| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Pręgierze

Pręgierze - woj. dolnośląskie

Pręgierze - woj. lubelskie

Pręgierze - woj. łódzkie

Pręgierze - woj. małopolskie

Pręgierze - woj. opolskie

Pręgierze - woj. wielkopolskie

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Pręgierze

Dawniej: Pranger
Pręgierz (niem. Pranger) – słup stojący przeważnie przed ratuszem dawnych miast, służący do wymierzania kar.
Do pręgierza wiązano oszustów dla pokazania ich ludowi, i winowajców, skazanych na hańbę publiczną, chłostę lub wyświecenie, czyli wygnanie z miasta (nazwa wzięła się stąd, że pachołkowie miejscy wyprowadzali skazanego za bramy ze światłem). W mniejszych miastach były pręgierze drewniane, w większych kamienne; czasem na szczycie zdobione postacią rycerza z podniesionym mieczem, np. pręgierz w Poznaniu. Bywały również zdobione maszkaronami jak to jest w Szydłowcu.
Jednak wielkość miasta nie zawsze miała znaczenie dla materiału użytego do wykonania pręgierza. Za przykład mogą posłużyć dwa miasta: Lwówek Śląski i jeszcze mniejszy Lubomierz
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12345678następna
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
Pręgierz wrócił na swoje historyczne miejsce!, tj. Dolny Rynek : trzeba utworzy obiekt, jak będę w powiecie to zrobię fotki.
2019-12-14 16:11:47 (6 lat temu)
TW40
 
do Dariusz Łukasik: Obiekt wczoraj utworzony i przypisany do rynku z adnotacją w opisie obiektu
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2019-12-15 00:56:22 (6 lat temu)
TW40
 
do Dariusz Łukasik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2019-12-15 00:58:08 (6 lat temu)
do TW40: No to zaznaczamy na mapie...
2019-12-15 11:04:57 (6 lat temu)
Pierwszy pręgierz nie istnieje i był 10 km. od tego, czy nie lepiej by wyglądało to przypisanie jako osobny obiekt- "Pręgierz - Jelenia Góra", i jako podobiekty; Pręgierz I i Pręgierz II.A z tego obiektu usunąć ten nie potrzebny dopisek Jelenia Góra na końcu obiektu?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2018-01-24 16:39:24 (8 lat temu)
TW40
 
do Dariusz Łukasik: Uczyń Waść jak uważasz za stosowne! A dopisek musi być bo jest obiekt z pręgierzami - i trzeba usystematyzować pręgierze wg nazw miejscowości, no bo jak inaczej?
2018-01-24 20:49:48 (8 lat temu)
do TW40: Po powtórnej analizie tematu i odnalezieniu pierwszego pręgierza, przyznaję rację, inaczej się nie da.Najpierw wydawało mi się to dziwne, ale jednak tak jest prawidłowo.
2018-01-24 20:52:34 (8 lat temu)
Marek W
 
+1 głosów:1
Mam wrażenie, że to Lubomierz. Z prawej fragment pręgierza, tylko, że teraz zamiast tych drzwi jest okno:
2016-06-30 22:00:11 (9 lat temu)
TW40
 
+1 głosów:1
Dobry trop ;-)! To prawdopodobnie tzw. "kamień pręgierzowy" (taki sam znajduje się w Kucharzowicach). Stawiano je przy kościołach (nieco inne znajdują się np. w Miłkowie, Częstocicach, Jaszkotlu, Oleśnicy Małej, Piskorzowie, Żeleźniku) jako namiastki właściwych pręgierzy lub ich uzupełnienie. Mają zróżnicowane formy, na ogół znacznie prostsze od zwykłych pręgierzy. Nie wykonywano przy nich kar cielesnych; jedyny wspólny z pręgierzami cel to publiczne pohańbienie i ośmieszenie skazanego na taką karę winowajcy. Wymiar kary określały wyłącznie władze kościelne za naruszenie przykazań kościelnych lub naruszenie norm obyczajowych. Stawiano je przed drzwiami kościoła lub przed bramą cmentarza przykościelnego.
2016-08-15 21:49:32 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
do TW40: Wiedziałam, że będziesz zainteresowana. Przypominał mi "taboret" przy stole sądowym w Bąkowie i stąd taka uwaga.
2016-08-15 21:56:30 (9 lat temu)
TW40
 
do ZPKSoft: Właśnie - szukałam i nie znalazłam bo wiedziałam, że jest jeszcze gdzieś taki! Cóż "taboret" podejrzany o pełnienie nieco innej funkcji!
2016-08-15 22:03:26 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do TW40: Zakładamy mu obiekt aby łatwiej go było odszukać w tej Żórawinie ?
2016-08-15 22:06:56 (9 lat temu)
TW40
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Już założony ;-) Na Bąków też.
2016-08-15 22:12:37 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do TW40: Podziękowania, oby więcej nam się trafiało takich ciekawostek !
2016-08-15 22:17:42 (9 lat temu)
zibi47
 
Na zdjęciu widoczny jest krzyż pokutny oraz fragment chrzcielnicy a dokładnie jej trzon z 2.połowy XIV w.
2017-11-25 19:04:44 (8 lat temu)
TW40
 
do zibi47: Nie wygląda na chrzcielnicę, ale funkcja tak obrobionych kamieni mogła się zmieniać...
2017-11-25 19:33:06 (8 lat temu)
2017-11-25 20:27:33 (8 lat temu)
zibi47
 
do Wacław Grabkowski: W tym przypadku nie miałem żadnej wątpliwości, dzięki za trafne zdjęcie.
2017-11-25 20:41:08 (8 lat temu)
TW40
 
do TW40: Dopisałam znak zapytania bo niestety absolutnie jednoznacznie i bez żadnych wątpliwości nie można wyrokować o przeznaczeniu luźnego obiektu. Tamten kamień (z Kucharzowic) to też mogło być przypadkowe zestawienie; w Bąkowie kościół późniejszy niż wydatowany na XIV w. taki sam kamień z Żórawiny. Zagadnienie ciekawe. Poszukam w literaturze...
2017-11-25 22:27:37 (8 lat temu)
do zibi47: Cieszę się, że pojawił się tu znawca jakim zapewne jesteś. Witam serdecznie :) Nie wiem czy wiesz, co się tutaj działo dwa miesiące temu na temat krzyży pokutnych

2017-11-25 22:33:39 (8 lat temu)
TW40
 
+1 głosów:1
do Wacław Grabkowski: Oj działo ;-)))
2017-11-26 00:03:00 (8 lat temu)
Używany?
2016-10-10 21:49:44 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
do Wiesław Smyk: Nie widać na nim elementów mocowania delikwenta ;-)
2016-10-10 22:02:08 (9 lat temu)
TW40
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Do góry nogami zamontowany - stajemy na głowie i szukamy ;-)
2016-10-10 23:55:09 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
do TW40: Celowo czy przypadkowo ?
2016-10-11 09:09:59 (9 lat temu)
TW40
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Przypadkowo...
2016-10-11 19:23:29 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
2017-08-04 21:56:25 (8 lat temu)
Chojnik, obiekt pręgierz, jest coś takiego założone :-)
2018-01-22 21:51:21 (8 lat temu)
fantom
 
do antypuszka©: Dlaczego Pręgierz - Jelenia Góra II ?
2018-01-22 22:50:59 (8 lat temu)
do fantom: Nie ja zakładałem obiekt, bo chyba gdzieś jest numer 1
2018-01-22 23:00:07 (8 lat temu)
mniszek
 
do antypuszka©: Dzięki:)
2018-01-23 07:39:04 (8 lat temu)
Nie jest to wierna replika. Oryginalny pręgierz można obejrzeć na rysunku Aleksandra Lessera z 1834 roku.
2019-07-19 23:59:06 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Panowie z wózkami to chyba bracia :-)
2019-11-21 21:38:28 (6 lat temu)
ylooC
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: Napewno braterstwo jadła, piwa i fryzjerstwa ich łączy!
2019-11-21 21:45:43 (6 lat temu)
vetinari
 
+5 głosów:5
do ylooC: Przy tej ilości dzieci naokolo panów mam ina teorie na temat widocznych opon zimowych....ojcowie w domu maja teź funkcie śmietnika...poprostu dojadaja reśtky po dzieciach źe by sie niemarnowalo, bo dobrze wiedza ile to kosztuje.....☺☺☺ piwo sie pija dla dobrego trawienia tej wielkiej ilości niedojadków po dzieciach ☺☺☺ I majac wogóle dzieci...teź bym sobie wlosy czasami wyrywal....☺☺☺Ja majac pelna chate blondynek przedwczesnie osiwielem.....
2019-11-22 07:53:18 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
A gdzie jego "czapeczka " ?
2020-01-09 10:02:21 (6 lat temu)
TW40
 
do ZPKSoft: Zaginęła pewnie gdzieś... W którymś z numerów "Sudetów" jest artykuł o lwóweckim pręgierzu i jego rysunek z połowy XVIII w. - tam nie widać żłobkowania i dekoracji roślinnej... Może to jednak nie pręgierz albo inny egzemplarz niż ten dawny, z rynku? Może z terenu klasztoru (w Lubomierzu też mamy dwa pręgierze - jeden na terenie klasztornym) albo może z innej miejscowości?...
2020-01-09 23:39:35 (6 lat temu)
Pokaż na mapie
72 Dyskusji (ostatnia 6 lat temu)
Pręgierze - obiekty i wydarzenia
poprzedniaSTR.1 STR.0
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet