| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
Bitwa nad Bzurą inaczej zwana bitwą pod Kutnem rozegrała się w dniach od 9 do 18-22 września[2] 1939 roku. Była to największa bitwa podczas wojny obronnej Polski. Została stoczona przez dwie polskie armie "Poznań" (gen. Tadeusz Kutrzeba) i "Pomorze" (gen. Władysław Bortnowski) z niemieckimi 8 Armią i 10 Armią z Grupy Armii Południe ("Süd").

Dowodzący całością generał dywizji Tadeusz Kutrzeba dla zapewnienia sobie sprawnego odwrotu na Warszawę, zatrzymał się i skierował przeciw niemieckim 8 i 10 Armii.
Przebieg bitwy
Bitwa miała trzy główne fazy:

I faza - natarcie Polaków na Stryków (9-12 września)
II faza - natarcie Polaków na Łowicz (13-15 września)
III faza - odwrót w kierunku Warszawy, w czasie którego polskie siły uległy rozbiciu.
W I fazie
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Tomasz Górny (Nemo5576)
 
+1 głosów:1
120 mm armata wz. 1878/09/31
2011-08-31 08:56:02 (14 lat temu)
Tomasz Górny (Nemo5576)
 
+1 głosów:1
Eee, łatwizna. Tak dużo tej artylerii nie mieliśmy. Tarcza ochronna bardzo charakterystyczna, oryginalnych rosyjskich 152 mm fortecznych haubic wz. 1909 już raczej na stanie nie było, wiec to musi być krzyżówka tej haubicy z francuską armatą wz. 1878 czyli właśnie armata wz. 1978/09/31.
2011-08-31 09:36:25 (14 lat temu)
jurek59
 
Chciałbym zapytać skąd Pan ma to zdjęcie i kilka następnych. Przepraszam za ciekawość ale wydawało mi się, że posiadam prawdziwe zdjęcia z albumu żołnierza niemieckiego.
2013-11-02 17:07:42 (12 lat temu)
WW
 
Te leśne zdjęcia zrobiono najprawdopodobniej gdzieś między Iłowem a Młodzieszynem, w końcowej fazie bitwy Niemcy zadali tu nam w kotle straszne straty.
2013-11-02 22:25:24 (12 lat temu)
kola
 
Zdjęcie mnie męczy, bo albo podpis że znad Bzury jest błędny, gdyż wspomniane wcześniej armaty 120 mm nie brały udziału w zmaganiach na tym froncie lub nie jest to ta armata. Nie podoba mi się tutaj położenie lufy, zdjęcie trochę słabej jakości ale lufa armaty 120 mm w położeniu marszowym powinna być równo z kolyska, a lufa haubicy 155 tak jak na zdjęciu równo z tarczą ochronną. Tylko też nie mogę dostrzec charakterystycznego zakończenia lufy 155 i stąd moje meczarnie😄
2016-05-22 02:41:57 (10 lat temu)
Gnypex
 
To wygląda jak droga Sieraków-Laski i pozostałości z walk z 19.09.1939
2018-11-03 15:20:24 (7 lat temu)
do Tomasz Górny (Nemo5576): Szacun
2011-08-31 09:27:10 (14 lat temu)
Gnypex
 
To wygląda jak droga Sieraków-Laski i pozostałości z walk z 19.09.1939
2018-11-03 15:20:35 (7 lat temu)
mag
 
To nie jest Poznańczyk.
2019-04-21 22:14:31 (7 lat temu)
mag
 
Wagon szturmowy wskazywał by na "Danutę"
2019-04-22 13:56:31 (7 lat temu)
labeo7
 
do mag : Czyli na pozostałych zdjęciach też nie jest "Poznańczyk"?
2019-04-21 23:47:51 (7 lat temu)
labeo7
 
2019-04-22 16:27:03 (7 lat temu)
Woj11
 
do labeo7: Zdjęcie wykonane w okolicach Jackowic, gdzie go przejęli Niemcy i po kilku dniach odholowali do Zamościa
2024-05-04 13:49:50 (2 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
To "Danuta"
2023-05-23 23:49:56 (3 lata temu)
labeo7
 
do Woj11: Dzięki, nie wiem tylko do czego to przypisać. Są 4 zdjęcia tego pociągu, jedno przypisane do kampanii wrześniowej w 1939 i 3 w niezidentyfikowanych. Wszystkie zdjęcia jakie są pochodzą z 1939, więc proponuje utworzyć podobiekt w "Wydarzenia historyczne › 1939-1945 - II wojna światowa › 1939 - wojna obronna Polski". Chyba, że są inne propozycje?
2023-05-24 00:18:56 (3 lata temu)
Woj11
 
do labeo7: To zdjęcie można, moim zdaniem, przypisać do bitwy nad Bzurą (obiekt jest)
2023-05-24 07:08:20 (3 lata temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Nie jest to "Poznańczyk", ktorego wagony artyleryjskie były zniszczone. To PP "Danuta", a konkretnie tylny wagon artyleryjski i fragment wagonu szturmowego
2024-12-11 06:59:16 (rok temu)
labeo7
 
do Woj11: Dzięki, drugi raz już pomyliłem te 2 pociągi ;)
2024-12-11 17:04:12 (rok temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do labeo7: Nawet w poważniejszych opracowaniach je mylono. "Poznańczyk" miał półokrągły wagon szturmowy
2024-12-11 17:19:56 (rok temu)
Został opuszczony przez załogę i częściowo zniszczony przez własną załogę 16 września 1939 r. w rejonie wsi Jackowice
2026-06-19 02:42:32 (9 dni temu)
Antek Czechow
 
+1 głosów:1
Został opuszczony przez załogę i częściowo zniszczony przez własną załogę 16 września 1939 r. w rejonie wsi Jackowice
2026-06-19 02:42:42 (9 dni temu)
Woj11
 
do Antek Czechow: Nadpalony wagon artyleryjski. Widać maximy
2026-06-19 07:46:03 (8 dni temu)
7 Dyskusji (ostatnia 8 dni temu)
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet