| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat kielecki
OBIEKTY - Miedzianka
Najbliższe obiekty nieistniejące
Makieta zamku w Kamieńcu Podolskim
0.1
km
Chęciny
Turystyczna 71
0.2
km
Chełmce
Most na Bobrzy (stary)
0.2
km
Kielce
Most Herwina-Piątka
0.2
km
Kielce
Most kolejowy
0.2
km
Kielce

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kopalnia miedzi - "Miedzianka"

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1804-1806
Zlikwidowano: 1955
Dawniej: sztolnia "Zofia"

Dzięki złożom miedzi, pierwsza wzmianka o Miedziance pochodzi z XV w. Za czasów Króla Zygmunta III Wazy rozpoczęto wydobycie na szeroką skalę. Z tego okresu pochodzi pierwszy polski kodeks górniczy opracowany przez żupnika chęcińskiego Jana Płaza. W XVIII w., w Miedziance drążyli również górnicy z Węgier i Niemiec. W następnym wieku próbowano jeszcze ocenić złoża, ale wszelkie działania przerwała kampania napoleońska.

Po trzecim rozbiorze Polski, w 1806 r., Austriacy prowadzili w obrębie góry Miedzianki kilkanaście miesięcy trwające penetracje górnicze. Przedłużyli staropolską sztolnię "Zofia", położoną w środku góry, gdzie występował czerwony łupek marglisty z zielonymi przemazami malachitu, czyli rudy miedzi. Złoża tam nie znaleziono.

Również próby wznowienia eksploatacji w 1817 roku, zainicjowane przez Stanisława Staszica spełzły na niczym.

Na bogate złoża wysokoprocentowej rudy miedzi trafili w roku 1902 bracia Stanisław i Bolesław Łaszczyńscy. Stanisław zastosował po raz pierwszy opracowaną przez siebie elektrolityczną metodę otrzymywania miedzi. Po wybuchu I wojny eksploatację przejęli Austriacy, którzy intensywnymi działaniami przyczynili się do prawie całkowitego wyczerpania złoża. Po I wojnie światowej prowadzono jeszcze próby wznowienia działalności kopalni, ale ilość rudy nie wystarczała na pokrycie kosztów eksploatacji. Gdy nastąpił rozkład cesarstwa austrowęgierskiego, 11 listopada 1918 r. dwaj komendanci wojenni obecni wtedy w Miedziance wraz z zawiadowcą kopalni zwrócili zakład z wyposażeniem byłym właścicielom Łaszczyńskim, Bezowocne poszukiwania rudy miedzi prowadzono jeszcze w latach 1949–1954, po czym kopalnia została zamknięta. 

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
4elza
 
+1 głosów:1
Założyłam obiekt i przypisałam wszystkie.
2022-06-07 06:05:16 (4 lata temu)
Raczej lata powojenne, wieża tego szybu trafiła do Miedzianki w latach 50 z kopalni Kazimierz w Kazimierzu Górniczym.
2020-02-09 15:37:19 (6 lat temu)
4elza
 
do ritterswalder: Taki był opis, poprawiam, skoro tak uważasz.
2020-02-10 06:05:16 (6 lat temu)
do 4elza: Stad się o tym dowiedziałem:
2020-02-10 07:04:56 (6 lat temu)
4elza
 
do ritterswalder: O, to interesujący materiał wyszperałeś.
2020-02-10 07:11:27 (6 lat temu)
Pokaż na mapie
2 Dyskusje (ostatnia 4 lata temu)
Kopalnia miedzi w Miedziance.
Kopalnia Miedzi - Miedzianka w pobliżu Chęcin. Najstarsze pole górnicze - strona południowo-zachodnia Góry Miedzianka, znane pod nazwą "Księżycowe Pole". Zdj...
1914
-
1938
1914
-
1939
1930
-
1939
1930
-
2015
1937
-
2015
Przedmioty związane z Kopalnia miedzi - "Miedzianka"
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet