnio jakieś foto, które podważało teorię, że były na ulicach dopiero od lat 60-tych...
Obniżam górną granicę do 1962, ale wydaje mi się, że dół może być też wcześniejszy.
2025-11-07 13:45:00 (7 miesięcy temu)
Dana
 
do nyskadolniak: A propos mody: na chodniku po prawej stronie widać panią z dzieckiem - wydaje się, że ma na sobie sukienkę mini, ale zdjęcie, niestety, niezbyt ostre. Gdyby tak jednak było, to obniżanie dołu już na pewno nie wchodzi w rachubę.
2025-11-07 17:58:44 (7 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do Dana : Nie po prawej, tylko po tej drugiej prawej, czyli po lewej ;)
Wg mnie to dziewczynka prowadzi za rekę mniejszą dziewczynkę.
2025-11-07 19:11:46 (7 miesięcy temu)
Dana
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Rzeczywiście - tak może być. A prawa czy lewa ... ważne, że znalazłeś ;)
2025-11-07 19:26:56 (7 miesięcy temu)
ritterswalder
 
+2 głosów:2
Po 1933.
2019-01-17 01:19:19 (7 lat temu)
Samochody kompletnie nie pasują do tego datowania - najpóźniej początek lat 30-ych.
2025-09-14 11:48:09 (9 miesięcy temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+1 głosów:1
Te foto raczej już chyba oryginał ? , bo ratusz już otynkowany.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-09-14 13:10:45 (9 miesięcy temu)
W tamtych czasach jak fotografia była mało wyraźna, ręcznie na kliszy domalowywano zarysy ,najlepiej widać to na wieży kościoła, a może też coś doklejone ?
2025-09-14 14:26:37 (9 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Gdyby nie to, że zdjęcie wrzucone w 2019 r to pomyślałabym, że drugi plan to wytwór sztucznej inteligencji. Widzę też, że w 2021 była podmiana. Nikt się do niej nie przyznał.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2025-09-14 16:46:13 (9 miesięcy temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+1 głosów:1
To chyba nawet ja podmieniłem bo powiększam przeważnie d0 2400 px , a ta była lepsza od tej wcześniejszej, zapomniōł žech napisać kōmentorz, abo pieron wie co inkszego
2025-09-14 22:20:06 (9 miesięcy temu)
do nyskadolniak: Skorygowałam, kolega ritterswalder sugerował, że po 1933.
2025-09-14 11:52:56 (9 miesięcy temu)
do da signa: Tylko nie wiadomo na jakiej podstawie - na tej pocztówce kilka obiektów wydaje mi się domalowanych.
2025-09-14 12:34:48 (9 miesięcy temu)
do nyskadolniak: Nie wiadomo, kolega już się nie udziela, ale z tego co pamiętam, jego opinie były rzetelne.
2025-09-14 12:46:06 (9 miesięcy temu)
do nyskadolniak: Zapewne w związku z datą budowy stacji: Ale czy ta data jest prawidłowa, nie mam wiedzy.
2025-09-14 12:56:11 (9 miesięcy temu)
do nyskadolniak: Domalowane są na pewno obiekty tutaj, temat był już poruszany dyskusja tutaj
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2025-09-14 13:04:03 (9 miesięcy temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
do chrzan233 : Tutaj jest zdjęcie datowane 1928-1932 ze stacją , żeby było ciekawiej to jest tak samo datowane zdjęcie bez stacji :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-09-14 13:04:22 (9 miesięcy temu)
do labeo7: N a tym zdjęciu stacja jest domalowana, w opisie zdjęcia jest link do pierwowzoru.
2025-09-14 13:05:50 (9 miesięcy temu)
labeo7
 
+2 głosów:2
do da signa: Ok, już zauważyłem. Całkiem dobry fotomontaż jak na tamte czasy.
2025-09-14 13:08:02 (9 miesięcy temu)
do Rafał Eckiert (Beuther) : Skoro tam mogli dokleić całą stację benzynową, to tym bardziej tu mogli "otynkować" ratusz (i przy okazji wieżę kościelną). Ale nie upieram się.
2025-09-14 14:01:55 (9 miesięcy temu)
yani
 
do da signa:
Może nie tyle wytwór sztucznej inteligencji, co powiększany rozmiar i jakość zdjęcia przy użyciu sztucznej inteligencji. Tak to niestety wygląda...
Oryginału pewnie nie znajdziesz?
2025-09-14 17:58:11 (9 miesięcy temu)
do yani: Spróbuję znaleźć, ale to bardzo mało prawdopodobne.
2025-09-14 18:07:23 (9 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do da signa:
Szkoda czasu. :)
2025-09-14 18:10:03 (9 miesięcy temu)
elot360
 
Skorygowałem opis zdjęcia oraz poprawiłem nazwę obiektu na zgodną z rzeczywistością. To nie jest przystanek autobus / tramwaj, taki znajduje się kilkaset metrów dalej przy Inkubatorze.

Obiekt mijanki zostawię bo przysłuży mi się w przyszłości jak będę wrzucał kolejne zdjęcia z przebudowy torowiska
2026-02-25 13:57:51 (4 miesiące temu)
do elot360: Dzięki
2026-02-25 14:11:05 (4 miesiące temu)
elot360
 
+2 głosów:2
Zmieniłem opis oraz przypisanie zdjęcia, bo nic się tutaj nie zgadzało. Przypisane było do Goduli w Rudzie Śląskiej a sam opis sugerował przystanek Godula Inkubator (na tej trasie jest tylko jeden przystanek autobusowo-tramwajowy na mijance)
2026-02-25 13:53:45 (4 miesiące temu)
Mariusz Senderowski
 
+4 głosów:4
Zdjęcie _na pewno_ nie pochodzi sprzed 1939. Po pierwsze dlatego, że Schlesische Kleinbahn A.G. przemianowano na Śląskie Kolejki S.A. w roku 1925 a wtedy o przebudowie toru wąskiego na normalny dopiero myślano. 4 wrzesnia 1939 roku Śląskie Kolejki ponownie zmieniły nazwę na Schlesische Kleinbahn. Po drugie - na zdjęciu jest wagon wyprodukowany dla Düsseldorfu przez Waggonfabrik Uerdingen A.G. Na Górny Śląsk został sprowadzony w roku 1941 lub 1942.
2026-02-11 20:41:41 (4 miesiące temu)
DominoKato
 
+1 głosów:1
do Mariusz Senderowski: Cenne informacje! :) Dziękuje
2026-02-17 23:05:35 (4 miesiące temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+1 głosów:1
Co tam już za linie nie jeździły od linii 31 po teraz linia 7, już sam się gubię.
2025-09-10 09:17:37 (9 miesięcy temu)
elot360
 
+2 głosów:2
do Rafał Eckiert (Beuther) : W sierpniu tego roku była jeszcze linia 9, kilka lat temu podczas przebudowy trasy na Stroszek linia 39, okresowo zaglądała tu także linia 19 a w wybrane dni na czas drobnych prac remontowych także linia 49. Nie zapominajmy też o tymczasowej 56 która czasami się objawiała :P No i na deser linia 8, zlikwidowana w 2006 roku.

No było tego trochę :P
2025-09-10 13:17:24 (9 miesięcy temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+1 głosów:1
do elot360: Jeszcze była linia 41
2025-09-10 15:41:41 (9 miesięcy temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
Ciekawe torowisko - z trzema szynami, dla wąsko- i normalnotorowych tramwajów.
2026-03-14 19:20:00 (3 miesiące temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Od podziału obszaru GOP między Polskę i Niemcy do 1937 kursował tranzytowy tramwaj na trasie Katowice - Chorzów - Bytom Rozbark - Piekary. Ruch był obsługiwany wagonami na tor 785mm. Jednocześnie miasto Bytom rozwijało swój system tramwajowy na torze normalnym, stąd widoczny tu splot torowy.
2026-03-14 19:50:00 (3 miesiące temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+2 głosów:2
do Neo[EZN]: Tu na fotografii tramwaj tranzytowy i trzy szyny
2026-03-14 20:18:02 (3 miesiące temu)
Sądząc po widocznej sieci trakcyjnej to jest skrzyżowanie Zabrzańskiej i Frycza Modrzewskiego.
2026-05-14 18:53:10 (miesiąc temu)
Pokaż na mapie
175 Dyskusji (ostatnia miesiąc temu)
Bytom Łagiewniki - Tramwaj na granicy polsko niemieckiej w Łagiewnikach .
Bytom - Dworzec kolejowy
1894
-
1898
1894
-
1905
1896
-
1905
1898
-
1905
1900
-
1905
1900
-
1910
1900
-
1910
1906
-
1910
1905
-
1920
1905
-
1920
Tramwaje w Bytomiu - obiekty i wydarzenia
Tramwaje w Bytomiu w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet