| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Pręgierze

Pręgierze - woj. dolnośląskie

Pręgierze - woj. lubelskie

Pręgierze - woj. łódzkie

Pręgierze - woj. małopolskie

Pręgierze - woj. opolskie

Pręgierze - woj. wielkopolskie

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Pręgierze

Dawniej: Pranger
Pręgierz (niem. Pranger) – słup stojący przeważnie przed ratuszem dawnych miast, służący do wymierzania kar.
Do pręgierza wiązano oszustów dla pokazania ich ludowi, i winowajców, skazanych na hańbę publiczną, chłostę lub wyświecenie, czyli wygnanie z miasta (nazwa wzięła się stąd, że pachołkowie miejscy wyprowadzali skazanego za bramy ze światłem). W mniejszych miastach były pręgierze drewniane, w większych kamienne; czasem na szczycie zdobione postacią rycerza z podniesionym mieczem, np. pręgierz w Poznaniu. Bywały również zdobione maszkaronami jak to jest w Szydłowcu.
Jednak wielkość miasta nie zawsze miała znaczenie dla materiału użytego do wykonania pręgierza. Za przykład mogą posłużyć dwa miasta: Lwówek Śląski i jeszcze mniejszy Lubomierz
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12345678następna
Danuta B.
 
+2 głosów:2
Dzięki informacji, którą nadesłała pani ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice, popartą niezbitymi dowodami, zmieniam nazwę obiektu. To nie pręgierz, jeno dolna część uszkodzonej kapliczki słupowej. Więcej tu
2013-03-09 17:20:06 (13 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
A TW40 udzielam wytyku fotopolskiego, za karę posprząta:). W obiekcie, opisach itd.
2013-03-09 17:26:54 (13 lat temu)
TW40
 
+3 głosów:3
do Danuta B.: Miałam to już dawno zrobić (zapomniałam...).
2013-03-09 18:19:42 (13 lat temu)
TW40
 
+2 głosów:2
do TW40: Posprzątane.
2013-03-09 18:26:02 (13 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
do TW40: Robota odebrana:).
2013-03-09 18:47:51 (13 lat temu)
Komentarz został usunięty przez administratora - powód: spam
2014-01-31 20:00:57 (12 lat temu)
PEŻ
 
Podmiana na skan + autor.
2014-01-06 20:50:35 (12 lat temu)
Zdaje się, że Żmigród znów będzie miał pręgierz
2013-01-17 16:12:44 (13 lat temu)
Kościół rzym-kat, jak zresztą większość w Kłodzkiem.
2013-04-07 21:04:27 (13 lat temu)
† Festung
 
+1 głosów:1
Miłe to - trzecie pokolenie Milków. Ostatni, Dariusz jest krótkofalowcem, podwójnie przyjemnie.
2013-04-07 21:16:11 (13 lat temu)
YouPiter
 
+2 głosów:2
A nasz Fotopolanin i jego tato - fotograf, to z rodziny ?
2013-04-07 21:28:23 (13 lat temu)
TW40
 
+2 głosów:2
do † Festung: Chyba dwa pokolenia - chyba, ze dzieci naszego fotopolanina też fotografują...
2013-04-07 23:10:01 (13 lat temu)
† Festung
 
+2 głosów:2
do YouPiter: Tak jest.
2013-04-07 21:29:00 (13 lat temu)
TW40
 
2013-05-15 12:02:42 (13 lat temu)
W którym roku przebudowano wejście do domu towarowego braci Barasch? Bo tu jeszcze pierwotne.
2013-06-18 23:15:16 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Danuta B.: W 1929 r.
2013-06-19 09:23:42 (13 lat temu)
Widać drobne różnice w oryginalnym i odbudowanym pręgierzu - - najbardziej zauważalna to "podest" na którym stoi figurka kata - obecnie jest chyba sześciokątny a wtedy byl czterokątny.

Ludzie po prawej stronie czekają na tramwaj - 2, 12 albo 22 - wszystkie jadące do Parku Południowego. Ciekawe co w ręce trzyma ta dziewczyna? Pojemnik z piciem?
2013-12-01 00:55:52 (12 lat temu)
esski
 
Kufel z piwem :)
2013-12-01 01:04:03 (12 lat temu)
skrzypa
 
+1 głosów:1
Kawę z Starbucksa :)
2013-12-04 21:14:17 (12 lat temu)
do esski : Dobre :) Teraz mandacik za coś takiego - zresztą nie widziałem nigdy żeby ktoś z kuflem chodził po ulicy.
2013-12-01 01:18:12 (12 lat temu)
Wątpię - pewnie po prostu "Rynek" - mimo tego, że na Rynku było kilka przystanków.
2013-12-02 21:09:38 (12 lat temu)
pawulon
 
Pręgierz to ledwo widać, trzeba się uważnie przyjrzeć, ale ratusz wypełnia z 75% zdjęcia, a przypisania do niego nie ma :(
2013-12-02 21:52:07 (12 lat temu)
Pokaż na mapie
72 Dyskusji (ostatnia 12 lat temu)
Pręgierze - obiekty i wydarzenia
poprzedniaSTR.1 STR.0
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet