| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica polsko-rosyjska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica polsko-rosyjska

Zbudowano: 1945/1957/1990
Dawniej: Granica polsko-radziecka

Granica państwowa polsko-rosyjska, czyli granica między Polską i obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej, wcześniej Rosyjskiej Federacyjnej Republiki Radzieckiej, obowiązuje od 26 grudnia 1991 r., kiedy to przestał istnieć Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. 

Już w 1944 r. Stalin przedstawił plany włączenia północno-wschodniej części Prus Wschodnich do ZSRR, w tym Królewca i miast leżących nad Pregołą. Na konferencji w Jałcie propozycja Stalina została wstępnie zaaprobowana przez aliantów bez konkretnych ustaleń co do granicy z Polską. W lipcu 1945 r. na konferencji w Poczdamie zatwierdzony został podział Prus Wschodnich pomiędzy Polskę i ZSRR, jednak bez szczegółowego określenia przebiegu całej granicy poza dwoma punktami: początek na styku granicy Polski i Litwy z dotychczasową granicą Niemiec, koniec na Mierzei Wiślanej w odległości 3 km na północ od osady Nowa Karczma (o ok. 1 km bliżej niż granica województwa pomorskiego przed I rozborem Polski). Ta sama wersja pojawiła się w umowie pomiędzy Polską i ZSRR z 27.08.1945 r. o polsko-radzieckiej granicy państwowej, gdzie dokładny przebieg tego fragmentu granicy pozostawiono do określenia w przyszłości. Wstępne ustalenia międzyrządowe poczynione jeszcze przed zakończeniem wojny zakładały, że tereny przyznane Polsce sięgną w przybliżeniu północnych granic dotychczas istniejących powiatów gołdapskiego, darkiejmskiego, gierdawskiego, bartoszyckiego, iławeckiego i świętomiejskiego, czyli ok. 20-25 km dalej na północ niż przebiega obecna granica. Już od czerwca 1945 r. na te tereny zaczęli przybywać pierwsi osadnicy oraz przedstawiciele polskiej administracji, którzy częściowo przejmowali wymienione powiaty od radzieckich komendantów wojskowych. Nie doszło jednak do przejęcia tych powiatów w całości, bo z początkiem września nastąpiła niespodziewana zmiana sytuacji, kiedy to radzieckie władze wojskowe przystąpiły do samowolnego sukcesywnego przesuwania na południe granicy podległych im terenów zmuszając Polaków do opuszczenia zagospodarowanych już częściowo rejonów. Do końca grudnia wymuszone tymczasowe rozgraniczenie osiągnęło mniej więcej linię dzisiejszej granicy państwowej. W 1946 r. powołano do działania komisję delimitacyjną. Do czasu podpisania w dniu 5 marca 1957 porozumienia w sprawie tej granicy strona radziecka dokonała jeszcze kilkunastu mniejszych korekt na niekorzyść Polski. Ostatecznie granica w obecnej postaci została wytyczona w terenie dopiero w 1958 r. W tym samym roku rozgraniczono też wody terytorialne w Zatoce Gdańskiej.

W artykule opisane zostały miejscowości w dawnych Prusach Wschodnich, które znalazły się po II wojnie światowej w szczególnej sytuacji na skutek poprowadzenia g...
dodano: 2018-08-29, autor: blaggio.
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
PEŻ
 
Przypisałem do Krynicy Morskiej. W wykazie miejscowości nie ma wsi Piaski.
2012-09-09 10:18:56 (13 lat temu)
PEŻ
 
+4 głosów:4
Zdjęcie mogło zostać zrobione tylko z jednego powodu. Ojciec pracował w tygodniku WOP "Granica" więc mogliśmy podejść do linii granicznej. A za drzewami kryła się tzw. "sistiema" - płoty z drutu kolczastego wyposażone w system zdalnego powiadamiania.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2012-09-09 11:14:38 (13 lat temu)
WW
 
+5 głosów:5
Symbol sowieckiej państwowości w samym środku pruskiej krainy wciąż razi swoją absurdalnością.
2012-09-20 11:44:47 (13 lat temu)
mamik
 
do PEŻ: I słusznie bo Piaski a właściwie Nowa Karczma to część Krynicy Morskiej
2012-09-09 10:38:07 (13 lat temu)
do PEŻ: Można było choc na chwile wejść na teren Sojuza w tamtych latach ,czy za tym piaskiem były jakieś zasieki lub inne podobne utrudnienie?
2012-09-09 11:11:48 (13 lat temu)
† Yanek
 
+2 głosów:2
do PEŻ: Nie pamiętam już czy pisałem wcześniej o tej granicy ale za "moich" czasów to było tak. Bodaj od 1 lipca (nie kojarzę czy wcześniej) do końca września, nasza strażnica wysyłała tamże jednego wartownika, który pilnował granicy tak ca od godz. 8 rano do ok. 17-tej. Pilnował w zasadzie nie po to, by się ktoś "urwał" z Polski ale po to by turyści wiedzeni ciekawością, nie przestąpili granicy sowieckiej, bowiem procedura powrotu do Polski była długa, wyczerpująca i niełatwa. Jak już turyści z Krynicy, Piasków znikali, nie było sensu stawiania tam kogokolwiek, bo "ci" z drugiej stronie dobrze pilnowali ;)
2012-09-20 11:35:21 (13 lat temu)
† Yanek
 
+2 głosów:2
do WW: Zważywszy na wyjątkowo liczną reprezentację wojskową okręgu kaliningradzkiego, absurd sie tylko namnaża!!!
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawa tekstu
2012-09-20 11:56:24 (13 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
do WW: W latach 80/81 skrót rozwijano Cep Cepa Cepem Pogania. Takie rozwinięcie skrótu było obrazem szorstkiej polsko - radzieckiej przyjaźni ;)
2014-08-15 10:28:08 (11 lat temu)
A to ci historia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: styl
2016-10-18 17:51:19 (9 lat temu)
Jaki gładki piasek po wschodniej stronie...
2025-01-20 23:45:00 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
Kadr znakomity.
2025-01-21 00:01:32 (rok temu)
Z tym słupem jest ciekawa sprawa - otóż widać u podstawy kostkę w innym kolorze wyznaczającą linie styku granic. Na "godzinie 11" jest część rosyjska. Wystarczy stanąć koło słupa na tym fragmencie by z lasu obok donośnym głosem rozległy się ostrzeżenia z głośników "Uwaga! Znajdujecie się na terenie Federacji Rosyjskiej - proszę opuścić teren". Nie ma zlituj się.
2020-12-15 09:52:45 (5 lat temu)
vigo
 
+1 głosów:1
do bonczek_hydroforgroup: A tak przy okazji - w Twoim artykule o Urzędzie Wojewódzkim napisałeś: " Budowę rozpoczęto latem 1939 roku". Są nowe informacje: .
2020-12-15 09:59:05 (5 lat temu)
Pudelek
 
do bonczek_hydroforgroup: Nie próbowaliśmy stawać, bo ponoć polska SG lubi nawet za taką pierdołę dawać mandaty - a że obok stoi kamera, to są w stanie to sprawdzić. Zresztą wkrótce po wizycie na trójstyku mieliśmy ich wizytę.
2020-12-15 21:46:45 (5 lat temu)
do vigo: Drogi vigo - dopasuje się jak najbardziej do nowych ustaleń. Zmień datę jak uważasz.
2020-12-15 11:02:17 (5 lat temu)
4elza
 
+3 głosów:3
„Kierunek - wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja”...;-)
2023-09-21 08:57:59 (2 lata temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
do 4elza: A Wołodia z tej wieżyczki, co to ją widać na wydmie w oddali, już celuje z kałacha do wścibskich turystów ;-)
2023-09-21 14:31:01 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
5 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Granica polsko-rosyjska - obiekty i wydarzenia
Granica polsko-rosyjska w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet