| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (29)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

U104 "Ryga"

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1909
Zlikwidowano: 1960
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
WW
 
Oczywiście pabianicki rynek.
2010-09-27 21:42:58 (15 lat temu)
Chcę dopisać cztery zdjęcia do albumu \"I-sze dziesięciolecie ...\" ale nie mam do nich dostępu, brak edycji. \"No to jak, towarzysze, pomożecie?\" ;-)
2010-10-22 18:24:34 (15 lat temu)
do bolo1910: Neo, bolo1910 pali się do roboty !
2010-10-22 20:03:29 (15 lat temu)
do Danuta B.: No to nadać mu odpowiedni status i prawa. Całe łódzkie wystarczy Bolo?
2010-10-22 21:35:42 (15 lat temu)
do Neo[EZN]: Wystarczy. Dzięki. :-)
2010-10-22 22:44:25 (15 lat temu)
zeto
 
Dziś, tj. 19.01.2011 r., mija 110 lat od inauguracji połączenia tramwajowego Łódź - Zgierz ...
2011-01-19 18:18:34 (15 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do zeto: Pasażerowie świętują, w tramwajach leje się szampan...
2011-01-19 20:43:52 (15 lat temu)
Niezłą mieliście tramwajową komunikacją podmiejską. O tramwajach w Tuszynie wiedziałem ale w Kruszowie już nie - kiedy je stamtąd wycofali?
2010-10-21 21:26:24 (15 lat temu)
zeto
 
do Neo[EZN]: Odcinek z Tuszyna do Kruszowa powstał w 1917 i kończył się bocznicą do istniejącej tam cegielni - zostało to, podobnie jak budowa całej linii z Rudy Pabianickiej przez Rzgów i Tuszyn, wymuszone przez Niemców. Odcinek kruszowski istniał do czasów II WŚ i przez cały okres istnienia nie był zelektryfikowany.
2010-10-21 22:37:01 (15 lat temu)
do zeto: Czyli tramwaj elektryczny dojeżdżał do Tuszyna a pasażerowie przesiadali się w Tuszynie do tramwaju spalinowego do Kruszowa? Czy może do Tuszyna jechały dwa wagony - elektryczny ciągnął spalinowy - elektryczny zostawał w Tuszynie a spalinówka jechała dalej? Czy może po jednej trasie jeździły tramwaje elektryczne i spalinowe? :)
2010-10-21 22:41:52 (15 lat temu)
zeto
 
do Neo[EZN]: No, wypsnęło mi się:) Podstawowym celem budowy linii Tuszyn - Kruszów (ok. 4 km) była cegła (głównie dla Łodzi) i myślę, że odbywały się na tym odcinku głównie przewozy towarowe. Nie wiem, czy był tam regularny ruch pasażerski - pewno w miarę możliwości. Jak często transportowano cegłę - nie wiadomo. Jeśli wyruszał pociąg do Kruszowa, to mogli się zabrać i pasażerowie (to są głównie moje domniemania). Odcinek do 1931 r. był obsługiwany przez ŁWEKD, a później przez właściciela cegielni. Napęd był parowy, a nie spalinowy - klasyczna ciuchcia... Parowozy były chyba serwisowane w Chocianowicach, bo widziałem je tam na zdjęciu z lat 30-tych ; o, pardon 30.
2010-10-21 22:58:09 (15 lat temu)
zeto
 
do zeto: Co do możliwości ruchu tramwajów po torach, to sprawa jest prosta. Łódzkie i podłódzkie tramwaje miały i mają rozstaw 1000 mm, więc problemu z przejezdnością nie było. Ale elektryfikacja zakończyła się na Tuszynie. Były również początkowo projekty wydłużenia linii do Piotrkowa, ale nic z tego nie wyszło. Podobnie jak ze Zduńską Wolą, czy Brzezinami...
2010-10-21 23:01:46 (15 lat temu)
do zeto: Czyli pociąg do Kruszowa jeździł tylko na trasie Tuszyn - Kruszów? Ciekawe jest to, że te dwie sieci (Łódź - Tuszyn i Tuszyn - Kruszów) były ze sobą połączone - zgadza się?
2010-10-21 23:09:25 (15 lat temu)
zeto
 
do Neo[EZN]: Linia stanowiła jeden ciąg: z Łodzi przez Rudę, Rzgów i Tuszyn do Kruszowa. Elektryczka kończyła bieg \"wekslem\" na ul. Piotrkowskiej (w Tuszynie), skąd następował jej powrót, natomiast dla przejazdów towarowych- po cegłę - był napęd parowy. I to były moim zdaniem oddzielne pociągi. Pociąg z cegłą mógł z Kruszowa dojechać do Łodzi. Przy wylocie z Tuszyna na trakt piotrkowski była \"stacja\", gdzie był chyba punkt poboru wody i paliwa - tak mi opowiadali starzy tuszynianie...
2010-10-21 23:18:53 (15 lat temu)
do zeto: No to fajnie to wymyślili :) Tor tramwajowy mógł być używany zarówno przez kolej jak i przez tramwaje. Mam nadzieję, że kiedyś dokopiemy się zdjęć na których widać kolejkę zmierzającą z Kruszowa w stronę Tuszyna czy nawet Łodzi lub odwrotnie.
2010-10-22 00:19:41 (15 lat temu)
2010-10-22 12:27:04 (15 lat temu)
zeto
 
do Neo[EZN]: Jest już zdjęcie kolejki w dniu inauguracji trasy do Tuszyna, z zestawem wagonów osobowych i z napędem parowym. Linia została zelektryfikowana dopiero w 1927 r. Parowozy \"kruszowskie\" były te same, tylko inne - towarowe - wagony... Możliwe, że parowóz ciągnął wagony tylko do Rudy Pab. i tu przypinano wagon silnikowy elektryczny. Tego nie wiem. Podobna trakcja parowa działała na linii Zgierz - Ozorków. Ciekawostką może być również to, że jeszcze po wojnie (kiedy już nie było trakcji parowej) tramwaje z Łodzi do Zgierza i Ozorkowa były ujęte w normalnym rozkładzie jazdy PKP.
2010-10-22 12:35:21 (15 lat temu)
zeto
 
2010-10-22 12:49:40 (15 lat temu)
do zeto: Umknęło mi. Sorki :-(((
2010-10-22 13:16:02 (15 lat temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Podmiana, zmiana źródła i znaczniki
2025-09-27 21:24:56 (9 miesięcy temu)
4 Dyskusje (ostatnia 9 miesięcy temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet