| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Przystanek kolejowy Radogoszcz
Obiekty w okolicy
Stacja Radegast - Oddział Muzeum T...
47
m
Łódź
Tunel Pamięci
68
m
Łódź
Makieta Litzmannstadt Getto
75
m
Łódź
Dawny magazyn kolejowy
83
m
Łódź
Płyta pamięci
180
m
Łódź

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Radegast – nieczynny już przystanek kolejowy Łódź Radogoszcz przy alei Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto (dawniej ulicy Stalowej), zbudowana w okresie II wojny światowej dla potrzeb łódzkiego getta, z której Niemcy hitlerowskie wywoziły do obozu Auschwitz-Birkenau obywateli narodowości żydowskiej.

Od 2005 roku, w budynku przystanku znajduje się muzeum. Pomnik upamiętniający martyrologię Żydów odsłonięto w tym miejscu 28 sierpnia 2005 roku.

Radegast był przystankiem kolejowym łódzkiej zamkniętej dzielnicy żydowskiej. Leżał na północno-wschodnim krańcu getta, już poza jego granicami. Na przystanek ten docierało skąpe zaopatrzenie getta i odjeżdżały na śmierć kolejne transporty, na północny zachód do Kulmhof, pierwszego w Polsce obozu zagłady, i na południowy wschód do Auschwitz.

Wywózki zaczęły się 16 stycznia 1942 roku. Pierwszy transport odjechał z przystanku Radegast w kierunku Chełmna. W ciągu czterech miesięcy, do 15 maja 1942 roku, z getta zostali wysłani wszyscy pobierający zasiłki, więźniowie i handlarze, a zaraz po nich Żydzi zachodnioeuropejscy. Kilka miesięcy później, we wrześniu 1942 roku z dworca Radegast odjechały do Chełmna transporty ze starcami i dziećmi. Tzw. "wielka szpera" miała przekształcić dzielnicę żydowską w wielki obóz niewolniczej pracy dla hitlerowskiego państwa.

W 1944 roku rozpoczęła się ostateczna likwidacja getta w Łodzi, ostatniego getta na ziemiach polskich. 29 sierpnia 1944 roku z przystanku Radegast odszedł do Auschwitz ostatni transport łódzkich Żydów.

Zachował się oryginalny drewniany budynek przystanku. Długi czas był jeszcze używany przez kolej jako element dworca Łódź Radogoszcz. W jego wnętrzu mieściły się magazyny. Obok przetrwały – dziś już nieczynne – dwa oryginalne torowiska. 29 sierpnia 2004 roku, w rocznicę odejścia z getta ostatniego transportu, odbyły się obchody 60. rocznicy likwidacji Getta w Łodzi. Jednym z kluczowych elementów tych obchodów była readaptacja przystanku Radegast i przekształcenie go w miejsce pamięci i ośrodek edukacyjno-naukowy. Inicjatorem utworzenia z byłego przystanku Radegast - miejsca pamięci ofiar getta łódzkiego jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Radegast_(pomnik) Autorzy: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Radegast_(pomnik)&action=history

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Czarnobiała kopia zdjęcia kolorowego z archiwum Geneweina. Ulica Marysińska przy Okopowej.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: bez powodu
2014-02-21 21:36:28 (12 lat temu)
Czyli mamy pierwsze zdjęcie linii tramwajowej prowadzącej z getta do stacji Radegast
2014-02-21 21:46:22 (12 lat temu)
To nie jest ul. Marysńska. Tramwaj stoi na stacji Radegast po prawej stronie tego budynku:
2014-02-22 09:34:38 (12 lat temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do bolo1910: Nie zgodzę się z Tobą. Jeśli dobrze przyjrzeć się w miejscu, gdzie za tramwajem stoją samochody, to widać ciąg dalszy ulicy na wprost ze słupami, a tory skręcają łukiem w prawo w ul. Kolińskiego. To zdjęcie nie jest zbyt wyraźne,ale na kolorowej kopii widać to lepiej. Z resztą to miejsce znane jest również z innych fotografii, ponadto na stacji R. tory tramwajowe biegły z grubsza równolegle do kolejowych czyli w kierunku W-Z, tu mamy oświetlenie od południa "prosto w nos".
2014-02-22 16:56:20 (12 lat temu)
do blaggio.: Masz takie prawo, a ja mam prawo pozostać przy swoim :) Jeżeli to jest ulica Marysińska przy Kolińskiego, to dlaczego na zdjęciu nie ma sierocińca przy Marysińskiej 100, to tylko 200 m, więc powinien być widoczny? ;)
2014-02-22 19:52:22 (12 lat temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do bolo1910: Jednak poddaję się. Znalazłem inne zdjęcie bardzo podobne do tego, ale z kadrem obejmującym więcej z prawej strony. Okazało się, że to nie łuk skrętu,tylko zjazd z mijanki, dalej tory prowadzą prosto i gdyby to była Marysińska, w oddali pojawiłby się budynek sierocińca. Zmylił mnie las na horyzoncie, który wyglądał mi na łagiewnicki. Inne rzeczy mi pasowały. A z kolei po lewej brak baraków, które są w tym miejscu na innych zdjęciach stacji. W zasadzie nie ma alternatywy, nie mam nic innego do zaproponowania.
2014-02-22 19:57:11 (12 lat temu)
yani
 
Jest oryginał:

Można chyba powyższe usunąć, albo podmienić.
2023-06-16 18:09:22 (3 lata temu)
do yani: Można, chociaż można też zastanowić się, bo komentarze spod jednego i drugiego nie bardzo do siebie pasują. Któreś trzeba by usunąć i uzupełnić przypisanie.
2023-06-16 22:28:02 (3 lata temu)
bolo1910
 
+1 głosów:1
Tak, to stacja Radegast.
2016-08-10 20:08:13 (9 lat temu)
bolo1910
 
+1 głosów:1
Tak.
2016-08-10 20:07:37 (9 lat temu)
Do -> Blaggio. Czy nie wydaje Ci się że ten obiekt pod zbiorczym tytułem Radegast nie powinno się rozbić na drobnejsze : Budynek - barak stacyjny, Tunel Pamięci, Komin- złamana kolumna ... ? ... Na razie wszystko się wrzuca do jednego worka ...
2025-02-21 23:01:47 (rok temu)
do sawickimarcin: Masz rację. Ten obiekt głównie ze względu na liczbę zdjęć dojrzał już do tego. Jednak właściwie widzę tylko takie dwa obiekty: tunel ze względu na ilość zdjęć i barak jako historyczną pozostałość. Wyodrębnianie innych drobniejszych raczej nie, bo wszystko razem tworzy specjalnie zaprojektowaną kompozycję w celu wywołania określonego symbolicznego skojarzenia, i nie są to obiekty funkcjonujące niezależnie i pozostające w równoważnym stosunku do siebie. Poza tym znaczna część zdjęć to zdjęcia ogólne pokazujące wszystko po trochu, a mało w sposób skupiony tylko na jednym podobiekcie. Przymierzę się do tego.
2025-02-22 19:21:06 (rok temu)
do blaggio.: Bardzo mi się podoba Twoja praca. Ja bym pociągnął ciut dalej ... To wejście do Tunelu Pamięci symbolizuje piec krematorium z kominem - wyróżniłbym Go tym bardziej ze ma On swoją nazwę. Drugim elementem do wyróżnienia proponowałbym te duże macewy z nazwami obozów koncentracyjnych.
2025-02-23 22:46:31 (rok temu)
do sawickimarcin: Ale to wyróżnianie moim zdaniem nie powinno wynikać tylko z jakiejkolwiek choćby nieznacznej odrębności. Trzeba też brać pod uwagę względy praktyczne np. ilość zdjęć, które niosą jakieś dodatkowe informacje, i razem tworzą jakiś odrębny temat zasługujący na podobiekt.
Kolumna po pierwsze jest elementem obiektu budowlanego tunelu, więc musiałaby być jego podobiektem, po drugie te trzy-cztery jej zdjęcia pokazują to samo, wobec tego utworzenie podobiektu nie stwarza jakiejś wartości dodanej. Żadnego zysku z tego nie ma.
Inaczej trochę jest jest w przypadku macew, ale z kolei tu mamy chyba tylko dwa zdjęci skupione wyłącznie na nich, więc też niewiele zyskujemy wyodrębniając je. W zasadzie to nie jest pomnik, tylko dodatkowy element uzupełniający kompozycję całego pomnika stacji Radegast: tunel-rampa-cel wywózki. Oczywiście stworzenie podobiektu dla nich nie byłoby grzechem, ale że widać je na wielu innych zdjęciach, to nawet tylko dla celów lokalizacyjnych też nie jest to potrzebne.
2025-02-23 23:23:08 (rok temu)
Skąd pewność, że to kwiecień 1942 roku?
2025-11-07 12:45:55 (7 miesięcy temu)
do Jolanta Mikołajewska: Takie dane podaje strona Yad Vashem w opisie do fotografii.
2025-11-07 18:36:26 (7 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
5 Dyskusji (ostatnia 7 miesięcy temu)
Przystanek kolejowy Radogoszcz - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet