|
|  | powiat frysztacki |
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2229%22%3Bi%3A1%3Bs%3A19%3A%22%C5%9Bl%C4%85skie+%28Zaolzie%29%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A3%3A%22496%22%3Bi%3A1%3Bs%3A10%3A%22frysztacki%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2257442%22%3Bi%3A1%3Bs%3A17%3A%22Or%C5%82owa+%28Orlov%C3%A1%29%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Na obszarze miejscowości Orłowa i Łazy pierwsze płytkie szyby powstały już w 1811 r. Właścicielami byli Georg Thomke z Białej, Karl Gorgosch z Cieszyna oraz arcybiskupstwo ołomunieckie. Z powyższych szybów węgla kamiennego ostał tylko szyb z 1835 r. nazywany "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). Główne działania górnicze prowadzone w tym czasie (od 1848 roku), prowadziła Orłowsko-Łaziańska Spółka Górnicza, jednak ze względu na brak kapitału, doszło w 1853 r. do przejęcia całej kopalni na własność ołomunieckiego arcybiskupa Friedricha Egona von Fürstenberga, zaś później bezpośrednio na własność samego arcybiskupstwa. Nowy właściciel kontynuował nadal wydobywanie węgla w płytkich szybach, które nosiły imiona "Egon", "Karl" i "Frederick", jednak ostatecznie w 1863 roku rozpoczął prace związane z budową kopalni podziemnej, która została nazwana "Szyb Główny" (Hlavní jáma). W 1877 roku kopalnię i inne aktywa nabyło od ołomunieckiego arcybiskupstwa konsorcjum braci Guttmanów, w wyniku czego powstała "Kamienno-Węglowa spółka akcyjna Dąbrowa" (Těžířstvo Kamenouhelné závody, a.s. Doubrava). Spółka ta wydobywała węgiel metodą głębinową z "Szybu Główny" (Hlavní jáma) a ponadto poczęła pogłębiać "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). W wyniku dobrej koniunktury wybudowano w 1890 r. następny szyb pod nazwą "Nowy Szyb" (Nová jáma) - od 1991 r. nosił nazwę "Łazy" (Důl Lazy). W 1905 r. powstał szyb wentylacyjny - wydechowy o nazwie "Wewiórka" (Veverka). Podczas I wojny światowej z racji dużego zapotrzebowania na węgiel otwarto następny szyb "Wydobywczy II" (Těžní II), na którym w późniejszym okresie skupiła się eksploatację urobku całej kopalni. W 1933 r. konsorcjum Guttmanów sprzedało swoje aktywa "Czeskiej spółce handlowej Praga" (Česká obchodní společnost a.s. Praha). W 1938 r. po przyłączeniu tzw. Zaolzia do Polski kopalnia została przejęta przez Towarzystwo Górnicze Orłowa Łazy, natomiast w czasie II wojny światowej przez spółkę Steinkohlenbergbau Eagle - Lazy, A. G. Po II wojnie światowej nastąpiła nacjonalizacja banków i przemysłu ciężkiego. Kopalna "Łazy" (Důl Lazy) była 4. 3. 1950 r. przemianowana na kopalnię "Antonín Zápotocký". 1. 1. 1991 roku nazwa kopalni została ponownie zmieniona, tym razem na "OKD, a.s. Důl Lazy, o.z."
więcej 
|
proszę czekać...
|