| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Pręgierze

Pręgierze - woj. dolnośląskie

Pręgierze - woj. lubelskie

Pręgierze - woj. łódzkie

Pręgierze - woj. małopolskie

Pręgierze - woj. opolskie

Pręgierze - woj. wielkopolskie

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Pręgierze

Dawniej: Pranger
Pręgierz (niem. Pranger) – słup stojący przeważnie przed ratuszem dawnych miast, służący do wymierzania kar.
Do pręgierza wiązano oszustów dla pokazania ich ludowi, i winowajców, skazanych na hańbę publiczną, chłostę lub wyświecenie, czyli wygnanie z miasta (nazwa wzięła się stąd, że pachołkowie miejscy wyprowadzali skazanego za bramy ze światłem). W mniejszych miastach były pręgierze drewniane, w większych kamienne; czasem na szczycie zdobione postacią rycerza z podniesionym mieczem, np. pręgierz w Poznaniu. Bywały również zdobione maszkaronami jak to jest w Szydłowcu.
Jednak wielkość miasta nie zawsze miała znaczenie dla materiału użytego do wykonania pręgierza. Za przykład mogą posłużyć dwa miasta: Lwówek Śląski i jeszcze mniejszy Lubomierz
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12345678następna
Pako45
 
2012-06-25 11:51:45 (14 lat temu)
TW40
 
do Pako45: Dubel. To mi się wydaje hm... bardziej estetyczne. Ogół decyduje...
2012-06-25 17:28:07 (14 lat temu)
Pako45
 
do TW40: No jasne, zaznaczyłem nowsze zdjęcie bo jakość porównywalna
2012-06-25 22:32:58 (14 lat temu)
TW40
 
\"Na poboczu drogi, w pobliżu pałacu hrabiego Pilati, stoi granitowy pręgierz pięciometrowej wysokości(...). Na szczycie metalowa chorągiewka wiatrowa z datą 1712 r.\". (Die Grafschaft Glatz 1913.) \"Ten imponujący wiejski pręgierz, znajdujący się w doskonałym stanie, został w latach powojennych obalony, a jego części poniewierały się w rowie. Kolumna pręgierza została w okresie późniejszym użyta do budowy kładki przez miejscowego rolnika.\" (Jóżef Milka, Pręgierze, 1991). P. Milka przewiózł zabytkowa głowicę do Muzeum Architektury do W-wia. Na miejscu pozostał jedynie piaskowcowy fundament.
2010-08-16 12:16:02 (15 lat temu)
Fot. L. Surowiec. Pocztówka wyd. KAW.
2012-09-01 21:33:43 (13 lat temu)
† Festung
 
+2 głosów:2
Charakterny opis zdjęcie, to lubię:)
2012-01-10 11:54:56 (14 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
Pręgierz to pikuś, to to w tle!
2012-03-31 19:59:08 (14 lat temu)
Danuta B.
 
+1 głosów:1
Patrząc na ukłąd cieni, raczej to . Ale sprawa warta wybadania.
2012-03-31 20:34:17 (14 lat temu)
Władysław Ruszkowski
 
+1 głosów:1
Do WW* : jak sięgam pamięcią, tych budynków, które są w tle już dano nie było. Nie znam historii Kostomłotów, jednak można przypuszczać, że zostały wyburzone w czasie II Wojny Światowej lub krótko po zakończeniu działań wojennych.
Pamięć moja sięga na lat 25 wstecz, gdyż Kostomłoty były jednym z przystanków w wojażach rowerowych po Dolnym Śląsku
2012-04-01 09:42:40 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Danuta B.: Czyżby nr 4-5 czyli to
2012-03-31 20:31:42 (14 lat temu)
WW
 
do Danuta B.: To jest ewidentnie ten widok:
2012-04-01 01:21:55 (14 lat temu)
TW40
 
Przy zdjęciu nie ma miejsca na ocenę...
2012-04-17 00:01:31 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
do TW40: Musiało coś się poknocić, bo u mnie też nie ma ale dwie oceny zdążyły się pojawić. Co widzę przeglądając nasze fotki.
2012-04-17 09:34:04 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
Do Zygmunt Kaczmarek : Masz na myśli tego jegomościa czy to skojarzenie związane z pręgierzem ?
2012-05-16 10:01:07 (14 lat temu)
x xx
 
Jeżeli ktoś zna dorobek fotograficzny Zofii Rydet , to jej sposób fotografowania ludzi uważam za genialny , żadnej pozy i pseudoartyzmu , 100%- towy naturalizm.
2012-05-16 10:49:49 (14 lat temu)
x xx
 
dziękuję za zgodne przyjęcie mojej argumentacji, cieszy że nic dodać nic ująć do tego komentarza, może się mylę i komuś kiedyś będzie się chciało ogladać nasze zdjęcia , tak jak pasjami odczytujemy dyskietki , niegdyś główna pamięć przenośną , to jest refleksja nad celowością moich wysiłków teraz, bo to co zrobiłem kiedyś miało tu swoje pięć minut i nawet jeden komentarz pod zdjęciem jest nagrodą za czas poświęcony zdigitalizowaniu tegoż zdjęcia.
Upraszam minusiarzy by wyargumentowali swoje minusy , ale marzeniami trudno polemizowac z rzeczywistością.
2012-05-16 17:19:29 (14 lat temu)
x xx
 
0 głosów:1
do ZPKSoft: jegomościa mam na myśli , fajny ale zrobił bym dwa zdjęcia , drugie bez niego, tak się czepiam ludzi i samochodów a na zdjęciach sprzed lat ani ludzie ani samochody mnie nie drażnią , takie jak już pisałem moje "natręctwo"
2012-05-16 10:45:53 (14 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do x xx: Dla mnie ludzie uczłowieczają architekturę :)
2012-05-16 11:53:31 (14 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
do x xx: Ja wręcz poluję na ludzi! Czasem czekam ze zdjęciem, aż nadejdzie przechodzień, jak tu . Moda, fryzury i w ogóle wygląd ludzi zmienia się. Warto przy okazji to też złapać w kadrze, gdzieś z boku. Auta podobnie, awangardowe modele, po kilkunastu latach śmieszą:). Teraz zdjęcia są dokładnie datowane, ale te skany z lat 60.-70. możemy dokładniej szacować właśnie po modzie czy detalach motoryzacyjnych. Okazują się wcale pomocne, nie rezygnujmy z tego.
2012-05-16 12:12:42 (14 lat temu)
x xx
 
+1 głosów:3
do Danuta B.: tak tylko jest jedno ale , że zdjęcia nawet z lat 60 tych XX wieku to była inna skala powszechności fotografii nie wspominając już lat wcześniejszych. Teraz co nawet tu widać nawet telefonem można zrobić dobre zdjęcie z datą i GPS-em czyli problem miejsca i datowania odpada. Fotografia jest czymś tak powszechnym i ilośc powstających zdjęć tak ogromna że to wszystko jest nieoglądalne i wartość jej jako dokumentu epoki żadna. Poczucie misyjności że robimy coś dla pokoleń to ideologia , wiara dla samej wiary. Jeżeli fascynuje nas świat utrwalony u zarania fotografii to jest to zachwyt uzasadniony bo alternatywą dla tejże było malarstwo. Obecną rzeczywistość dokumentują filmy , seriale , zdjęcia , monitoring uliczny , także współczesne pstrykanie dla pstrykania jest niewiele warte.
Nie mniej Tu na Fotopolsce widziałem sporo dobrych zdjęć i to jest optymistyczne.
2012-05-16 13:08:31 (14 lat temu)
Znalazłem lepszej jakość to ujecie :
2012-11-13 10:04:11 (13 lat temu)
ZPKSoft
 
Szczytna czy Bystrzyca Kłodzka ?
2012-12-23 20:25:19 (13 lat temu)
Panowie ewidentnie przymierzają się kogo by tu przypiąć.
2012-12-24 12:49:53 (13 lat temu)
TW40
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Bystrzyca! Przedświąteczne roztargnienie ;-)
2012-12-23 21:14:05 (13 lat temu)
TW40
 
do Dariusz Milka: Chyba tą panią w sukience w paski...
2012-12-25 17:57:35 (13 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do TW40: Panie mają pierwszeństwo!
2012-12-25 18:01:37 (13 lat temu)
do TW40: Faktycznie, jakaś taka winna się czuje.
2012-12-28 12:10:01 (13 lat temu)
TW40
 
Zaintrygowała mnie nazwa obiektu...A tu ktoś zebrał wszystkie pręgierze w jednym obiekcie. Świetny pomysł!!!
2013-01-13 23:47:12 (13 lat temu)
do TW40: Zebrałem do kupy wszystkie zabytki jurysdykcji karnej - są krzyże pokutne, kapliczki pokutne, pręgierze i szubienice
2013-01-14 10:30:25 (13 lat temu)
do Cristoforo: O, Teresa jeszcze kuny dorzuciła - o nich zapomniałem :)
2013-01-14 10:45:12 (13 lat temu)
TW40
 
do Cristoforo: Trochę to trwało ;-) Jak wpadną spoza Dolnego Śląska podzieli się na regiony.
2013-01-14 12:01:16 (13 lat temu)
Pokaż na mapie
72 Dyskusji (ostatnia 13 lat temu)
Pręgierze - obiekty i wydarzenia
poprzedniaSTR.1 STR.0
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet