| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Półwysep Westerplatte
Obiekty w okolicy
Nowe koszary WST
97
m
Gdańsk
Budynek nr 26 JW 2305
104
m
Gdańsk
Wartownia nr 3
112
m
Gdańsk
Magazyn nr 17
226
m
Gdańsk
Jednostka Wojskowa 2305 Gdańsk Wes...
228
m
Gdańsk

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Półwysep Westerplatte

Zbudowano: 1926
1 subskrypcja

Westerplatte – półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły. W latach 1926-39 na terenie półwyspu funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 stała się jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu przeciw hitlerowcom.

Historia
W maju 1734 wylądował tu 2,5 tysięczny francuski korpus interwencyjny hrabiego Ludwika de Plélo (który sam tam zginął) próbujący przełamać oblężenie Gdańska przez Rosjan w czasie wojny o sukcesję polską.

14 marca 1924 roku Rada Ligi Narodów przyznała Polsce teren na półwyspie Westerplatte, u ujścia kanału portowego do morza, naprzeciw przedmieścia Nowy Port. 31 października 1925 roku obszar na terenie Wolnego Miasta Gdańska na półwyspie Westerplatte został oficjalnie przekazany w bezterminowe i bezpłatne użytkowanie Polsce.

7 grudnia 1925 roku Liga Narodów przyznała Polsce prawo do utrzymania straży wojskowej na Westerplatte i już dnia 18 stycznia 1926 roku o godz. 14.00 przybył na trałowcu ORP Mewa pierwszy oddział i rozpoczął pełnienie służby wartowniczej. W latach 1926-39 na terenie półwyspu funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa.

25 sierpnia 1939 roku przybył do Gdańska z rzekomo kurtuazyjną wizytą niemiecki pancernik szkoleniowy Schleswig-Holstein (w rzeczywistości dobrze uzbrojony okręt przygotowany do ataku na Westerplatte). W dniach 1-7 września 1939 miała miejsce obrona półwyspu przez Polaków pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego (od 2 do 7 września dowodził zastępca kpt. Franciszek Dąbrowski). W trakcie tych walk jedynie źródła niemieckie podają o ataku żywych torped na stanowiska ostrzeliwujące Westerplatte z Nowego Portu, garnizon walczył samotnie i w okrążeniu wobec przeważających sił wroga. Po kapitulacji już 10 października 1939 roku hitlerowcy przewieźli na Westerplatte polskich więźniów w celu uporządkowania terenu po walkach.

W marcu 1940 formalnie utworzono na Westerplatte podobóz (Abteilung Aussenstelle) obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Jego komendantami byli: SS-Hauptsturmführer Franz Christoffel, SS-Untersturmführer Paul Ehle i SS-Untersturmführer Kurt Mathesius. W maju 1941 zakończono prace rozbiórkowe na Westerplatte (rozebranie koszar) przez ostatnią grupę więźniów i rozwiązano obóz.

Po wojnie jesienią 1946 rozpoczęto rozminowywania terenu półwyspu. W tymże roku na miejscu Wartowni nr 5 ustawiono krzyż i tablicę z nazwiskami poległych tworząc symboliczny cmentarz poległych.

2 lipca 1962 roku krzyż usunięto i postawiono na jego miejscu czołg T-34 z 1945.

W kolejnych latach poszerzano tor wodny w Kanale Portowym kosztem półwyspu. Z urobku ziemnego uformowano wysoki kopiec, na którym powstał Pomnik Obrońców Wybrzeża, odsłonięty 9 października 1966 roku. Ma on 25 metrów wysokości (nie licząc podstawy, którą jest 20-metrowy kopiec). Pomnik ten swoim kształtem przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię.

W związku z rozbudową portu komunistyczne władze planowały wysadzenie w powietrze dawnej Wartowni nr 1, by przeprowadzić w jej miejscu tor kolejowy. Dzięki zaangażowaniu miłośników historii i zabytków, w 1967 zrealizowano operację przesunięcia ważącego ok. 500 ton zabytku o 78 m w głąb półwyspu, dzięki czemu zachował się on do dziś.

12 czerwca 1987 roku pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża papież Jan Paweł II spotkał się z 38 westerplatczykami i z młodzieżą.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Westerplatte Licencja: CC-BY-SA 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Wykaz obiektów o szczególnej randze dla kultury
dodano: 2012-12-15, autor: Petroniusz
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...2627następna
Trafia się z obiegiem z roku 1914.
2026-04-04 22:41:49 (2 miesiące temu)
Pomuchelskopp
 
+1 głosów:1
Pozwoliłem sobie zmienić przypisanie zdjęcia :)
2024-11-19 12:14:10 (rok temu)
do Pomuchelskopp: Dziękuję ☺
2024-11-20 08:29:42 (rok temu)
Pomuchelskopp
 
+2 głosów:2
Obiekt, który praktycznie nie miał żadnego znaczenia podczas obrony Westerplatte, za to po jej zakończeniu każdy Niemiec obowiązkowo robił na jego tle pamiątkową fotkę :D
2025-02-13 12:11:28 (rok temu)
Pomuchelskopp
 
+1 głosów:1
To samo, co tu: . Najczęściej fotografowany obiekt na Westerplatte, który w rzeczywistości nie odgrywał żadnej roli w czasie walk w dniach 1–7 września 1939 r.
2025-03-02 18:34:42 (rok temu)
Poproszę o pomoc w precyzyjnym ustaleniu miejsca tego zdjęcia ... Opisy niemieckie jak pokazują poprzednie zdjęcia - niekoniecznie muszą być dokładne..
2025-03-04 23:00:09 (rok temu)
do sawickimarcin: To zdjęcie coś Ci powie: .
2025-03-04 23:19:49 (rok temu)
do blaggio.: OK, dzięki. Zaczekajmy co powiedzą specjaliści od wybrzeża ...Gustloff mógł się przemieszczać między kanałami - basenami portowymi ...
2025-03-04 23:23:54 (rok temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do sawickimarcin: Zmień proszę datowania tych zdjęć .. zakres 1939 - 1939 ... nie jest prawidłowy... zostaw samo 1939 jako rok wykonania - dotyczy wszystkich zdjęć archiwalnych które wrzuciłeś
2025-03-04 23:47:39 (rok temu)
fantom
 
do sawickimarcin: Statek raczej stał przy nabrzeżu, a nie na polu bitewnym.
2025-03-05 07:22:27 (rok temu)
do fantom: Stoi lewą burtą do nabrzeża, prawdopodobnie ten sam postój: czyli Nabrzeże Pokoju. Jeśli pole bitewne rozumieć tak, jak w Rozporządzeniu Prezydenta RP z dn. 22 sierpnia 2003 r., to cały Basen Westerplatte wchodzi w jego skład
2025-03-05 08:52:34 (rok temu)
do Pomuchelskopp: Super ... Dzięki.
2025-03-05 09:10:12 (rok temu)
do Pomuchelskopp: To nie musi być ten sam postój, bo tu i na widać inny układ cum w rejonie dziobowym. I trudno tu dokładnie potwierdzić, czy ta ciemna smuga za szynami toru kolejowego, to szyna suwnicy/żurawia, czy może fragment malowania kadłuba, ale też nie można całkiem zaprzeczyć co do lokalizacji.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2025-03-05 11:01:42 (rok temu)
do blaggio.: Zdjęcie jest ewidentnie pozowane do celów propagandowych, mogli odczepić część cum na czas sesji fotograficznej, żeby nie psuły kadru :)
2025-03-05 14:34:44 (rok temu)
do blaggio.: Z tego, co mamy na fotopolsce, sugerowałbym, że najpierw Robert Ley i Gustloff stały razem w Basenie Westerplatte a po odpłynięciu tego pierwszego, Gustloff został przestawiony na Nabrzeże Zwycięstwa . Natomiast to zdjęcie przy Oliwskim jest albo przed wpłynięciem do Basenu Westerplatte, albo dopiero w 1940 (drzewa na Westerplatte wydają się mieć liście)
2025-03-05 14:41:42 (rok temu)
do Pomuchelskopp: Tak, to jest możliwe. Jest jeszcze zdjęcie dokładnie zadatowane, ale czy można wierzyć, nie wiem.

Zdjęcia i tak były zapewne wykonane sporo później niż czas, gdy walczono na Westerplatte. A i dziwne, że znalazły się w zbiorze, chyba że miały niby obrazować akcję, która w zamyśle miała kojarzyć się ze skutkami działań wojennych faktycznie dawno zakończonych. Czyli czysta propaganda.
Tak naprawdę to zdjęcia niewiele wnoszą do dokumentacji samego miejsca oraz dokumentacji zdarzeń i moim zdaniem nie ma znaczenia, gdzie będą przypisane. Może to być Nabrzeże Pokoju, bo Oliwskie miało chyba inną nawierzchnię niż tu, co teraz dopiero zauważyłem. Ale wnioskując z celu, w jakim były wykonane, równie dobrze mogło to być jeszcze gdzieś indziej. Mniejsza o to.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-03-05 17:00:19 (rok temu)
Pomuchelskopp
 
+1 głosów:1
Datowanie zbyt szerokie. Niemcy od razu po zakończeniu walk zaczęli "porządkować" (rękami Polaków osadzonych w koszarach w Nowym Porcie i innych obozach) cały teren. Z pewnością takie obiekty jak brama polskiej placówki zostały dość prędko rozbierane bo Niemcom do niczego nie były potrzebne.
2025-03-26 07:36:10 (rok temu)
do Pomuchelskopp: Mała korekta po konsultacji ze specjalistą: więźniowie z obozu w Nowym Porcie, później z KL Stutthof pracowali na Westerplatte co najmniej do połowy 1941. Z tego względu widoczna na zdjęciu brama i ustawiona przy niej budka wartownicza mogły jednak być Niemcom do tego czasu potrzebne. Natomiast moim zdaniem mało prawdopodobne jest, żeby tak długo przetrwała nad bramą tablica z polską nazwą obiektu.
2025-03-31 07:38:47 (rok temu)
Mariusz Brzeziński
 
+2 głosów:2
W Szczecinie takich nie ma.
2025-08-03 13:03:43 (10 miesięcy temu)
blaggio.
 
+4 głosów:4
Pierwsze jakie mi się nawinęło: .
2025-08-03 13:36:15 (10 miesięcy temu)
Foozie
 
+2 głosów:2
Żadne Szczeciny. Fotka jest zrobiona z kopca u podstawy pomnika na Westerplatte w kierunku Nabrzeża oliwskiego. W oddali majaczy ocalały z wrześniowej bitwy spichlerz oraz Kościół morski
2025-08-05 08:13:00 (10 miesięcy temu)
4elza
 
do Foozie: Dzięki, skorygowałam opis pod zdjęciem.
2025-08-05 08:18:24 (10 miesięcy temu)
Pomuchelskopp
 
+1 głosów:1
Przed I wojną zaliczano Westerplatte do Nowego Portu, ale obecnie należy do dzielnicy Przeróbka
2026-02-23 09:16:28 (4 miesiące temu)
Dana
 
do Pomuchelskopp: Dzięki za uporządkowanie :)
2026-02-23 09:58:34 (4 miesiące temu)
To raczej nie jest Westerplatte i w ogóle nieco dziwne zdjęcie, nie kojarzę w Gdańsku żadnej jednostki artylerii nadbrzeżnej, do której dochodziłyby tory (chyba wąskotorówka?)
2026-03-02 12:32:13 (3 miesiące temu)
Dana
 
do Pomuchelskopp: Aukcji towarzyszy opis: "FOTO 1898 +++ WESTERPLATTE - KÜSTENBATTERIE +++ Danzig Gdansk Zoppot Gotenhafen", a na odwrotnej stronie odręczny napis "KÜSTENBATERIE WESTERPLATTE 1898" . Przenieść do Polska NN ?
2026-03-02 18:46:27 (3 miesiące temu)
2026-03-02 18:55:57 (3 miesiące temu)
2026-03-02 18:58:36 (3 miesiące temu)
do Pomuchelskopp: Na mapie z 1908 r. np. widać krótkie połączenie wąskotorowe prowadzące od nabrzeża przy Kanale Portowym u nasady półwyspu, które następnie rozdwaja się. Mogło służyć do dostarczania amunicji. Ale na tej mapie celowo nie ujawniano wtedy obiektów fortecznych. Dopiero na mapach po I wojnie były pokazane, lecz w tej okolicy nic nie widać, co można sprawdzić na zalinkowanej mapie w okienku obok. Co nie znaczy, że faktycznie nie było tam jakichś obiektów tyle, ze nieużywanych. Budowle z 1911 r. raczej nie byłby ukryte. To wszystko oczywiście nie jest dowodem na to, że akurat to zdjęcie jest z Westerplatte.
2026-03-02 20:35:13 (3 miesiące temu)
do Dana : Skoro jest taki podpis, to na razie zostawmy. Poprzeglądam materiały. ale kilka dni mi to zajmie.
2026-03-03 08:37:04 (3 miesiące temu)
do da signa: To wygląda na torowisko tymczasowe i nie wąskotorowe. To nie musi wcale być na Westerplatte (przy całym szacunku dla wiedzy Yanka).
2026-03-02 20:39:46 (3 miesiące temu)
do da signa: Te tory zostały zbudowane przez Polaków po przyznaniu nam terenu na Westerplatte, ok. 1925 i nie była to wąskotorówka
2026-03-03 08:34:02 (3 miesiące temu)
Jeśli czterdziestolecie zwycięstwa, to chyba jednak 1985?
Czy ten z szablą to generał Jaruzelski?
2026-04-01 07:47:11 (2 miesiące temu)
yani
 
+1 głosów:1
Sądząc po wyglądzie Jaruzelskiego, to zdjęcie raczej z lat 70-tych. Takiego orła z identycznie wydeptaną pod nim trawą widać tu:
2026-04-01 13:07:35 (2 miesiące temu)
da signa
 
+2 głosów:2
do Pomuchelskopp: Jaruzelski, a wykładzina celowo ułożona tak by chłopcy równo klęczeli :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: ort.
2026-04-01 07:51:58 (2 miesiące temu)
mamik
 
+1 głosów:1
do Pomuchelskopp: Jeżeli wydano w 1985 r. z okazji czterdziestolecia czyli w okolicach maja to znaczy że zdjęcie z 1984 r. lub wczesniejsze bo cykl produkcyjny trochę trwał.
2026-04-01 08:06:28 (2 miesiące temu)
mamik
 
+1 głosów:1
do yani: W latach 80. Jaruzelski już nosił okulary.
2026-04-01 13:48:02 (2 miesiące temu)
yani
 
do mamik:
No, właśnie. I sporo się posunął, zwłaszcza na twarzy...
2026-04-01 14:19:11 (2 miesiące temu)
Pokaż na mapie
266 Dyskusji (ostatnia 2 miesiące temu)
Westerplatte.
Widok na teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej.
1785
-
1840
1785
-
1883
1881
-
1897
1890
-
1905
1898
-
1905
1904
-
1910
1904
-
1910
1910
-
1930
1913
-
1936
1936
-
1936
Półwysep Westerplatte - obiekty i wydarzenia
STR.1
następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet