| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Most

1922 Powitanie Wojska Polskiego na granicy Dziedzic

1925-27 Budowa mostu

Obiekty w okolicy
Posterunek graniczny
24
m
Czechowice-Dziedzice
Punkt pomiarowy - wodowskaz
44
m
Czechowice-Dziedzice
Budynek przy przejściu granicznym
127
m
Goczałkowice-Zdrój
Most kolejowy z 1971r.
137
m
Goczałkowice-Zdrój
Nowy most kolejowy
171
m
Goczałkowice-Zdrój

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Decyzję o budowie nowego, żelbetonowego, mostu na Wiśle podjęły Śląski Urząd Wojewódzki i Sejm Śląski. Projekt nowego mostu został opracowany na początku 1925 roku, a już we wrześniu tego roku rozpoczęto prace budowlane.

Kierownikiem budowy był inżynier Wacław Olszak. Wszelkie prace budowlane wykonała firma Inżynierowie Stanisław i Antoni Hajduk, z Cieszyna i z Oświęcimia. Nadzór techniczny nad budową mostu sprawował, z ramienia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, inż. dr Stefan Kaufman.

Filary mostu wybudowano na żelazno-betonowych palach systemu Wolfsholtza i Straussa oraz na podłożu szutrowym ulokowanym pomiędzy żelaznymi ściankami, wbijanymi za pomocą kafara parowego. Betonowe filary w koronie miały 1 m szerokości, a najwyższy z nich liczył 6,70 m wysokości. Przy budowie zastosowano łożyska kołyskowe i wałkowo - kołyskowe łożyska ruchome pod konstrukcją nośną. Konstrukcja nośna zaprojektowana jako 4 żelazno-betonowe ustroje ciągłe trzyprzęsłowe, obliczone dla obciążeń przepisanych przez Ministerstwo Robót Publicznych dla mostów I klasy.

Podczas budowy mostu musiano poradzić sobie z przeróżnymi trudnościami: były to silny napór wody, kurzawki, gruby żwir w warstwach głębokich, wiercenie w dnie rzeki aby osadzić pale, zakładanie ław fundamentowych i betonowanie filarów, bardzo często w wodzie, no i oczywiście wylewy, powodzie, mróz i jeden strajk robotników.

Rozpiętość teoretyczna belek głównych trzyprzęsłowych wynosiła: 14,785 + 14, 950 + 14,785 m, odstęp między belkami 1,80 m, wysokość nad filarem 1,70 m, szerokość 0,40 m, a grubość płyty między belkami wynosiła 0,24 m. Konstrukcja mostu była zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wody potrójną warstwą asfaltu, z podwójnymi wkładkami jutowymi i ułożona na górnej powierzchni płyty betonowej. Na płycie tej spoczywała jezdnia wykonana z granitowej kostki brukowej (10x10x10 cm), zalana cementem i osadzona na warstwie piasku, o grubości 4 cm.

Całośc była wykończona żelazno-betonową poręczą. Ciekawe było rozwiązanie związane z jezdnią i poręczami, w miejscach zetknięcia się poszczególnych belek trzyprzęsłowych, stanowiących każda odrębną całość. Między sąsiednimi belkami umieszczono fugi, o szerokości 3 cm (fugi te zwężały się lub rozszerzały, w zależności od obciążenia i temperatury). Ponieważ jezdnia musiala stanowić jedną nieprzerwaną całość, przytwierdzono na stałe blachę, która przykrywała fugę. Blacha była przykryta warstwami asfaltu, zmieszanego z jutą. Poręcze miały, w miejscu styku, fugi dylatacyjne. Słupek poręczowy był umieszczony nad filarem i osadzony na jednej belce.

Do mieszania betonu wykorzystano mieszarkę systemu Gauhe-Gockel, napędzaną własnym motorem lub lokomobilą parową.

Próbne obciążenie mostu przeprowadzono w czerwcu i lipcu 1927 roku. Wyniki były zadawalające. 9 lipca 1927 roku most oddano do użytku. Wcześniej odbyło się uroczyste poświęcenie mostu, w obecności wicewojewody Żurawskiego, członków Śląskiej Rady Wojewódzkiej, przedstawicieli Sejmu Śląskiego, władz wojewódzkich i samorządowych oraz duchowieństwa.

Most budowano od września 1925 do lipca 1927 roku. Pierwszy wpis w "Dzienniku budowy", pochodzący z dnia 24 sierpnia 1925 r., brzmiał następująco: "Poniedziałek. Pogoda: ładna; Temperatura: 18 stopi C; Stan wody na Wiśle: 1,62 m; Liczba robotników: 3".

Koszt budowy mostu, o długości 180 m, szerokości jezdni 6,60 m, wyniósł 533,00 złotych. Koszt budowy dróg dojazdowych z obu stron oraz nasypów wyniósł 77,00 złotych. Koszty budowy pokryto ze Skarbu Śląskiego.
Śląska Rada Wojewódzka w Katowicach przekazała most na własność i utrzymanie Wydziałowi Dróg Powiatowych w Bielsku (23/24 mostu) i Wydziałowi Powiatowemu w Pszczynie (1/24 mostu).

Most został zniszony 1 września 1939 roku przez Wojsko Polskie.

Źródło: https://www.czecho.pl. 

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Jest to chyba most na Białej ul. Mazańcowicka
2014-11-06 22:16:32 (11 lat temu)
To nie jest most w Bielsku. To zniszczony we wrześniu 1939 r. most drogowy nad rzeką Wisłą w Goczałkowicach (b132383).
Inne ujęcie, węższe, na samo zniszczone przęsło .
Przenoszę do właściwej lokalizacji.
2016-12-09 13:04:28 (9 lat temu)
do Sobotamat2c10: Nie - tamten jesto wiele krótszy, a takiego długiego mostu raczej w BB nie ma. To zapewne inne miasto.
2014-11-09 14:41:43 (11 lat temu)
Stenek
 
do Jarosław Dubowski: Też tak myślę, wszak Biała nie jest tak szeroka, tutaj pasuje to koryto rzeki na Wisłę albo inną większą rzekę
2014-11-09 22:10:29 (11 lat temu)
Lampa dla Stenka :-)
2016-01-25 07:21:48 (10 lat temu)
Myślę, że dobrze przypisałem ale jak się mylę to proszę poprawić.
2016-10-01 23:07:21 (9 lat temu)
do Petroniusz: Dobrze. To ten most na starej drodze łączącej Bielsko i Mikołów przez Pszczynę.
2016-10-02 11:24:19 (9 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
2019-03-30 16:04:31 (7 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
2019-10-10 19:09:13 (6 lat temu)
Dana
 
do ritterswalder: Dzięki!
2019-10-10 19:15:04 (6 lat temu)
ritterswalder
 
+2 głosów:2
Prawdopodobnie Goczałkowice. No i cyferka w dacie.
2021-07-09 06:10:08 (4 lata temu)
ylooC
 
do ritterswalder: Zmieniłem cyferkę i przypisałem do Goczałkowic.
2021-07-09 10:30:10 (4 lata temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
Moim zdaniem to wysadzony 1.09.1939 most drogowy na Wiśle w Dziedzicach. Pasuje wszystko do tych fotografii
2023-10-31 14:57:02 (2 lata temu)
ylooC
 
do ylooC: A no i tutaj jeszcze zdjęcie pogladowe po wysadzeniu
2023-10-31 15:05:12 (2 lata temu)
ylooC
 
2023-10-31 15:07:35 (2 lata temu)
Petrus
 
+4 głosów:4
2024-01-04 08:16:55 (2 lata temu)
JureK
 
Dokładnie,most na granicy Czechowice Goczałkowice w ciągu ul.Legionów.
2024-01-04 19:46:45 (2 lata temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Petrus: Tak, widoczna drewniana odbudowa wysadzonego w 1939 przęsła. Z tyłu semafory wjazdowe na posterunek odgałęźny Most Wisła.
2024-01-04 08:52:03 (2 lata temu)
labeo7
 
do Petrus: Dzięki. Być może trzeba od dołu zawęzić datowanie. Czy wiadomo kiedy odbudowano?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-01-04 17:47:50 (2 lata temu)
Petrus
 
2024-03-31 21:53:41 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
9 Dyskusji (ostatnia 2 lata temu)
Zniszczony przez saperów we wrześniu 1939 r. most drogowy nad rzeką Wisłą w Goczałkowicach-Zdroju.
Oryginalny opis zdjęcia to "Odbudowa mostu nad rzeką Wisłą w Goczałkowicach w ciągu drogi wojewódzkiej Mikołów- Bielsko, 1948r.".
1927
-
1927
1925
-
1930
1925
-
1939
1
1939
1930
-
1940
1939
-
1940
1939
-
1939
1939
-
1943
2011
1939
-
2015
2011
-
2015
2015
-
2015
Most - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet